Łukasz Szewczyk21.04.2009 (7:57)59 komentarzy

Droższe połączenia z nowymi operatorami

Od ponad dwóch lat w Polsce działa komórkowa sieć Play. Niestety za połączenia z numerami jej użytkowników płacimy wyższe stawki. Podobny problem pojawi się, gdy na rynku telefonii mobilnej zadebiutują nowi gracze.
Zasiedziali operatorzy telefonii komórkowej (Era , Orange , Plus ) oraz operatorzy stacjonarni w cennikach mają wyższe połączenia z numerami do sieci Play . Klienci mniej zorientowani w rynku telekomunikacyjnych mogą uznać, że wyższa cena to cios wymierzony w młodego konkurenta.
Jednak wyższe stawki za połączenia są spowodowane większymi opłatami międzyoperatorskimi (MTR), które duzi operatorzy płacą na rzecz P4 za połączenia zakończone w sieci Play. Z kolei Play płaci standardowe, tańsze stawki MTR za połączenia do sieci konkurencji. Dlatego m.in. może zaoferować 29 groszy do wszystkich, a jednocześnie więcej zarabia na połączeniach z innych sieci.

Zasiedziali operatorzy od miesięcy walczą z Urzędem Komunikacji Elektronicznej o zrównanie stawek. UKE jednak nie chce się zgodzić na zmianę tłumacząc, że nowi operatorzy muszą inwestował w budowę własnej sieci. Niestety wiele wskazuje na to, że wkrótce droższych połączeń będzie jeszcze więcej.

Jeszcze przez kilka lat (do 2014 roku) UKE planuje utrzymywać wyższe stawki dla połączeń do sieci Play. To jednak nie koniec. W tym roku na rynku pojawią się nowi gracze - CenterNet oraz Mobyland. Także za połączenia z numerami nowych operatorów będziemy płacić więcej, bo UKE planuje zastosować podobny mechanizm.

Komentarze (1 - 10 z 59)

jak zwykle wyjdzie..tylko najwieksi mno na tym zarobią a dzwonienie do 5i6 mno bedzie drogie i napewno nie dadza jak w play 1za2,ewentualnie jak juz to tylko do wykorzystania w swojej sieci i na stacjonarne..w moim przekonaniu wyzszy mtr dla p4 nie utrzyma sie do 2014 roku jak planuje uke. stawiam na 2012
 0  
chciałbym zauażyc że tylko w nowych abonamentach i nowych starterach płacimy wyższe stawki - ktoś kto ma taryfe abonamentową sprzed dwóch lat nie płaci wyższych stawek tylko takie jak do wszystkich :-) jak dzwoni do PLAYa
 0  
hehe, już widzę te hasła reklamowe W3 - połączenie do WSZYSTKICH*
*-i tutaj dwie strony operatorów do których nie jest za darmowo:) czyli nie sa to wszyscy, paranoja. haha
 0  
Trochę pół-żartem, nie mniej operatorzy Era, Plus, Orange oraz wirtualni korzystający z ich infrastruktur powinni wprowadzić pewną usługę.

Byłaby to usługa polegająca na informowaniu, że dzwonimy do osoby w sieci Play
Jak widzę jej funkcjonowanie?
Po pierwsze od nas by zależało czy chcielibyśmy mieć ją aktywną.
Aktywacja byłaby darmowa po wklepaniu "ekspresowego kodu"
Sama usługa polegałaby na tym, że dzwoniąc do kogoś w sieci Play (w końcu nie musimy być zorientowani, że dany numer jest w Play), po wybraniu numeru słyszelibyśmy w słuchawce taki o to komunikat:

"Osoba do której dzwonisz jest użytkownikiem sieci Play. Połączenie do tejże sieci jest dużo droższe i wynosi (x gr). Naciśnij # aby przerwać lub * aby kontynuować"

Jako że na wyższe stawki skarżą się wszyscy zainteresowani operatorzy, więc powinni połączyć siły i stworzyć jedną wielką antyreklamę Play, aby raz, że nikomu nie chciało się do owej sieci dzwonić (Play na tym najwięcej zarabia), a dwa, aby nikomu o zdrowych zmysłach nie przyszło do głowy, aby zostać jej użytkownikiem.

Oczywiście za taką usługą powinny pójść spoty reklamowe.
Pole do popisu jest duże, ale przekaz powinien być jasny: w Play nie opłaca się być, do Play nie warto dzwonić.
A te 2 mln użytkowników niech sobie tylko między sobą gaworzy, albo niech sami dzwonią do Ery, Plus i Orange ;)

A: Cześć, zadzwonisz do mnie?
B: Pewnie! A w jakiej jesteś sieci?
A: w Pay.
B: No to sorry koleś. Do Play nie dzwonię!


Ktoś powie, że Play Bogu ducha winna, że ma takie stawki MTR, a cała wina leży po stronie UKE.
Play dołączył do tej samej gry, lecz na innych zasadach!
To tak jakby do trwającej rozgrywek piłki nożnej w trakcie sezonu doszedł nowy zespół i na starcie dostał ekstra 10 punktów, a za każdy wygrany mecz otrzymywał 4 oczka a nie 3.
Czy to jest uczciwa konkurencja?
K l i n (usunięte konto #3093) 21.04.2009 (8:42:29)
 0  
Do 2014? Głupota! Uważam, że tym razem w UKE przesadzili...
 0  
no sorry koleś ale nie tylko do PLAY jest drożej do CP też :)
 0  
Ale Play jest w samym centrum zainteresowania.
K l i n (usunięte konto #3093) 21.04.2009 (9:14:46)
 0  
no właśnie, rozumiem od biedy, że mieli na starcie trochę łatwiej, ale aż do 2014 roku? i jak słusznie napisano, mało kto wie jaka jest sytuacja, i Play skutecznie buduje obraz reowlucyjnej sieci, mało mówiąc, czemu może sobie pozwolić na takie stawki
 0  
kolega ciut nizej,mimo ze dobrze lobbuje za wielka3 pomysł na komunikat ze dzwoni sie do play ma dobry-mozna go jednak skrócic,np tylko do numerów przeniesionych z innych sieci (dla wiekszosci nie jest jasne ze prefixy od 790 do 796 są play,z zastrzezeniem prefixu 795),samo uke nie ma pomyslu na baze przeniesionych numerów ale w dobie mnp będzie to musiało powstac,jednak czy w3 tak duzo traci jak ktos dzwoni do play??nie wydaje mnie sie-klient płaci finansujac splate długów play.Kredyt na siec 3g w koncu jakos spłacac trzeba
 0  
Przejdziecie do Play nie będzie musiali patrzyć do kogo dzwonicie, proste jak....
 0