Łukasz Szewczyk21.08.2008 (8:21)21 komentarzy

Nadchodzi szybki mobilny Internet 4G

Polacy wkrótce będą mogli korzystać z szybkiego bezprzewodowego Internetu czwartej generacji. Urząd Komunikacji Elektronicznej w tym roku rozpisze przetarg na nowe częstotliwości radiowe. Dzięki nim zwycięski operator będzie mógł oferować rzeczywiście, a nie tylko w reklamie, szybką transmisję danych.
- Dziś operatorzy często mówią o szybkościach do 7,2 Mb/s, ale to najczęściej tylko teoria. Zwycięzca przetargu na nowe częstotliwości będzie mógł zagwarantować taką szybkość - mówi Gazecie Wyborczej  Anna Streżyńska, szefowa Urzędu Komunikacji Elektronicznej.
Przetarg na mobilny Internet czwartej generacji, szybszej od 3G, zostanie ogłoszony jeszcze w tym roku. UKE zapowiada, że może wyłonić jednego lub dwóch operatorów. Szefowa urzędu liczy na zagraniczne firmy, nieobecne jeszcze na polskim, które będą chciały w pełni wykorzystać możliwości oferowanego pasma.

W Polsce z mobilnego Internetu u polskich operatorów komórkowych korzysta około 1,357 mln użytkowników. Nowych abonentów bezprzewodowego Internetu przybywa szybciej niż nowych abonentów Internetu stacjonarnego.
Gazeta Wyborcza, wł.

Komentarze (1 - 10 z 21)

Playonline - naprawdę jest dobry - a i zasięg cotraz większy!
 0  
@iQ 512 wiem przetestowałem ale zasięg mi nie odpowiada powinni zadbać o miejsca gdzie ludzie odpoczywają i o trasy tak jak się przemieszczają a nie same miasta...
 0  
chyba chodzi o 3.5G a nie o 4G.
4G nie ma co obsłużyc nie ma takich telefonow jeszcze
 0  
Po miastach przyjdzie czas na tereny bardziej oddalone od metropolii :) Poczekajcie jakiś czas, a się doczekacie ;)
 0  
PYTANIE DO FACHOWCOW - PROSBA O POMOC!!!!
Czy w iplusie numery IP sa przypisane do nadajnikow w poszczegolnych misatach? Czy tylko do Warszawy?
 0  
@DeyWies a czy od razu to musi być internet przeznaczony na telefon? Zawsze można korzystać z kart PCMCIA czy też ExpressCard w Laptopie.

@Ananas zgodzę się z tobą. Często jeżdżę pociągiem i korzystam z internetu przez telefon na laptopie (via Bluetooth), ale zasięg jest masakryczny - więcej go nie ma niż jest, a o to chyba ma chodzić w Internecie mobilnym.
 0  
roadway tak tylko jakos nie chce mi sie wierzyc ze przescigniemy japonie i inne kraje pod tym wzgledem, dopiero co ten standard zatwierdzili, a unas praktycznie nie ma jeszcze 3.5G
 0  
Podstawowym standardem dla sieci 4G będzie technologia LTE, (Long Term Evolution) który zastąpi HSPA. Komercyjne uruchomienie LTE zaplanowano na 2009 rok. U nas w kraju na dzien dzisejszy nie ma HSPA tylko HSDPA (dla nie wtajemniczonych HSDPA to szybki dowlink a uplink do 384kb/s) HSPA uplink siega juz 2,1 M/b, kupujac modem np. Merlin X950d szybko sie rozczarujemy, modem wykrywa hspa świecąc turkusowa diodą (juz w kazdej sieci) ale polaczenie jest tak słabe ze szkoda gadac 50kb/s w uplinku (szczegolnie w orange), sieci sa nie skonfigrowane i wszystko jet w powijakach a modemy wariują. Tak więc nie ma sie co podniecać takimi newsami o 4G:)
 0  
zgadzam się, wczoraj miałem sposobnośc przetestować PLAYONLINE w Białymstoku, super działa!!! Porównując do mojego iPlusa Play jest lepszy... no i nie było problemu z zainstalowaniem modemu na viscie premium. 24wrzesnia mówie papa iPlus i biorę Play ;-)
 0  
Ciekawe, który z operatorów będzie startował, kto na kogo obstawia?
 0