Łukasz Szewczyk15.08.2009 (15:14)406 komentarzy

Uwaga na przychodzące (płatne) SMS-y

Krótkie wiadomości SMS o podwyższonej opłacie to popularny sposób na wyciągnięcie od nas pieniędzy. Problem zaczyna się wtedy, gdy płacimy nie tylko za wysłane ale także za odebrane wiadomości SMS.
Od kilku tygodni trwa telewizyjna kampania SMS-owej loterii o nazwie Milion za SMS, w której Ryszard Rembiszewski, były wieloletni prowadzący losowania Lotto, zachęca do wzięcia udziału z zabawie o milion złotych. W Internecie zawrzało, bo nikt w reklamie nie wspomina o płatnych SMSa-ch, które organizator rozsyła na komórki.
Jak alarmuje dziennik Metro, w reklamie pada informacja, by wziąć udział w loterii należy wysłać rejestracyjnego SMS-a, którego koszt wynosi 3,66 zł. Zapewne większość z osób biorących udział, w loterii którzy nie zapoznali się z regulaminem, są przekonani, że płacą jedynie za wysłane SMS-y.

Nic bardziej mylnego. Wysłanie pierwszego SMS-a rejestracyjnego jest równoznaczne z tym, że użytkownik decyduje się na otrzymywanie codziennych SMS-ów od organizatora loterii, których koszt wynosi 1,22 zł za jednego SMS-a. O tym jednak reklama już nie wspomina - zachęca jedynie do zapoznania się z regulaminem.

Na ten problem uwagę zwrócili internauci, którzy poczuli się oszukani. Ostrzegają, by kolejni uczestnicy zabawy nie popełniali błędu i przed braniem udziału w kolejnych tego typu konkursach zapoznali się z regulaminem. Także Urząd Ochrony Konsumentów i Konkurencji rozkłada ręce. Jak dowiedziało się Metro, prawo nie zostało złamane, bo uczestnik biorąc udział w zbawianie powinien zapoznać się z regulaminem, o którym jest mowa z reklamie.

Czy to początek nowej ery w konkursach SMS-owych, że uczestnicy będą płacić także za otrzymywane wiadomości SMS? Do tej pory użytkownicy różnych konkursów płacili podwyższoną opłatę jedynie za SMS-y wysłane na konkurs. Późniejsze SMS-y rozsyłane od organizatora konkursu, zachęcające do dalszego udziału zabawie, były zazwyczaj bezpłatne. Dlatego biorąc udział w kolejnych konkursach SMS wcześniej należy zachować ostrożność i zapoznać się z regulaminami, bo rachunek za telefon może nas słono kosztować.

Sprostowanie CT Creative Team:
"Nie jest prawdą, że każda osoba, która zgłasza się do loterii "Milion za SMS", czyli wysyła SMS na numer 7363 (za 3,66 zł z VAT), będzie obciążana codziennie kwotą 1,22 zł.

Przystąpienie do loterii "Milion za SMS" następuje poprzez wysłanie SMS-a na numer SMS Premium 7363 (koszt całkowity to 3,66 z VAT). Opłata za wysłanie takiego SMS-a pobierana jest w momencie nadania wiadomości przez Użytkownika. Jest to jednorazowa operacja, która nie wiąże się z żadnymi "ukrytymi" kosztami dodatkowymi.

Każdy Uczestnik Loterii otrzymuje codziennie bezpłatne komunikaty informacyjne SMS/MMS. Jeżeli Uczestnik nie życzy sobie otrzymywać darmowych informacji związanych m.in. z możliwością zdobycia dodatkowo premiowanych losów może wysłać SMS o treści STOP na numer 7363. Wysłanie takiego SMS-a nie oznacza rezygnacji z gry a wyłącznie zablokowanie otrzymywania bezpłatnych komunikatów na swój telefon.

Dodatkowo, każdy Uczestnik Loterii, będący abonentem sieci Era, Orange bądź Play, jeśli chce grać codziennie, może dobrowolnie przystąpić do Programu "Milion za SMS". Aby aktywować subskrypcje, w ramach której codziennie otrzymuje się specjalną, promocyjną ilość losów, należy wysłać SMS o treści LOS na numer specjalny 60128 (opłata jak za zwykłego SMS-a). Opłata za odebranie SMS-a, wysłanego w ramach Programu „Milion za SMS” - (1,22 zł. z VAT), pobierana jest w momencie otrzymania wiadomości z numeru 60128. Podkreślamy, że wiadomość otrzymują tylko ci uczestnicy, którzy dobrowolnie przystąpili – zapisali się - do Programu, nie zaś każdy kto zgłosił się do Loterii czyli wysłał SMS na numer 7363. Z subskrypcji można zrezygnować w dowolnie wybranym przez siebie momencie wysyłając SMS o treści STOP LOS na numer 60128 (opłata jak za zwykłego SMS-a). Uczestnik loterii "Milion za SMS" nie staje się automatycznie uczestnikiem Programu "Milion za SMS". Zasady dobrowolnego przystępowania do Programu „Miliona SMS” opisane są w specjalnym regulaminie, dostępnym na stronie www.milionzasms.pl"
Metro

