Łukasz Szewczyk01.03.2006 (13:40)1 komentarz

Ostatni automat TP w Muzeum techniki

Z ostatniego automatu telefonicznego TP działającego wyłącznie na karty magnetyczne można zadzwonić już wyłącznie z Muzeum Techniki w Warszawie. Od lat TP bezpłatnie przekazuje i instaluje w Muzeum wycofywane z użycia typy automatów telefonicznych.
Odwiedzający warszawskie Muzeum Techniki mogą nie tylko zobaczyć jak zmieniała i rozwijała się technologia aparatów publicznych w Polsce, ale również w praktyce sprawdzić jej działanie. Przekazując Muzeum zapas żetonów i kart magnetycznych oraz utrzymując stosowną technologię Telekomunikacja Polska umożliwia zwiedzającym dzwonienie z nieużywanych już automatów TSP-91 (na karty magnetyczne) oraz AW 7/8 (na żetony).
Ostatni eksploatowany przez TP aparat wyłącznie na karty magnetyczne do końca 2005 roku działał w Warszawie przy ul. Wilczy Dół, w siedzibie Metra Warszawskiego.

Obecnie już wszystkie aparaty publiczne TP, a jest ich 76,5 tys., działają na nowoczesne, elektroniczne karty chipowe. Są one bezpieczniejsze od używanych wcześniej kart magnetycznych. Klienci posiadający jeszcze karty magnetyczne mogą wykorzystać je dzięki automatom dualnym TPE - 97/U (srebrne prostokątne), które akceptują oba rodzaje kart telefonicznych. Ostatnie karty magnetyczne tracą ważność 1 lipca 2006 roku.

Unowocześnianie aparatów publicznych, to nie tylko ich wymiana na nowsze modele, ale również wprowadzanie nowych usług. W czerwcu 2004 roku TP wprowadziła możliwość wysyłania sms-ów na telefony komórkowe, dostępną z 25 tys. żółtych automatów eXANTO. Od 15 lutego 2006 roku sms-y z automatów telefonicznych można wysyłać również na telefony domowe w sieciach stacjonarnych. W 2005 roku z 25 tys. automatów Klienci TP wysłali 1.761.622 sms-y.
Telekomunikacja Polska
brak

Komentarze (1 - 1 z 1)

Już wcześniej miałem ochotę wybrać się do Muzeum Techniki w Warszawie, które odwiedziłem już dwa razy, ale czytając ten artykuł nabrałem jeszcze większej ochoty.

Bardzo interesuję się automatami samoinkasującymi.
 0  

Polecamy