Łukasz Roguski31.05.2008 (8:16)24

Telekomunikacja Polska testuje HDTV - pierwsze zdjęcia dekoderów

Od wielu miesięcy Telekomunikacja Polska twierdziła, że testuje rozwiązania pozwalające na wprowadzenie do oferty telewizji wysokiej rozdzielczości. Ktoś mógłby powiedzieć: „Obiecanki, cacanki”. Okazuje się jednak, że tym razem nasz narodowy operator faktycznie coś zaczął robić. Wykonaliśmy – jako pierwsi w Polsce – zdjęcia działającego dekodera Videostrady TP z dostępem do telewizji wysokiej rozdzielczości.

Przejdź do artykułu

Komentarze (11 - 20 z 24)

Jeżeli to będzie działać na Ethernecie (czyt. nie tylko z Lajfboksem) To zapowiada się ciekawie.

Ciekawe jak przepustowość jest wymagana do odbioru w jakości HD.

Możecie mnie wyśmiać, ale uważam, że za kilka/naście lat IPTV będzie głównym źródłem odbioru telewizji, i głównie przy użyciu tego typu dekoderów.
 0  
Prędzej czy później TPSA będzie musiała zastąpić kabelki miedziane światłowodami, a wtedy IPTV będzie rewelacja. O dostępie do sieci i zawrtonych prędkościach nie wspomnę ;)

Przyszłość to nie mobile formy dostępu do sieci - przyszłość to światłowody i ogromne prędkości przesyłu danych + HDTV nie na kilku kanałach, ale w całej ofercie. To daje nam światłowód, no ale w Polsce przyjdzie nam jeszcze trochę na to poczekać.

PS. Bawiłeś się IPTV od Orange na Słowacji - wygląda to na prawdę przyjemnie :)
 0  
Wg. serwisu satcodx.com Canal+ Film HD nadawany jest z przeciętnym bitratem 10Mbps, a Canal+ Sport HD 12Mbps - jest to emisja w MPEG2. Wg. jakiegoś instytutu który na zlecenie UKE czy KRRiT porównywał MPEG2 z MPEG4 MPEG4 wymaga dwukrotnie mniejszego bitratu niż MPEG2, czyli wychodzi odpowiednio 5Mbps i 6Mbps. Dodatkowo specyfikacja DVB dopuszcza podobnie jak w przypadku SD również w HD obniżenie rozdzielczości poziomej nawet o połowę, czyli przekazy o rozdzielczości 640x720p i 960x1080i też będą HD (a raczej "HD lite" jak to mówią w USA). Obniżenie rozdzielczości pozwala na obniżenie bitratu przy zachowaniu tego samego stopnia kompresji, czyli przekazy 'HD' o powyższych rozdzielczościach będą wymagały 2.5~3Mbps - i nawet nie będzie pixelozy, tyle że śmiem przypuszczać, że ostrość takich przekazów będzie gorsza niż ostrość np. kanału 3sat o rodzielczości SD nadawanego w MPEG2 z typowym bitratem 5.5Mbps w dzień i 7.5Mbps w nocy.
Treść edytowana 1 raz (ostatnio 31 maja 2008 o 15:04:28 przez Leszek1979).
 0  
Leszek 1979. Jak już się produkujesz to najpierw sprawdź czy głupot nie piszesz. Canal+Film HD ma 10 Mbps ale w MPEG4 AVC. Canal+SportHD ma 12 Mbps ale w MPEG4 AVC. Nie ma w Polsce kanałów HD w MPEG2 i nie będzie.
 0  
Przepustowosc lacza jest do 100Mbps z czego max 4-8Mbps za bapierane na neta a pozostale 90Mbps nie jest wcale wykozystywane wiec nawet jak by kanal HD mial 15Mbps to Ethernet to pociagnie i nic specjalnego nie jest potrzebne.
 0  
@Johny
SatcoDX podaje że MPEG-2 a niestety nie mam karty DVB-S2 żeby to zweryfikować. Ale faktycznie na SatcoDX może być błąd, bo podają że Polsat Sport HD jest też w MPEG-2 a u mnie w DVB Dream pokazuje że w H.264 czyli MPEG4 AVC. Skoro tak to wychodzi że do 'HD lite' potrzeba 5~6Mbps - zdaje się że któraś z polskich platform już nadaje HBO HD z takim bitratem :).
Z drugiej strony skoro np. taki kanał Kino Polska przy rozdzielczości 544x576 i kompresji MPEG-2 zadowala się bitratem 1.6Mbps, to dla kanału HD 640x720p w MPEG4 AVC powinno wystarczyć 2.5Mbps ;).
Treść edytowana 3 razy (ostatnio 1 czerwca 2008 o 0:36:46 przez Leszek1979).
 0  
A kto gdzieś napisał, że to działa bez liveboxa?
Livebox zostaje, bo to jest póki co jedyna "brama multimedialna" w TP. Testowany jest tylko dekoder.
 0  
szkoda czasu na przepowiednie zobaczymy jak kiedysz to wystartuje.
 0  
A moze tam gdzie nie ma warunkow bedzie przez satelite ? :) Kto to wie :)
 0  
To działa z satelity a nie z liveboxa zakładałem już jeden jest OK Internet jest potrzebny do aktualizacji tunera
 0