Łukasz Szewczyk15.12.2009 (8:46)19 komentarzy

IG: TVP bez platformy upadnie

Telewizja Polska bez własnej satelitarnej platformy cyfrowej straci konkurencyjność i rację bytu - uważa Instytut Globalizacji. Tymczasem dotychczasowe informacje wskazują na to, że uruchomiona raptem trzy miesiące temu satelitarna platforma Telewizji Polskiej przestanie istnieć.
Kilka miesięcy temu telewizja publiczna wydała pieniądze podatników na uruchomienie własnej platformy cyfrowej. Obecnie nadawanie programów jest zakodowane, a plany ponownego uruchomienia platformy są zamrożone. – To marnotrawstwo publicznych pieniędzy. Władze TVP rozbudziły duże oczekiwania społeczne. Abonenci mają prawo czuć się oszukani i lekceważeni – zwraca uwagę dr Tomasz Teluk, prezes Instytutu Globalizacji.
Według badań Instytutu Globalizacji, prowadzonych w ramach projektu edukacyjno-badawczego pt. „Cyfrowa Polska” zaniechanie budowy własnej platformy cyfrowej przez TVP może doprowadzić do wykluczenia cyfrowego 5 mln Polaków. Według badań TNS OBOP – aż 83 proc. Polaków chce publicznej platformy cyfrowej.

Według Instytutu Globalizacji, ruchomiona w połowie września 2009 roku pierwsza bezpłatna część platformy cyfrowej TVP była szansą na zrewolucjonizowanie dostępu do telewizji cyfrowej w Polsce. Niestety kilka tygodni później sygnał zakodowano, a teraz władze TVP, z powodu strat finansowych rzędu 200 mln zł, chcą zamrozić niektóre inwestycje, w tym projekt narodowej platformy cyfrowej.

Platforma cyfrowa TVP nie tylko pozwoliłaby na odbiór wysokiej jakości sygnału telewizyjnego w każdym zakątku Polski, bez konieczności ponoszenia dodatkowych opłat, ale także jest „być albo nie być” dla TVP. Jeśli TVP nie będzie miała własnej platformy, może stracić kontrolę nad cyfrową dystrybucją własnych kanałów – uważa dr Tomasz Teluk, dyrektor Instytutu Globalizacji.

Eksperci uważają, że platforma cyfrowa jest szansą dla TVP na nowe źródła dochodów, co było jednym z założeń biznesowych w momencie uruchomienia projektu. – Dzięki platformie TVP mogłaby finansowo stanąć na nogi i uniezależnić się od niepewnych wpływów z abonamentu czy reklam – tłumaczy Tomasz Teluk.

Zdaniem ekspertów Instytutu Globalizacji wszystkie największe koszty platformy cyfrowej zostały już poniesione. Projekt platformy nie wymaga dalszych inwestycji, tak jak to wygląda w przypadku analogicznych projektów realizowanych przez komercyjne stacje. TVP nie dystrybuuje dekoderów, które telewidzowie muszą kupić je na własną rękę, nie musi tworzyć własnego call center, a wszystkie usługi miały być zamawiane przez telewidza przez np. Internet; marketing zorganizuje we własnym zakresie. Ponadto miejsca na transponderach są wykupione już od 2005 r., a cyfrowe programy są już w fazie realizacji.

Blokowanie przez kolejne przejściowe Zarządy TVP gotowej do uruchomienia platformy satelitarnej jest tym bardziej niezrozumiale, że również telewizja cyfrowa naziemna jest przez Telewizję Polską skutecznie blokowana dzięki organizacji przetargu na operatora cyfrowej telewizji naziemnej. Wszystkie firmy biorące w nim udział zdążyły go już oprotestować, twierdząc, że wymagania stawiane przez TVP są niemożliwe do spełnienia. Trudno także zrozumieć dlaczego TVP blokuje cyfryzację i rezygnuje z projektu własnej platformy, który nie wymaga już kolejnych nakładów i pozwoliłby telewizji publicznej umocnić pozycję lidera rynku telewizyjnego w Polsce.
Instytut Globalizacji

