Łukasz Szewczyk02.03.2006 (20:10)brak komentarzy

Co nas gryzło w lutym?

Panda Software, na podstawie bezpłatnego skanera antywirusowego Panda ActivScan, przygotowała ranking najczęściej występujących wirusów lutego. Od czasu pojawienia się najczęściej wykrywanym złośliwym kodem w Polsce i na świecie jest nadal Sdbot.ftp.
Aż osiem spośród dziesięciu najczęściej wykrywanych w lutym zagrożeń należało do rodziny robaków. Dużą ilość infekcji spowodował Tearec.A (CME-24), znany także jako Kamasutra, który wykorzystuje techniki socjotechniczne. Inżynieria społeczna okazała się równizeż głównym filarem popularności Sober.AH, robaka który ukrywał się w wiadomości email zawierającej rzekome ostrzeżenie od FBI.
W lutym najbardziej popularnym wirusem okazał się Sdbot.ftp, powodując około 2,5% wszystkich infekcji na świecie i 3% w Polsce. Drugie miejsce na świecie zajął Netsky.P, jako najstarszy przykład groźnego oprogramowania, a zaraz za nim uplasowały się: Metafile (1.24%), Tearec.A (0.95%), Sober.AH (0.85%) oraz Bagle.GS (0.84%). W Polsce popularny okazał się także exploit Metafile, który w lutym zajął drugą pozycję i udowodnił tym samym , z jaką łatwością wykorzystywana jest luka w zabezpieczeniach w przetwarzaniu plików typu WMF.

Niebezpiecznym wirusem w Polsce okazał się Banker.BYJ, który rozprzestrzenia się w załącznikach wiadomości email, za pomocą Internetu oraz ftp. Odpowiada za wykradanie poufnych danych z zainfekowanego komputera, przesyłając je następnie do osób trzecich na inny serwer.
Panda Software