Łukasz Szewczyk04.12.2009 (10:10)12 komentarzy

Plus posiada największą sieć

Biorąc pod uwagę liczbę pozwoleń na nadajniki największą sieć GSM i UMTS posiada komórkowa sieć Plus. Ostatnie miesiące pokazują, że operatorzy stawiają na rozwój sieci UMTS.
W tym roku w Polsce przybyło około 6,5 tys. nadajników stacji GSM i UMTS - podaje telekomunikacyjny serwis Rzeczpospolitej powołując się na dane Urzędu Komunikacji Elektronicznej. 53 proc. powstałych w tym roku stacji to nadajniki trzeciej generacji (UMTS).
Największą sieć posiada komórkowa sieć Plus  dysponując 3,9 tys. nadajników UMTS, 7,5 tys. nadajników GSM 900 oraz 2,5 tys. nadajników GSM1800 (dane za październik). We wszystkich przypadkach Plus posiada najwięcej nadajników.

W przypadku UMTS tuż za Plusem plasują się Era  i Play  z liczbą 3,3 tys. nadajników, najmniej posiada Orange  - 2,9 tys. Także w przypadku nadajników GSM900/1800 drugie miejsce zajmuje Era (6,7 tys./2,4 tys.), trzecie sieć Orange (5,2 tys./3,9 tys.), ostatnie sieć Play (2 tys. nadajników GSM 900).

UKE zapewnia, że liczba wydanych pozwoleń odpowiada liczbie działających nadajników, rzadko zdarza się, że operator występuje o pozwolenie na nadajniki dla fikcyjnych stacji.
rpkom.pl

Komentarze (1 - 10 z 12)

Wszystko fajnie, tylko tak naprawdę liczba nadajników nie mówi o wszystkim, liczą się też parametry techniczne, siła sygnału itp.
 0  
sporo :D

Plus posiada 2,5 nadajników GSM1800
 0  
play ostro działa.ciekawe czy na 900gsm w przyszłosci będą robic lte
 0  
Era ma sporo nadajników, trochę mało ma orange...i tak liczba pozwoleń nie zawsze odpowiada liczbie stacji, Plus często nie wykorzystuje możliwości
 0  
błeheheh orange ma gorszy zasięg UMTS niż play :D kompromitacja orange
 0  
no właśnie ja nie wiem, jak to jest z tymi nadajnikami playa, bo niby więcej nadajników UMTS, ale nie powiedziałbym, że zasięg mają lepszy od takiej Ery czy Orange...może jakieś inne czynniki tez na to wpływają...
 0  
To ciekawe ??? Np. w Sakwinie tuż za granicami Krakowa nie ma szans na złapanie UMTS-a w Plusie i Erze. Natomiast Orange i Play posiadają tu po dwa przekaźniki zamontowane jeszcze przed wakacjami. Zastanawiam się skąd taka opieszałość Plusa w uzupełnianiu UMTS-a w aglomeracji krakowskiej. Natomiast muszę przyznać że byłem pozytywnie zaskoczony podczas pobytu w Bieszczadach. Tutaj dzięki przekaźnikowi w Ustrzykach Górnych Plus był jedyną siecią mającą UMTS dzięki czemu była możliwość videorozmowy wprost z Połonin
 0  
@Opus - a na jakiej podstawie tak twierdzisz, jakieś badania przeprowadzałeś ? jeździłeś z miernikiem po kraju i mierzyłeś kto ma gdzie zasięg UMTS ?
 0  
Wydaje mi się że Plus ma sporo wirtualnych nadajników bo niedaleko mnie jest pozwolenie bo widnieje nadajnik na mapie UKE a nadajnika jak nie było tak nie ma...
 0  
a to ciekawe bo w mojej miejscowosci umts ma wlasnie tylko orange.
Treść edytowana 1 raz (ostatnio 4 grudnia 2009 o 20:44:34 przez flying_dutchman).
 0