Łukasz Szewczyk12.05.2009 (16:27)19 komentarzy

Darmowa zmiana operatora podpisana

W poniedziałek - 11 maja 2009 roku - prezydent Lech Kaczyński podpisał nowelizację prawa telekomunikacyjnego, które wprowadza darmową zmianę operatora, ale także bardziej chroni operatorów.
Podpisana przez prezydenta ustawa wprowadza do polskiego prawa telekomunikacyjnego zapis: "za przeniesienie przydzielonego numeru nie pobiera się opłat od abonenta i użytkownika końcowego usługi przedpłaconej świadczonej w ruchomej publicznej sieci telefonicznej".
Oznacza to, że po wejściu w życie nowej ustawy (po opublikowaniu jej w Dzienniku Ustaw) powinny zniknąć opłaty za przeniesienie numeru. Warto przypomniec, że zapis ten wywołał wiele emocji. Eksperci przewidują, że niewykluczone jest, iż operatorzy zaskarżą nowe prawo telekomunikacyjne do Europejskego Trybunału Sprawiedliwości.

Dodatkowo przedsiębiorca telekomunikacyjny będzie miał obowiązek informowania o każdej zmianie cennika usług telekomunikacyjnych oraz o każdej obniżce cen usług. Jednak nie każda zmiana - tak jak teraz - będzie upoważniała do bezkarneego rozwiązania umowy.

Pod tym względem nowe prawo bardziej chroni operatorów, bo nie pozwala na bezkarne rozwiązanie umowy w przypadku każdej zmiany w regulaminie. Abonent nie będzie mógł złożyć rezygnacji z usług bez ponoszenia kar, gdy przykładowo zmiana regulaminu jest spowodowana czynnikami niezależnymi od operatora (np. zmiana polskiego prawa).

Prawo nie będzie pozwalało na bezkarne rozwiązanie umowy także w przypadku, gdy zmiana w regulaminie wynika, przykładowo z nakazania usunięcia niekorzystnych klauzul w regulaminie i umowie, czyli gdy złamał prawo i musi się z tego wycofać. Taki zapis krytykuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który w ostatnim czasie pozwał Erę, Orange i Play za stosowanie niedozwolonych klauzul.

Jest także inna korzystna dla konsumentów zmiana - w przypadku zerwania umowy z operatorem klient będzie musiał zwrócić udzielony przez operatora rabat proporcjonalnie do czasu, który pozostał do końca kontraktu.

Komentarze (1 - 10 z 19)

czy to nie wpłynie na mozliwosc zerwania umowy z Plusem? teraz?
 0  
a orange nadal kutwi 60zl od numeru... żałosne jest orange
 0  
GERWAZY, ty masz chyba jakąś fobie do orange. Wszystkie sieci oprócz Playa pobierają opłatę za przeniesienie, więc też są "załosne"...
 0  
dobre pytanie :/
 0  
No i teraz wychodzi cała perfida marketingowa Play, które niby zwraca kase za przeniesienie numeru, ale i tez ostatnio postanowiła nie pobierac pieniędzy za przenoszone z jej sieci numery...
 0  
jam80: zadna siec nie pobiera tak duzo jak orange 60zl.... inne mają max 50zl

puknij sie
 0  
gerwazy, 60 czy 50 zł, ależ różnica. ;)
 0  
Te nowe prawo prowadzi do tego ze coraz mniej ludzi bedzie korzystac z abonamentu
 0  
najbardziej rozwala mnie koszt przeniesienia numeru w ORANGE, które wynosi 61 zł... Żeby przenieść numer kwotę te należy mieć na koncie więc żeby wycisnąć jak najwięcej dołożyli jeszczę tą złotówkę . Jak wiadomo najniższe doładowanie jest za 5 zł...

ŻENADA.
 0  
nie Łukasz po prostu chcą miec równe 50zl od uzytkownika.

50 + 22% Vat = 61 :p
 0