Łukasz Szewczyk22.10.2009 (17:18)17 komentarzy

Sferia i Aero2: Szybki Internet mobilny - do 21 Mb/s

"HSPA+ 900 MHz" to pierwsza w Polsce sieć telekomunikacyjna w technologii Evolved HSPA wykorzystująca częstotliwość 900 MHz. Inwestycja jest realizowana przy współpracy dwóch spółek - Aero2 oraz Sferia.
Budowana sieć, która umożliwi pobieranie danych z prędkością do 21 Mb/s, obejmie swoim zasięgiem przede wszystkim małe miasta i wsie, zapewniając ich mieszkańcom dostęp do szerokopasmowego Internetu. Technologia umożliwi w pełni efektywne korzystanie z jego zasobów, m.in. błyskawiczne pobieranie dużych plików, oglądanie filmów w rozdzielczości Full HD on-line oraz szybką wymianę danych.
- Unikalność projektu polega na zastosowanych rozwiązaniach technicznych. Technologia HSPA+ zapewnia wyższą prędkość pobierania danych, a jej użycie w paśmie 900 MHz pozwala na lepsze wykorzystanie infrastruktury telekomunikacyjnej niż rozwiązania stosowane przez pozostałych operatorów – mówi Adam Kuriański, Prezesa Aero2

Nowoczesna sieć Aero2 jest budowana przez spółkę Sferia – operatora telekomunikacyjnego, obecnie świadczącego usługi przenośnej, bezprzewodowej telefonii stacjonarnej oraz transmisji danych. Sferia, dzięki swojemu doświadczeniu w prowadzeniu projektów budowy sieci teleinformatycznej, gwarantuje realizację budowy sieci w terminach wymaganych w koncesji Aero2.

- Sferia jest obecnie w końcowej fazie I etapu budowy sieci HSPA+ dla Aero2. Zakończenie I etapu budowy planowane jest na koniec 2009 roku. Do tej pory wybudowanych zostało 120 stacji bazowych, wykorzystujących częstotliwości radiowe 900 MHz. Na koniec roku liczba działających stacji wzrośnie do 350, dzięki czemu sieć HSPA+ obejmie swoim zasięgiem ponad połowę polskiej populacji - 19,5 miliona osób - powiedział Dariusz Trzeciak, Prezes Sferia.

Celem Aero2 jest zapewnienie powszechnego dostępu do szerokopasmowego Internetu. Swoje plany Spółka realizuje poprzez rozwój bezprzewodowej sieci telekomunikacyjnej, opartej na najnowszej technologii trzeciej generacji (HSPA+), która zastąpi istniejące systemy i urządzenia. Budowa niezależnej sieci możliwa jest dzięki posiadanym przez Spółkę częstotliwościom radiowym. W grudniu 2008 roku Aero2 wygrała przetarg zorganizowany przez Prezesa UKE uzyskując rezerwację częstotliwości z zakresu 900 MHz.

Evolved HSPA (HSPA+) to nowoczesna technologia sieci bezprzewodowej, dzięki której prędkość pobierania danych wzrasta do poziomu 21 Mbit/s, natomiast wysyłania danych do 5,76 Mbit/s.
Sferia/Aero2

Komentarze (1 - 10 z 17)

wow ciekawe ile to będzie kosztowało miesięcznie :D
 0  
Znając Polsat pewnie niewiele:)
 0  
Sferia i aero są powiązane z polsatem więc pewnie zapowiadany internet od polsatu jest właśnie realizowany przez te firmy. W dodatku ostatnio polsat podpisał umowę o łączach z TP.
 0  
Prezes Solorz mnie zachwyca.
 0  
Czekam na wekszy zasię i brak limitów i jestem skłonny płacic nawet 200zł mc bo tyle płacę neo za 20mega (tzn. teraz w promocji przez 3mc za 99zł)
I z miłą chęcia za rok bym do nich przeszedł a warunek BRAK LIMITU
 0  
@totalanty: Nie lepiej wziąć 20 Mb/s w Multimo? O wiele bardziej się opłaca niż w TP. Może Netia też w końcu włączy opcję 10 i 20 Mb/s...
 0  
No, no, zapowiada się ciekawie pod warunkiem, że nie będzie limitu pobieranych danych.
 0  
Póki co oferta Internetu Sferii pod względem limit/cena wypada gorzej niż Internet mobilny w W3, więc marzenia o filmach w FullHD możemy sobie darować. Podobnie docieranie do małych miast i wsi do mnie nie przemawia, bo ta planowana połowa populacji (nie powierzchni, bo to różnica) już jest w zasięgu jakiejś sieci 3G.
 0  
Zobaczymy co i raz, jak na razie ladnie wyglada to na stronce ciekawe czy wartosci beda takie jak podane 21Mb/s...
 0  
jezeli bedzie oferta bez limitów i jakis pakiet za 50 zl to jest szansa
 0