Łukasz Szewczyk07.04.2010 (8:40)23 komentarze

UOKiK: SIM-locki mają być ściągane za darmo

Operatorzy telefonii komórkowej pobierając opłaty za ściągnięcie blady SIM-Lock z telefonu łamią prawa i utrudniają zmianę operatora - twierdzi Urząd Ochrony Konkurencji i Konkurentów. Argumentację popiera sąd.
Urząd Ochrony Konkurencji i Konkurentów nie zgadza się na pobieranie przez operatorów komórkowych opłat za ściągnięcie blokady SIM-Lock z telefonu w czasie trwania umowy.
Brak jest podstaw do pobierania takich opłat. Biorąc pod uwagę, że po wygaśnięciu umowy usługa ta jest bezpłatna, naszym zdaniem pobieranie opłaty pełni de facto funkcję dodatkowej kary umownej, która jest nieuzasadniona w świetle prawa telekomunikacyjnego, a jednocześnie stanowi dodatkową barierę mającą zniechęcić konsumenta do ewentualnej zmiany operatora – mówi w rozmowie z Dziennikiem Gazeta Prawna Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Argumentację urzedu popiera także sąd.

SIM-Lock to blokada stosowana w telefonach kupowanych w sieci sprzedaży danego operatora. Zabezpieczenie powoduje, że telefon nie będzie współpracował z kartami SIM należących do konkurencyjnych operatorów. Na szczęście coraz więcej telefonów komórkowych oferowanych przez operatorów nie posiada już takiej blokady. Taki trend zapoczątkowała komórkowa sieć Era, która w styczniu 2009 roku rozpoczęła sprzedaż telefonów w promocyjnych ofertach bez blokad SIM-Lock.
Dziennik Gazeta Prawna

Komentarze (1 - 10 z 23)

autor zapomniał dodać że Play sprzedaje wszystkie telefony bez simlocka a z telefonów, które klienci nabyli wcześniej zdjemuje tą blokadę bezpłatnie
 0  
Szkoda ze tak późno wzięli się za to oszustwo operatorów, którzy zakładają ograniczenie na telefon za który zapłaciłem podpisując umowę na dwa lata, a jak mi go ukradną to i tak muszę płacić abonament i ich nie obchodzi że nie mam aparatu. Mniejsza cena aparatu to tylko prezent że się uwiązałem z nimi na określony czas, a telefon jest mój bo go kupiłem a nie wydzierżawiłem i mogę go nawet wywalić do śmietnika bo abonamencik mi zostaje dalej.
 0  
Nie rozumiem problemu...
W trakcie trwania kontraktu zmiana operatora jest utrudniona nie poprzez opłatę za zdjęcie simlocka a przede wszystkim karę za zerwanie umowy przed czasem określonym w kontrakcie. Opłata za simlock jest dodatkową opłatą, rzeczywiście, ale dla kogoś kto zdecyduje się zapłacić te podstawową karę.
Z drugiej strony - po co nakazywać usunięcie z regulaminów opłaty za zdjęcie simlocków? Nie lepiej zakazać blokowania telefonów?
Trzecia sprawa - jeśli nie będzie "karnego" zdejmowania simlocków, z pewnością zwiększą się kary za zerwanie umowy - operatorzy nie pozwolą na to by klienci kupowali aktywacje z telefonami i po kwartale je zrywali przechodząc do prepaidów konkurentów - bo przechodząc do abonamentu przecież dostaną telefon...
 0  
ziomal - psychiczny jesteś czy tylko żartujesz? Jak bierzesz kredyt na samochód i ci go ukradną (a nie ubezpieczłeś go stosownie do wartości), to liczysz, ze bank zrezygnuje ze spłaty kredytu? Nie bądź śmieszny...
 1  
@ Nemo - ale Play trzyma simlocki na modemach. Tylko Era oficjalnie sprzedaję i telefony i modemy bez simlocków.
 0  
Orange kasuje 77 pln po zakończeniu umowy
 0  
Play nie ma simlocków w modemach
 0  
ChuckyCiechanow zgadzam się. Sam kupiłem modem na kartę w ofercie promocyjej za 129PLN i nie mam simlocka!
 0  
a ja mam modem z play i mam simloka, ponad rok temu go kupiłem
 0  
@ podpis no ja słyszałem, że zakładają locki w Play na modem, nawet redakcja Telepolis o tym pisała. Tak czy inaczej, Era była pierwsza z pełnym zdjęciem locków
 0