Łukasz Roguski03.07.2008 (20:43)26 komentarzy

Dlaczego Play ogranicza Internet do 1 Mbit/s ?

Niektórzy internauci pytali za naszym pośrednictwem dlaczego Play ogranicza przepustowość łącz internetowych do 1 Mbit/s – okazuje się, że odpowiedź na to pytanie nie jest taka prosta….
Faktycznie od strony „radiowej” – czyli między użytkownikiem a NodeB (odpowiednik BTS- stacji bazowej – w GSM) łącze mogłoby teoretycznie przesyłać dane nawet z prędkościami do 7,2 Mbit/s (w dostępnej w Polsce technologii HSDPA). Jednak okazuje się, że na razie ograniczeniem jest sama konstrukcja sieci radiowej budowanej dla Play. Maksymalny transfer do NodeB – zwykle nie przekracza 2 Mbit/s – szczęście w nieszczęściu dla Play, że na razie sieć jest praktycznie pusta i często z jednej „stacji bazowej” korzysta niewiele osób (ostanie oficjalne dane sprzed paru miesięcy mówią, że ok. 30 procent klientów abonamentowych korzysta z sieci macierzystej Play). Oznacza to, że są miejsca, gdzie owe 2 Mbit/s dzielone są nawet na kilkanaście lub kilkadziesiąt osób. Rozwiązaniem jest budowanie tzw. szkieletu w oparciu o światłowody - coraz częściej operatorzy w taki sposób przyłączają stacje bazowe GSM i UMTS (3G).
Play mówiąc o łączu do 1 Mbit/s przynajmniej znacząco nie mija się z prawdą. Nasze testy – w Warszawie, Katowicach oraz Trójmieście pokazują, że da się „wydusić” nawet pełne 2 Mbit/s oraz ok. 200-300 Kbit/s upload (testy przy pomocy aplikacji dołączonej do zestawu sprzedażowego oraz Numion.com i speedtest.net

Nie nam oceniać, czy to dobra, czy zła taktyka sprzedażowa, ale przynajmniej nie mamy sytuacji, w której klienci kupują 7,2 Mbit/s, którego żaden z operatorów faktycznie nie jest w stanie zaoferować.

Dużym minusem Play jest na razie zasięg Internetu oraz fakt, że karty SIM logują się wyłącznie do sieci macierzystej. Niesprecyzowane jest także, co dzieje się po przekroczeniu limitu transferu wykupionego w ramach abonamentu.

Komentarze (1 - 10 z 26)

po przekroczeniu limitu transfer spada do 32kb/s
 0  
...co to za jednostka"200-300 Kbit/s upload", jak już to "kb/s" .Duże K to kalwiny, a o takiej jednostce i formie zapisu jak "bit" to ja nie słyszałem jeszcze... proponuję autorowi zapoznać się z układem miar i jednostek, zamiast tworzyć własne...
 0  
@GND - mylisz się małe "k" oznaczające przedrostek 1000 jest w układzie SI natomiast w układzie informatycznym stosuje się duże "K" jako przedrostek oznaczający 1024. Z samą formą Kbit/s również dość często się spotykam i nie widzę w niej nic złego.
 0  
Przy 'Kbit' przynajmniej wszyscy nie maja watpliwosci, ze chodzi o bity a nie o bajty
 0  
trzeba przyznac, ze to uczciwa oferta. Place za 1 Mb/s i tyle mam a momentami nawet wiecej. Dosc pi..dolenia o szybkim internecie 7,2 Mb/s ! :D
 0  
GND, K to nie jednostka, K,M,G określają 1000,1000000, 1000000000 i powinno używać się dużych liter. W informatyce są tp też zwyczajowo potęgi "2" np 2 do 10 to nie 1000 tylko 1024
 0  
Bogas, nieprawda zawsze używa się dużych liter. Użyjesz małego "m" czy dużego? Małe jest zarezerwowane do oznaczenie wartości tysiąc razy mniejszej.
 0  
dziwne troche, era npr wykorzystuje w 16 najwiekszych miastach HSDPA, oczywiscie zalezne to jest gdzie i w ktorym miejscu ale jest, nie wiem czy plus tez tak ma, tzn wiem ze tez maja takie predkosci ale nie wiem czy tez 7,2, ale mniejsza o to, hmm widze ze niektorzy moga byc zawiedzeni Play-em
 0  
Tylko, że ten internet działa tylko w sieci Play przez co internet mobilny jak na razie przynajmniej jest mobilny tylko z nazwy.
 0  
@ EKOterrorysta - zgadza się używa się dużych liter oznaczających przedrostki wielokrotności typu M, G, T jednak są wyjątki jak hekto (h), kilo (małe k) np. kg (kilogram)
 0