Łukasz Szewczyk27.07.2009 (13:29)23 komentarze

Plus: Szybki Internet w całej Polsce

Komórkowa sieć Plus szykuje się do technologicznej rewolucji. Operator planuje zrezygnować z GSM na rzecz UMTS, by w całej Polsce zaoferować szybki Internet bezprzewodowy.
Jak nieoficjalnie dowiedziała się Rzeczpospolita, komórkowa sieć Plus  przymierza się do przejścia z technologii GSM w paśmie 900 MHz na nowoczesną technologię UMTS. Także w UKE dziennikarze usłyszeli, że operator będzie starał się o zgodę na zmianę przeznaczenia częstotliwości 900 MHz, która obecnie formalnie może być wykorzystywana tylko do usług GSM.
Dzięki takiej zmianie operator w całej Polsce (także na terenach mniej zurbanizowanych) będzie mógł oferować mobilny Internet z prędkością sięgającą nawet do 7,2 Mb/s. Migracja z GSM na UMTS może kosztować spółkę Polkomtel ponad 500 mln złotych i będzie wymagała montażu nawet do 2 tys. nowych nadajników.

Tym samym Plus nie chce zostać w tyle za konkurentami, którzy dla mieszkańców mniejszych miast i wsi oferują technologie bezprzewodowego Internetu CDMA (sieć Orange) oraz WiMax (sieć Era). Eksperci rynku przyznają, że proces migracji z technologii GSM na UMTS dopiero się rozpoczyna, bo utrzymanie sieci UMTS jest o kilkanaście procent tańsze.

Komórkowa sieć Plus posiada obecnie największą liczbą abonentów (bez użytkowników pre-paid) mobilnego Internetu, jak chwali się operator - 500 tys. klientów usługi iPlus . Kilka tygodni temu do Wrocławia wprowadzono technologię HSPA+.
Rzeczpospolita

Komentarze (1 - 10 z 23)

brawo Plus :D
 0  
Na co komu szybki Internet skoro nadal będą limity?
 0  
brawo PLUS !!! tak trzymać, tylko zróbcie coś z tymi LIMITAMI
 0  
a gdyby tak przetarg na tzw.darmowy internet wg wykładni uke wygrał polkomtel??pomyslał ktos o tym??moze za rok czy 2 tak własnie byc,a nawet gdyby było inaczej inwestycja w umts 900 zmieniłaby bardzo dużo i po raz kolejny potwierdziła pozycję lidera plusa w zakresie transmisji danych,niekwestionowaną od lat z resztą
 0  
Wszystko pięknie, ładnie, ale te limity ciut wąskie. Może by tak je zwiększyć?
 0  
ja na limity w iPlusie nie narzekam: za 8 GB/miesiąc płacę 73,66 zł: iPlus 110zł z umową na rok, przez 4 pierwsze miesiące abonament za 1zł. Wychodzi taniej niż iPlus 75zł z limitem 3 GB xD
 0  
odnośnie HSPA+ we Wrocławiu: ściąganie danych do 21 Mb/s :) Do końca roku HSPA+ ma być dostępny też w Poznaniu, Trójmieście i Warszawie i to na terenie całych miast! (a nie jak np. brak zasięgu Play w centrum miasta xD)
 0  
spokojnie. jakby wprowadzili UMTS na 900 to telefony 2g , których wciąż w P Polsce jest pełno by nie działały. jak wydzielą część pasma, to się net im będzie zapychał. jeszcze sporo czasu minie nimm to zrobią , a inni pójda ich śladem i już
 0  
Ile ja już takich rewelacji słyszałem. Czy media2.pl weryfikuje wiarygodność tych newsów? Na razie z Plusa uciekają akcjonariusze. Wymiana nadajników (o ile do czegoś takie miałoby w ogóle dojść) trwała by latami. Policzcie sobie nadajniki Plusa na mapie Polski. To jest zupełnie nierealne i zbyt kosztowne. To nie jest plan, to jest bajka i proponuję schować tego newsa pomiędzy bajki.
 0  
Za 10 lat!
 0