Łukasz Szewczyk21.07.2011 (17:59)24 komentarze

T-Mobile i Orange łączą sieci

Komórkowe sieci Orange i T-Mobile podpisały umowę o współwykorzystywaniu swoich radiowych sieci dostępowych. Umowa określa zasady zarządzania, planowania, obsługi, rozwoju i utrzymania tychże sieci.
Jednym z głównych celów współpracy jest stworzenie najwyższej klasy sieci komórkowych w Polsce, a w konsekwencji widoczną poprawę jakości świadczonych usług i zwiększenie ich zasięgu. Zadania te będzie realizować utworzona wcześniej spółka NetWorkS!, w której obaj operatorzy mają po 50% udziałów.
Współpraca pozwoli obu operatorom na wzrost zasięgu sieci, zarówno geograficznego, jak i w odniesieniu do zasięgu wewnątrz budynków, co wspierać będzie dostarczanie nowych usług - w tym szerokopasmowego dostępu do mobilnego Internetu - dla coraz większej liczby klientów. Współpraca to także zapewnienie wysokich parametrów jakości sieci w oparciu o odpowiednie umowy gwarantujące jakość obsługi oraz poprzez kontrolę operatorów nad nową spółką, Współpraca pozwoli także na redukcję kosztów operacyjnych i nakładów inwestycyjnych.

- Dzięki tej współpracy każdy z operatorów będzie mógł bardziej efektywnie inwestować środki i szybciej rozbudowywać infrastrukturę sieciową. Istotnym jest też fakt, że dwie czołowe na polskim rynku firmy telekomunikacyjne - na co dzień ostro ze sobą konkurujące i to się w żaden sposób nie zmieni - są w stanie połączyć siły z pożytkiem dla dobra rynku i klientów – mówi Miroslav Rakowski Prezes Zarządu Polskiej Telefonii Cyfrowej.

- Naszym nadrzędnym celem zawsze jest dbanie o satysfakcję klientów. Dzięki tej umowie nasi użytkownicy będą korzystać z sieci o lepszym zasięgu, co da im znacznie wyższy komfort korzystania z telefonów, laptopów i tabletów. To jeden z niezwykle ważnych kroków w naszej strategii. W praktyce zapewnimy klientom dostęp do dobrych jakościowo usług na terenie całego kraju – dodał Maciej Witucki, prezes Grupy TP

Największe korzyści związane są z przyspieszeniem modernizacji radiowych sieci dostępowych (RAN) oraz dostosowaniem ich do standardów wspierających najnowocześniejsze technologie. Inwestycje w pierwszych trzech latach pozwolą długoterminowo zaoszczędzić do 29% całkowitych kosztów sieci radiowych, m.in., w związku z redukcją liczby stacji bazowych.

Dzięki współpracy operatorzy będą mogli wyeliminować duplikujące się stacje bazowe w zbliżonych lokalizacjach i współkorzystać z pozostałych stacji na terenie całego kraju. Współpraca będzie realizowana w oparciu o podobną liczbę stacji bazowych każdego operatora. Pomimo ogólnej redukcji liczby stacji bazowych każdy z nich będzie obsługiwał swoich klientów za pomocą około 10 tys. stacji – znaczący wzrost w stosunku do aktualnej sytuacji, gdzie PTC dysponuje około 7 tys. stacji, a PTK około 6,4 tys.. Redukcja całkowitej liczby stacji w Polsce dodatkowo umożliwi optymalizację kosztów utrzymania sieci oraz pozwoli operatorom na inwestowanie w najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne z korzyścią dla klientów i środowiska.

Ze względu na skalę przedsięwzięcia, wdrożenie nowych rozwiązań sieciowych będzie następować stopniowo do 2014 roku, natomiast pierwsze pozytywne efekty pojawią się już w pierwszej połowie 2012 r. w wybranych rejonach kraju. Przez najbliższe miesiące toczyć się będą intensywne prace nad przygotowaniem planu dostosowania sieci operatorów oraz związane z przetargiem na nowy sprzęt. Realizacją całego przedsięwzięcia będzie zajmować się spółka NetWorkS!, do której operatorzy przeniosą swoich pracowników odpowiedzialnych za planowanie, budowę i utrzymanie sieci radiowych.

Umowa została zawarta na okres 15 lat, z możliwością przedłużenia. Współpraca PTC z PTK Centertel będzie ograniczona do aspektów technicznych. Każda ze stron pozostanie właścicielem swoich elementów sieci i częstotliwości. Operatorzy nadal będą konkurować na rynkach hurtowych i detalicznych usług telekomunikacyjnych pod dotychczasowymi markami.

Komentarze (1 - 10 z 24)

ALE SPEED DOPIERO W PIERWSZEJ POLOWIE 2012 :o ..
:( A JU ZMYSLALEM ZE W KONCU BEDE MIAL ZASIEG LEPSZY Z ORANGE GRR
 0  
tak długo na poprawę zasięgu T-m nie będę czekał - mieli dość czasu aby zapewnić abonentom właściwą jakość usług :-(
 2  
Ilość nadajników: T-Mobile około 7000 tyś, Play około 3000 tyś, Plus około 6000, Orange około 5000, Aero2 około 300.
Play+Plus daje więc około 9000 nadajników, T-Mobile+Orange = ok. 12000 nadajników.
I na koniec zagadka dla abonentów Play: ile czasu zajmie ich ukochanej sieci wybudowanie 4000 WŁASNYCH nadajników?
 1  
zajmie 8 miesięcy 7 dni i 16 godzin :P i co bubku ? zatkało ?
 1  
a co z internetem stacjonarnym radiowym tychze operatorow po polaczeniu? T-Mobile korzysta z technologii wimax a Orange chyba z cdma czy cos w tym rodzaju. W kazdym razie korzystam z wimaxa w t-mobilu i jest to najlepszy najbardziej stabilny w dzialaniu net jaki mozna dostac moze nie najszybszy ale predkosc jest taka jaka w umowie caly czas mam go 2 lata i praktycznie 0 awarii. Mam nadzieje ze go nie zlikwiduja
 1  
mówiły jaskółki że niedobre spółki
 1  
to co masz za prędkość w tym wimaxie? bo w orange cdma około 2 Mb/s
 1  
2Mb/s Masz ale jak stacja praktycznie jest nieobciążona. W godzinach szczytu wątpie żebyś tyle osiągał a i 1Mb/s to graniczy z cudem. W wimax jest stała prędkość i znaczonco mniesze pingi więc czym tu się chwalić jeśli chodzi o CDMA
 1  
U mnie w sieci to będzie wszystko najlepiej
 1  
Tylko kiedy to wejdzie w życie, bo już dawno o tym czadzili a lepszego zasięgu jak era u mnie nie miała tak nie ma. Jakoś z orange i z plusem po szafach skakać nie trzeba
 1