Łukasz Szewczyk09.04.2009 (12:09)7 komentarzy

UKE: TP oferuje najtańsze połączenia z komórkami

Urząd Komunikacji Elektronicznej przedstawił porównanie cen usług połączeń telefonicznych do sieci ruchomych świadczonych przez Telekomunikację Polską i jej największych, stacjonarnych konkurentów w 2005 i 2008 roku.
Przeprowadzona analiza pokazuje, że w latach 2005-2008 nastąpiło znaczne obniżenie cen za połączenia kierowane do sieci ruchomych wykonywane przez klientów indywidualnych największych operatorów sieci stacjonarnych we wszystkich okresach taryfikacyjnych. Z analizy wynika także, że operatorzy znacznie uprościli stosowane plany taryfikacyjne, głównie poprzez ujednolicenie metod naliczania opłat za te połączenia.
Według UKE najtańsze połączenia do sieci Plus, Era i Orange zarówno w szczycie i poza szczytem, w wysokości 57 groszy, oferowała Telekomunikacja Polska. Podobnie swoje opłaty określiła Netia - były one jednak wyższe o 5 groszy od opłat stosowanych przez operatora zasiedziałego, z kolei ceny oferowane przez Tele2 Polska były niewiele wyższe (o 1 gorsz) od cen stosowanych przez Netię.

Porównując ceny za połączenia do sieci Play, w 2008 roku: najtańsze połączenia do sieci Play w szczycie oferowała Netia i Dialog - po 83 grosze (w taryfie wieczory i weekendy MAX), a najdroższe Telekomunikacja Polska - 1,04 zł. Poza szczytem Dialog w taryfie wieczory i weekendy MAX oferował najtańsze ceny połączeń z Play - 0,62 zł.

Wyniki przeprowadzonego badania jednoznacznie wskazują na znaczny spadek zainteresowania wykonywaniem połączeń F2M przez abonentów operatorów sieci stacjonarnych - pomimo obniżenia cen za wykonywanie takich połączeń. Na zmniejszenie zainteresowania wykonywaniem połączeń kierowanych do sieci ruchomych wpływ miały: wysokie ceny stosowane przez operatorów sieci stacjonarnych w 2005 roku, co spowodowało większą opłacalność wykonywania połączeń typu M2M, a więc gwałtowny wzrost użycia telefonów komórkowych,
istotny wzrost dostępności usług telefonii ruchomej.
UKE

Komentarze (1 - 7 z 7)

Cóż po lutowej (?) obniżce Tp wypadłaby chyba jeszcze korzystniej?
 0  
Jak rozumiem , porównania dokonali tylko dla kilku operatorów, bo w Erze też rozmowy na komórki są po 57 grosze z sekundowym naliczaniem

http://www.era.pl/pl/indywidualni/taryfy/taryfy_stacjonarne/linia_domowa
 0  
@Gotham Na miejscu Ery to bym się nie chwalił telefonią stacjonarną, bo linia domowa funkcjonuje od połowy ubiegłego roku. Wcześniej zas intensywnie promowano Erę domową, gdzie cena to cały czas 60 gr. na komórki, co przy obecnych cenach w TP jest śmiechem na sali, a i wtedy było drożej.
 0  
w Domowej masz abonament za 25 pln w tym 60 minut gratis. Cytując Ciebie to "śmiechem na sali" jest cena abo w TP z 60 minutami - 50 pln, czyli 2 razy więcj niż w Domowej...
 0  
Lobo: Obniżki w tp były zdaje sie od 1 marca, no ale pewnie tak jak mówisz wypadłaby jeszcze korzystniej, bo teraz tam jest 40 gr na komórkę.
 0  
Czemu nie napiszecie nic o nowej ofercie na karte orange? Szczegoly maja byc dostepne 16 kwietnia na orange.pl A juz teraz opartator reklamuje oferte przez smsy.
 0  
@qba- a co niby mają napisać o nowej ofercie Orange skoro jeszcze nie ma podanych szczegółów? Zresztą i tak pewnie to nie będzie żadna rewolucja cenowa
 0