Łukasz Szewczyk17.07.2011 (16:01)13 komentarzy

Operatorzy: Nie dla opłat za przeniesienie numeru

Urząd Komunikacji Elektronicznej planuje wprowadzić opłaty za przenoszenie numeru, by wyeliminować tzw. zjawisko "wirtualnych przeniesień". Telekomunikacyjni operatorzy protestują. Nadchodzi koniec promocji dla przenoszących numer z innej sieci?
Urząd Komunikacji Elektronicznej przeprowadził postępowanie konsultacyjne w sprawie projektu decyzji określającej warunki współpracy w zakresie hurtowych rozliczeń dotyczących realizacji usługi przeniesienia przydzielonego numeru przy zmianie dostawcy usług do sieci innego operatora. UKE planuje wprowadzić opłatę ponad 25 zł netto dla operatorów do których przenoszony jest dany numer z innej sieci.
Szacuje się, że w tym roku zmianę operatora przy zachowaniu dotychczasowego numeru może dokonać aż milion polskich użytkowników. Obecnie taka usługa jest darmowa i trwa raptem jeden dzień. Niektórzy zwracają uwagę, że wprowadzenie opłaty może wyeliminować zjawisko tzw. wirtualnych przeniesień. Chodzi o przypadki, gdy klient kupuje starter operatora sieci X i za chwile przenosi numer do sieci Y, tylko dlatego, by otrzymać np. lepsze warunki promocji za przeniesienie numeru.

Operator sieci Play, który pozyskuje najwięcej klientów innych sieci, w przesłanym do UKE stanowisko twierdzi, że "Nie aprobuje co do zasady rozwiązania, polegającego na nałożeniu na operatora-biorcę obowiązku uiszczenia jakiejkolwiek opłaty na rzecz operatora-dawcy, za każdy numer przeniesiony z sieci telekomunikacyjnej operatora-dawcy do sieci telekomunikacyjnej operatora-biorcy".

Według Play wprowadzenie takiej opłat może doprowadzić do negatywnych skutków dla użytkowników końcowych, np. może doprowadzić do podniesienia cen usług telekomunikacyjnych czy też do wycofania się operatorów z promocyjnych ofert dla klientów przenoszących numer z innych sieci. Operator uważa także, że proponowana opłata jest byt wygórowana.

Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji oraz Polska Izba informatyki i Telekomunikacji (zrzeszające polskich operatorów) także rekomendują wydanie decyzji odmawiającej ustalenia opłaty hurtowej z tytułu przeniesienia numeru do innego operatora. Gdyby jednak taka decyzja się pojawiła, izby apelują o niedyskryminowanie uczestników rynku telekomunikacyjnego, by opłaty związane z faktycznymi kosztami ponoszonymi przez operatorów (dawcę i biorcę) podczas procesu przenoszenia numeru.

Podczas konsultacji swoje negatywne stanowiska do projektów UKE przedstawili także operatorzy Cyfrowego Polsatu, Areo2 oraz Mobyland.

Komentarze (1 - 10 z 13)

DOŚĆ ŻE OPERATOR ZABIERA KASĘ ZA PRZENOSZENIE TO JESZCZE MAJA BIĆ KASĘ 25ZŁ!!!!
 0  
Pracuuje w sklepie T i faktycznie problem występował tzn klient kupuje 3 pre-paidy po 5 zł , żąda ładnych numerów a potem prosi o zarejstrowanie bo chce przenieść do play, Problem rozwiazany bo nie rejestrujemy starterów na miejscu tylko wysyłamy karty rejestracyjne a to jużtrwa miesiec i sie im nie chce czekać tyle :)
 0  
Bzdura. Zły operator dostaje kasę za złą ofertę, a ten co ma dobrą musi karnie płacić. Nie powinno być żadnych opłat, bo można w ten sposób także wyłudzać kasę od konkurencji. Opłata nir sprzyja konkurencji.
 1  
Proponuje rejestrację kart przy zakupie, tak jak w niemczech chcesz kupić starter, musisz okazać dowód tożsamości.
 0  
Okres karencji od aktywacji, np. 1-miesięczny załatwiłby temat
 0  
nie operatorzy , a kilku operatorów i to mających stosunkowo niewielki udział w rynku. To dobre rozwiązanie w sytuacji ewidentnych nadużyć. Od opłaty jednak wg mnie powinni być zwolnieni abonenci mający kartę SIM dłużej niż jeden rok.
 0  
Rok czasu to jak umowa o abonament, albo co najmniej mixa
 0  
Morał z tego taki że opy nie powinny dawać 3 startery za 5zł ale 1 starter za 25zł. To wystarczy aby pokryć koszty produkcji sim i rejestracji. Klient płaci a potem robi z tą kartą co chce.
Nie powinno być tak że W3 rozdaje karty za darmo w gazetach a potem żądają opłat (czyt. haracz) od biorcy przez własną głupotę. Nie potrafią utrzymać odchodzących abonentów to próbują oskubać Pleya innymi opłatami. Nie od dziś wiadomo do jakiej sieci przenoszonych jest najwięcej numerów.
 0  
To nie abonenci mają płacić za przeniesienie a operator - dla "ludzi" przeniesienie nr ma być dalej bezpłatne.
 0  
@michuer, kupowałem strarter T w salonie i został zarejestrowany na miejscu. Więc co Ty gadasz...
 0