Łukasz Szewczyk21.07.2009 (7:19)12 komentarzy

Mogą podszywać się pod nasze numery

Kilka dni temu w Internecie pojawił się serwis, który pozwala na wykonywanie połączeń telefonicznych podszywając się pod cudzy numer telefonu. Sprawą zainteresował się m.in. Urząd Komunikacji Elektronicznej oraz Helsińska Fundacja Praw Człowieka.
Usługa WykrecNumer.pl pozwala na wykonywanie telefonicznych połączeń za pomocą Internetu. Jednak największe kontrowersje budzi fakt, że każdy użytkownik może wprowadzić dowolny numer, który ma się wyświetlić na ekranie telefonu osoby do której dzwonimy - wynika z testów dziennika Metro.
To może powodować, że niektórzy mogą podszywać się pod nasze numery, a także pod numery służb ratunkowych (np. 997). Kontrowersyjną usługą zainteresował się Urząd Komunikacji Elektronicznej, który twierdzi, że firma świadcząca usługę nie figuruje w rejestrze przedsiębiorców telekomunikacyjnych

Możliwością podszywania się pod cudze numery zajmą się także prawnicy UKE oraz Helsińska Fundacja Praw Człowieka. Z kolei Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych twierdzi, że sam numer telefonu nie podlega ochronie chyba, ale w połączeniu z innymi danymi (np. nazwiskiem) już tak, czytamy w Metrze.

Operator usługi WykrecNumer.pl na razie nie ma sobie nic do zarzucenia. W opublikowanym na stronie internetowej oświadczeniu czytamy, że „prezentacja dowolnego numeru telefonu na aparacie abonenta dzwoniącego nie jest zabroniona w prawie telekomunikacyjnym jak i również nie podlega ustawie o ochronie danych osobowych”. Z kolei regulamin serwisu mówi, iż "podszywanie się pod inny numer telefonu w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, wyłudzenia, oszustwa lub dokonania przestępstwa z wykorzystaniem sieci WykrecNumer.pl jest zabronione i karalne".
Metro

Komentarze (1 - 10 z 12)

niezły zapis ;-))tak samo jak ten ze kart sim nie wolno uzywac w fct pod karą 5000pln za kazda karte uzywaną w taki sposób;-))byc moze sprawdze,mogą byc jaja
 0  
Bez sensu usługa...Tyle w temacie
 0  
"przepraszamy przerwa techniczna" - czyżby nadmiar klientów przyblokował stronę? :D
 0  
chyba ze strachu ją zablokowali
 0  
a ja doładowałem i co>nawet sprawdzic nie mozna:) sytuacja dobra dlatego że wiele voip ma zablokowany nr:/a tu se wpisze jaki chce;)
 0  
już od dawna są serwisy z których można wysyłać sms na tej samej zasadzie ...czyżby te fundacje to przeoczyły???
 0  
@aadvark - daj link...
 0  
jak widac coniektorzy pozytecznie wykorzystuja serwis !! wyciagaja za darmo doladowania do komorki z Otineo i to niskiem kosztem

youtube***.****com/watch?v=_svSVHqEfMo
 0  
Gnoje.
że tez na każdym kurestwie od razu ktoś wyniucha interes...
Od 5 lat nęka mnie były facet, i nic mu nie udowodnię i psychola do pudła nie poślę bo dzwoni ciągle z innych numerów telefonów...

gratulację dla nieetycznych idiotów którzy wymyslili promocję tego .
 1  
WykrecNumer uruchomil juz nawet bramke SMS z podszywaniem sie pod adresem Playsms.com.pl i zagraniczny serwis funnyphone.eu . Z tego moze byc tylko ogolnoswiatowy chaos! . Czemu nikt z tym nic nie zrobi!!
 0