Komentarze (1 - 10 z 406)

I dobrze. Trzeba czytac to co sie akceptuje. Za glupote i pazernosc trzeba placic.
 7  
no cóż... uczciwe to nie jest....
ale przyzwyczailiśmy się do nieczytania regulaminu....

a czas najwyższy zacząć to robić....
 4  
A gdzie ten regulamin ?? Na necie??
HAHA DOBRE... Przeciętny Kowalski nawet go nie znajdzie.
Jak są cwani to niech regulamin umieszczą w reklamie, która po tej operacji się przedłuży, a co za tym idzie telewizje zaśpiewają im takie kwoty, że im się odechce nabijać ludzi...
RADZĘ WAM NIE WYSYŁAĆ SMSY NA DARMOWE NUMERY - KTÓRE TEŻ OSTATNIO SIĘ REKLAMUJĄ W TELEWIZJI, ŻE PONOĆ SAMOCHÓD, ALBO IPODA WYGRAM. GUZIK PRAWDA. Po wysłaniu otrzymacie smsa z innego numeru, aby odpowiedzieć na pytanie. Nawet ja nie odpowiecie to potem przez kilkanaście dni będzie wam przychodzić po kilkadziesiąt sms-spam

JA SIĘ PYTAM GDZIE JEST UOKIK???
 7  
Przyznam szczerze że sam chciałem w to zagrać ale jakoś gdy wszedłem na ich stronę okazało się że ta loteria nie jest od lotto, tylko od jakiejś prywatnej firmy więc olałem. I tak miałem zamiar wysłać z pre gdzie było tylko dana kwota nic więcej. Ja rozumiem że w reklamie nie można zapodać całego regulaminu ale naprawdę aż tak perfidny w działaniach być nie można...
 3  
"Zasady obciążania Uczestnika kosztami związanymi z otrzymywaniem opisanych powyżej wiadomości SMS określa właściwy regulamin świadczenia usług telekomunikacyjnych."
Ciekawe, w regulaminie operatora z usług którego korzystam nie ma wzmianki o płatnych SMSach przychodzących. W cenniku też nie ma takiej informacji. Co więcej w cenniku nie jest uwzględniony zakres numerów premium używany w ww. loterii.
 0  
Ludzie, gdzie jest prokurator i sprawa z urzędu. To jest zwykłe wyłudzenie kasy i mało mnie obchodzi jakiś, gdzieś tam regulamin. Bo takie zdanie powinni umieścić na końcu takiego smsa - przecież można napisać więcej, niż 160 znaków.
 7  
Lamerze to nie jest żadne wyłudzenie.
Nie sa to tez zadne ukryte koszty. Wszystko ładnie pisze co i jak tylko trzeba przeczytac regulamin. Większośc ludzi tego nie czyni i teraz sa zdziwieni i twierdza że zostali oszukani. NIE NIE ZOSTALI OSZUKANI, to wy chcecie oszukać firmę od konkursu twierdząc że was oszukała

CZYTAĆ CZYTAĆ i jeszcze raz CZYTAĆ

Ale tak już jest większośc ludzi nie czyta regulaminów i potem sązdiwienie ze tak drogo wychodzi
 14  
Wyobraźcie sobie teraz reklamy byle czego jakiegoś konkursu, Cyfry+, n, CP, sieci komórkowej, itp... gdzie koles na końcu głosem znanym z reklam leków czyta kilka stron regulaminu co automatycznie przedłuży reklamy o ładnych kilkanascie minut
Wystarczy zaznaczyć w reglamiu przeczytaj regulamin pzed zakupem i już. Nie czytasz twoja wina, w tych czasach każdy ma możliwośc skorzystania z interntu, każdy, czy to w domu, szkole czy kafekach, róbmy z tego pożytek
 8  
Hmm ciekawe ? Ja w cenniku w Plusie w Elastycznej nie widze opcji platnosci za sms przychodzacy ? Moze ktos da przyklad z jakich numerow przychodzacych oplate ponosi odbiorca sms ? A co jesli sms nie odbiore bo telefon wylaczony jest przez miesiac ? ;)
 1  
To BANYTYZM ZA PRZYZWOLENIEM PRAWA!
 7