Michał Rogowicz03.09.2008 (15:01)5 komentarzy

Supertajny telefon dla prezydenta

Prezydent Lech Kaczyński już niedługo otrzyma specjalny telefon komórkowy do prowadzenia zaszyfrowanych rozmów. Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego sprawdza jeszcze, czy do oferowanych przez producentów aparatów można się włamać i podsłuchać rozmowę - pisze Dziennik.
Jeśli okaże się to niemożliwe - wyda odpowiedni certyfikat i komórka zostanie dla prezydenta zakupiona. Nowy telefon komórkowy ma umożliwić głowie państwa prowadzenie poufnych rozmów. Obecnie prezydent ma własną prywatną, dość wysłużoną nokię i podobnie jak inne polskie VIP-y ośmioletni służbowy aparat komórkowy. Ale aparat ten ma niski poziom bezpieczeństwa: można przez niego wymieniać jedynie informacje zastrzeżone, czyli na pierwszym, najsłabszym poziomie utajnienia. Do takich należą bardzo ogólne informacje dotyczące np. planowanego przebiegu rozmów o charakterze międzynarodowym.
Przez nowy telefon prezydent będzie mógł powiedzieć więcej. Będzie on miał lepsze zabezpieczenia przed podsłuchami i umożliwi prezydentowi prowadzenie rozmów o charakterze poufnym, czyli na drugim poziomie utajnienia. Przez aparat będzie można przekazywać np. szczegółowe informacje o wylocie prezydenta do kraju ogarniętego wojną czy szczegóły strategii negocjacyjnych.

Z nowych komórek nie będzie jednak można wysyłać poufnych SMS-ów i MMS-ów. MSWiA nawet nie zakładało takiej możliwości. Na samym początku uznało bowiem, że jest zbyt wielkie ryzyko, że informacja zostanie w komórce przez kogoś odczytana albo przesłana dalej.
Dziennik

Komentarze (1 - 5 z 5)

ale bajka:)
 0  
Dupki, rządowe!!!!!!!!!
Nie maja co robić z naszymi pieniędzmi, to właśnie dlatego wolą sami siebie rozpieszczać jakimiś Super Fonami.
a CO MY MAMY ZA TO???
Tylko po kieszeni!!!
Bo to kosztuje!!!
 0  
I kto prosze pana za to placi? Pan placi, pani placi... Spoleczenstwo :-D
 0  
Ciekawe, kto będzie miał drugi taki aparat? No bo do kogoś przecież będzie dzwonił. no nie?
 0  
tak narzekacie na gościa chociaż nie lubię kaczyńca i nie nienawidzę jego polityki to telefony powinni mieć i satelitarne i kodujące głos już dawno. A tak na marginesie gość zarabia 11 kafli na miesiąc :D i to jest dopiero śmieszne, kto zdrowy w tym kraju robił by to za 11 kafli? to wiele tłumaczy :D
 0