Komentarze (1 - 10 z 19)

i o to chodzi polsatowcom i tvnowcom... a motłoch nadal zachwyca się papką komercyjna licząc że DVB-T bedzie darmowe ..... (w co ja niestety już przestałem wierzyć) ale jeden cham z drugim ode mnie złotówki nie dostanie ....... jedyna szansa na normalność to start platformy TVP w założeniach farfałowskich!!!!!
 0  
wcale nie jest trudno zrozumieć dlaczego...czas przedświąteczny to żniwa dla platform satelitarnych, po co komuś nowy gracz i to jeszcze z darmowymi lub tanimi kanałami w dobrej jakości?więc miesiące trwają analizy, badania- im dłużej tym lepiej , niech CP nałapie klientów na 29 m-cy na mini - mini, Tnk też niech zarobi, C+ na powitalnym...klienci podpiszą wielomiesięczne umowy, zbada się rynek, jak będzie duże nasycenie to może odkoduje się TVP..ale o dodatkowych tanich programach wykupowanych pojedynczo można zapomnieć..Doprawdy to jest niezrozumiałe co się dzieje i te pokretne tłumaczenia
 0  
na pewno byłoby bardzo dobrze gdyby platforma cyfrowa TVP była ogólnodostępna tylko skąd TVP ma wziąć środki na utrzymanie tej nowej usługi skoro wpływy z abonamentu spadają? przecież ta platforma nie jest za darmo i niezależnie od tego jakie pieniądze TVP traci na kolejne odprawy czy też kontrakty gwiazdorskie to środki na jej utrzymanie są bardzo wysokie, dla każdego z nadawców są bardzo wysokie...czy dla TVN czy Polsatu, zrozumiałe są te oczekiwania i TVP powinna zaangażować się w to maksymalnie ale musi sie znaleźć stabilne źródło finansowania tego projektu inaczej nie wyjdzie z tego produkt jakiego oczekują odbiorcy
 0  
Ty "naiwny" wielbisz Farfała, za co, za kiełbasę wyborczą ? Czy za sposób zamawiania piwa, przypominający ostatnią Wojnę Światową.
 0  
@magda- czego nie rozumiesz w tym zdaniu?-"Dzięki platformie TVP mogłaby finansowo stanąć na nogi i uniezależnić się od niepewnych wpływów z abonamentu czy reklam - tłumaczy Tomasz Teluk. "Nakłady są już poniesione , koszt utrzymania są niskie w porównaniu z zyskami-weźmy same kanały tematyczne- jaki jest sens ich istnienia skoro docierają do małej grupy odbiorców- tu są straty,a jakby były powszechne to łakomy kąsek dla reklamodawców i zyski TVP, a sama sprzedaż oferty platformy innym dystrybutorom??
 0  
To marnotrawstwo publicznych pieniędzy. Władze TVP rozbudziły duże oczekiwania społeczne. Abonenci mają prawo czuć się oszukani i lekceważeni - zwraca uwagę dr Tomasz Teluk, prezes Instytutu Globalizacji.


buhahahaha - nie pierwszy i nie ostatni raz władze tvp robia w konia widzów i jedną reką marnuja kasę a druga ręke wyciagaja po dotacje grożąc upadkiem. kiedy w końcu ten s-h-i-t upadnie???
 0  
re magda: czy ty dziewczyno umiesz myśleć i czytać ze zrozumieniem, czy może jesteś pracownikiem tvp (bo wtedy nikt nie wymagałby od Ciebie logicznego myślenia)?
 0  
@magda - pieniądze na platformę już dawno zostały wydane a sęk w tym że już powinny przynosić dochód -
( @ adam -
"weźmy same kanały tematyczne- jaki jest sens ich istnienia skoro docierają do małej grupy odbiorców- tu są straty,a jakby były powszechne to łakomy kąsek dla reklamodawców i zyski TVP" )

Jeżeli następca "mordercy" platformy tego nie zrozumie i nie wskrzesi tej inwestycji to ona będzie jeszcze przez wiele lat generowała straty bo nadal trzeba będzie płacić za wynajem transponderów i za produkcję kanałów, których możliwość oglądania ma mała grupka wybrańców.
 0  
Uruchomili by od razu platformę TVP. I co miesiąc mogliby podawać zwiększająca się liczbę abonentów (w pierwszym roku logarytmicznie). Sam bym też kupił dekoder i płacić za to co chcę oglądać. Szkoda Farfała zrobił mega reklamę a ludki z TVP tego nie wykorzystali. Teraz to już są 4 miesiące w plecy. Nigdy tego nie nadrobią.
 0  
A czy ja już o tym nie pisałem wcześniej ? Teraz to sobie TVP może urządzać konkurs nie na prezesa a na syndyka masy upadłości...
 0