Łukasz Szewczyk29.06.2009 (15:39)2 komentarze

Ładowarki do wszystkich komórek w 2010 roku

Czołowi producenci telefonów komórkowych (m.in. Apple, LG, Motorola, NEC, Nokia, Samsung, Sony Ericsson) zobowiązali się do wprowadzenia na europejski rynek uniwersalnych ładowarek do telefonów komórkowych już w 2010 roku - poinformowała Komisja Europejska.
Nie kompatybilność ładowarek do telefonów komórkowych powoduje nie tylko poważne niedogodności dla użytkowników telefonów, ale również przyczynia się do produkcji zbędnych odpadów. Dlatego też Komisja Europejska wezwała producentów do rozwiązania tego problemu na zasadzie dobrowolnego zobowiązania, które pozwoliłoby uniknąć wprowadzania nowych przepisów.
W rezultacie najwięksi producenci telefonów komórkowych (Apple, LG, Motorola, NEC, Nokia, Qualcomm, Research In Motion - RIM, Samsung, Sony Ericsson, Texas Instruments) zgodzili się na harmonizację ładowarek w UE. W protokole ustaleń, który w poniedziałek został przedłożony Komisji, przedstawiciele przemysłu zobowiązali się do zapewnienia kompatybilności ładowarek za pomocą złącza mini USB. Dodatkowo, aby ułatwić realizację tych postanowień, opracowane zostaną nowe normy UE, mające zapewnić trwałe bezpieczne używanie ładowarek. Pierwsza generacja telefonów przystosowanych do nowych uniwersalnych ładowarek powinna pojawić się na unijnym rynku w 2010 roku.

- Bardzo się cieszę, że przedstawiciele sektora doszli do porozumienia, które w znacznym stopniu ułatwi konsumentom życie. Będą mogli ładować telefony komórkowe w dowolnym miejscu za pomocą nowej uniwersalnej ładowarki. Przyczyni się to również zdecydowanie do ograniczenia ilości odpadów elektronicznych, ponieważ zakup nowego telefonu nie będzie już wymagał zakupu nowej ładowarki. Bardzo się cieszę również z faktu, że rozwiązanie wypracowano w drodze samoregulacji. Dzięki temu, w opinii Komisji, nie ma już potrzeby wprowadzania nowych przepisów w tej dziedzinie - mówi Günter Verheugen, wiceprzewodniczący Komisji odpowiedzialny za politykę w zakresie przemysłu i przedsiębiorstw.

W protokole ustaleń, który został przedłożony Komisji, przedstawiciele przemysłu zobowiązali się do zapewnienia kompatybilności nowej generacji telefonów przystosowanych do przesyłania danych przy wykorzystaniu złącza mini USB jako interfejsu do zasilania. Zgodnie z oczekiwaniami złącza te mają zapewnić satysfakcjonującą wydajność ładowania. W przyszłości: użytkowanie telefonów komórkowych stanie się prostsze; zmniejszy się liczba ładowarek; wywarty zostanie pozytywny wpływ na środowisko.
Komisja Europejska

Komentarze (1 - 2 z 2)

no i good idea
 0  
Nareszcie, bo już z tymi ładowarkami można oszaleć mam 3 telefony w dwa tej samej firmy i do każdego musze używać innej ładowarki. przecież to jest bez sensu.
 0