Łukasz Szewczyk15.05.2009 (10:03)5 komentarzy

E-telefonia wyprzedzi telefon stacjonarny

Nadchodzą ciężkie czasy dla operatorów telefonii stacjonarnej, którzy muszą walczyć z rosnącą popularnością telefonii mobilnej oraz telefonii internetowej. W ciągu dwóch lat liczba użytkowników e-telefonii podwoi się.
Na świecie telefonia internetowa (VoIP) zdobywa coraz większą popularność, głównie ze względu na niskie koszty użytkowania - zazwyczaj połączenia między użytkownikami tego samego komunikatora są bezpłatne. Z kolei płatne ceny połączeń są konkurencyjne w stosunku do telefonii stacjonarnej.
Podczas debaty poświęconej VoIP przedstawiciele France Telecom Nicholas Lamb poinformowali, że w 2008 roku na świecie liczba linii e-telefonii sięgnęła 100 mln. Według szacunków w 2011 roku liczba się podwoi (200 mln linii e-telefonii). Największym powodzeniem usługi VoIP cieszą się we Francji (ponad 30 proc. udziałów).

Także w Polsce operatorzy telekomunikacyjni starają się rozwijać swoje oferty e-telefonii, przykładowo Telekomunikacja Polska wprowadziła usługę e-telefonii w systemie pre-paid. Także operatorzy telewizji kablowej coraz aktywniej promują swoje usługi telekomunikacyjne oparte na telefonii internetowej. Z kolei w sieci pojawią się usługi zachęcające do korzystania z darmowych e-rozmów telefonicznych za reklamy.
Dziennik.pl/forsal.pl/wł

Komentarze (1 - 5 z 5)

no to jaki problem dać dla operatorów tradycyjnych stawki konkurencyjne do VoIP. Do np. Deutsche Telekom to już dotarło ponad rok temu jak miał spadek prawie 20% łączy. To nie czasy idą trudne dla sieci tradycyjnych, lecz to operatorzy trzymają nienormalnie wysokie ceny połączeń. Jakie jest uzasadnienie kosztowe np. ceny 1,46zł za min do UE na stacjonarne w ofercie stacjonarnej Orange, Ery? Albo nawet 12gr brutto + nawiazanie polaczenia w przypadku polaczenia stacjonarnego. Kto lubi byc dojonym w taki chamski sposob? Pytam retorycznie oczywiscie
 0  
no i oczywiscie sieci PSTN i ISDN przebijaja voipa jednym: Jakością głosu. VoIP nawet najlepszy nie umywa sie np. do ISDNa Taka jest niestety dla voipa prawda
 0  
Betamax do stacjonarnych, bramka voip (lub z komputera) i prepaid z tanimi rozmowami na komórki. Net jak jest możliwość z kablówki i Tepso żegnaj. Bez żalu z mojej strony.
 0  
Lepiej bramka GSM z prepaidem:) + Asterisk albo Trixbo (albo jeszcze lepiej karta GSM do Asteriska) i robi sie tanio jak barszcz:)
 0  
Fajnie jest z wideotelefonem ACN - płacę 49 zł abonamentu i mam na wszystkie tel. stacjonarne w Polsce za free bez ograniczeń i na wszystkie wideotelefony ACN na świecie za darmo bez ograniczeń. A do tego jeszcze się widzę z rozmówcą w wysokiej rozdzielczości! myacn. eu
 0