Łukasz Szewczyk25.12.2010 (17:15)12 komentarzy

Ultraszybki Internet - nowe możliwości

Mobilne łącza o przepustowości do 150 Mb/s powoli stają się faktem. Przed firmami działającymi w wirtualnym świecie staje ogromne wyzwanie - jak wykorzystać takie możliwości oraz jak obsługiwać klientów, którym będzie można zaserwować usługi powiązane z ultraszybkim internetem.
Przyspieszenie mobilnego internetu, jakie zostanie Polakom zaoferowane w przyszłym roku, zwiększy znaczenie urządzeń mobilnych. Telefony, smartphony, laptopy, notebooki, ipady staną się równoprawnymi urządzeniami w stosunku do komputerów podłączonych do kabla, które do tej pory były podstawowymi urządzeniami dla internautów - właśnie ze względu na małą przepustowość internetu mobilnego - szczególnie poza dużymi miastami. Wszystkie urządzenia z przeglądarkami o pełnej funkcjonalności będą miały takie same możliwości korzystania z sieci jak komputery podłączone do kabla. W wielu miejscach Polski internet via LTE może być lepszym rozwiązaniem niż łączenie się poprzez tradycyjną infrastrukturę. Warunkiem jest oczywiście dobry zasięg, który póki co obiecuje dostawca.
- Śmiało można przewidywać, że skok cywilizacyjny, którego możemy spodziewać się po pojawieniu się takich możliwości stanie się przyczynkiem do dalszego rozwoju globalnej wioski na naszym małym polskim wycinku. Na pewno zwiększy się również liczba internautów w Polsce. Rozwój urządzeń mobilnych pozwoli na pojawienie się nowych nisz - do tej pory niezagospodarowanych - mówi Paweł Rybak z firmy Sunrise System zajmującej się reklamami w sieci i pozycjonowaniem stron internetowych. – Sądzę również, że o wiele więcej firm dojdzie do wniosku, że mobilny internet może pomóc im w prowadzeniu biznesu. Pojawią się nowe nisze, nowi klienci i nowe budżety internetowe - przewiduje Rybak.

Ultraszybki przesył danych będzie miał duży wpływ na nasze codzienne korzystanie z internetu i ,,konsumowanie mediów". Większość urządzeń, z których dziś korzystamy zostanie podłączona do sieci. Kamery, laptopy, telefony, a nawet samochody i motocykle będę miały możliwość łączenia się z siecią.

Zapowiada się również wiele zmian w świecie reklamy internetowej i marketingu prowadzonym online. Fakt, że nasze komórki staną się równoprawnymi urządzeniami z prawdziwym mobilnym internetem wiele znaczy dla specjalistów od zdobywania klientów w sieci. Po pierwsze można spodziewać się powstawania rozbudowanych stron internetowych. Dotychczasowe mobilne wersje witryn www przejdą do lamusa. Nastąpi powrót do efektownych, wyszukanych graficznie, ze świetnymi animacjami stron. Dzięki dużej prędkości przesyłu danych strony będą się szybciej wczytywać, zmniejszy się liczba odrzuceń z powodu oczekiwania na „wgranie” strony www. Podobnie wygląda przyszłość video online. Ta technologia znacznie rozwinie się właśnie dzięki szybkiemu internetowi mobilnemu. Wypożyczalnie VOD, filmy online i wiele innych staną się rozrywką do pociągu, autobusu, a może wkrótce i samolotu.

- Szybsze łącze pozwoli na produkcję bardziej wymyślnych reklam. Mało tego możemy spodziewać się dalszego rozwoju reklam angażujących użytkownika. To, że daną reklamę będziemy oglądać ,,w biegu" sprawi, że pojawią się bardzo zaskakujące kampanie reklamowe jeszcze bardziej związane z geolokalizacją - mówi Maciej Jurek, specjalista Google AdWords z Sunrise System. – Mało tego: wyniki wyszukiwania będą się zmieniły wraz z poruszającym się po ulicach miast internautą. Reklama maksymalnie dopasowana do miejsca położenia użytkownika sieci. To już bliska przyszłość - dodaje Jurek.

Rozwój internetu mobilnego w Polsce powoli również na rozbudowanie produktów opartych na aplikacjach zakotwiczonych w sieci. Już teraz wiele danych przechowujemy na wirtualnych dyskach. W pewnym momencie użytkownicy dojdą do wniosku, że trzymanie chociażby filmów na dysku swojego komputera jest bezsensowne. Dodatkowo taki sposób korzystania z komputerów wesprą internetowe systemy operacyjne. Podsumowując rozwój internetu mobilnego o takiej szybkości jaką zapowiada Solorz może być momentem przełomowym. Trudno ocenić jak duży wpływ i jakie możliwości pojawią się. Warto jednak trzymać rękę na pulsie i przygotować się wcześniej do nowych warunków funkcjonowania internautów w sieci. Wraz z ultraszybkim Internetem przyjdzie czas na prawdziwą rewolucję wśród producentów tabletów do ultraszybkiego kontaktu z siecią z każdego miejsca świata.
Sunrise System

Komentarze (1 - 10 z 12)

9999zl za miesiac to ja dziekuje
 0  
Z niecierpliwością czekamy !!! Mam obecnie 1MB od TP i praktycznie zero perspektyw na zmodernizowanie linii.
 0  
Po pierwsze te podawane prędkości, to jest całkowita wydajność nadajnika. Jak z nadajnika będzie dajmy na to korzystało 10 osób, to te 150Mb/s zostanie podzielone przez 10 i będzie internet 15Mb/s, a nie 150. A jak z nadajnika będzie korzystało jeszcze więcej osób, to internet będzie jeszcze wolniejszy, więc nie ma co się tym jarać, bo te 150Mb/s, to praktycznie nigdy nie będzie dostępne dla jednego użytkownika. Po drugie nałożą na to pewnie jak to zwykle bywa w przypadku internetu mobilnego porąbane limity i całkowicie straci to sens. To ja już bym wolał ten stały 1Mb/s i bez limitów jak ten mobilny szajs.
 0  
fajnie a ja mam 512 za 39zł super oferta
 0  
Ciekawe co ze wsiami gdzie max 1 mega jest.
 0  
"skok cywilizacyjny" :D
Kuźwa, kto to pisał. Niedługo o pojawieniu się nowej linii chipsów będzie się pisało "skok cywilizacyjny" ...
 0  
Nie no bez jaj - wyobraź sobie taką prędkość w komórce. Ogarniasz możliwości? To będzie rzeczywiście skok cywilizacyjny, jeśli tylko dotrzymają słowa.
 0  
Karol: mieszkam na wsi i internet na liniach TP oferowany jest z predkością do 20Mb/s, działają 4 sieci radiowe które konkurują ze sobą i jedna oferuje predkość 4MB/s za 40 zł. Czyli na wsiach wcale tak źle nie jest.
 0  
Jeżeli działa Ci net do 20mb/s to jest szansa, że po i 40mb/s wejdzie skoro już testują. Na razie jednak, prędkości opisane w artykule są dla mnie nierealne, to jednak Polska i uwierzę w net do 50mb/s ale nie szybszy. Na chwilę obecną mamy na rynku Neostradę z prędkościami do 20mb/s i prezentami w formie bonów, kablówki oferujące szybszy transfer w nocy i radiówki, ale nie takiej częstotliwości
 0  
dla mnie to zadna nowosc mam neta w upc 25mb i przez wifi w komorce przegladam strony calkiem szybko nie wstajac z lozka tylko wkurzaja mnie ograniczenia flasha np nie moge ogladac filmow online
 0