Łukasz Szewczyk11.10.2011 (23:11)brak komentarzy

Powstaje najszybszy superkomputer na świecie

W Oak Ridge National Laboratory powstaje najszybszy superkomputer na świecie, oparty na procesorach graficznych nVidia Tesla.
W Narodowych Laboratoriach Oak Ridge (ORNL), czyli największych zakładach obliczeń naukowych przy Departamencie Energii Stanów Zjednoczonych, trwają prace nad wdrożeniem rewolucyjnego superkomputera "Tytan", opartego na procesorach graficznych nVidia Tesla. Tytan jest superkomputerem klasy Cray XK6, którego szczytowa wydajność wyniesie ponad 20 petaflopów. Dzięki temu komputer będzie dwukrotnie szybszy i trzykrotnie wydajniejszy energetycznie od bieżącego najszybszego superkomputera na świecie, czyli komputera "K" zlokalizowanego w Japonii.
Tytan będzie przełomowym narzędziem dla naukowców i pozwoli wykorzystać ogromną moc przetwarzania równoległego z wykorzystaniem procesorów graficznych do przeprowadzania badań i odkryć. Superkomputer będzie wykorzystywany do badań z wielu różnych dziedzin: materiałowych, technologii energetycznej, naukowych, geodezyjnych i nie tylko.

W ramach pierwszego, trwającego już etapu wdrożenia komputera Tytan, istniejący superkomputer Jaguar w Laboratoriach Oak Ridge zostanie zmodernizowany 960 procesorami graficznymi Tesla M2090 opartymi na architekturze nVidia Fermi. Procesory graficzne będą pełnić funkcję modułów towarzyszących wielordzeniowym procesorom centralnym, które są już zainstalowane w tym superkomputerze klasy Cray XK6. W drugim etapie, który zostanie rozpoczęty w 2012 r., zaplanowano wdrożenie do 18 000 procesorów graficznych Tesla opartych na architekturze nowej generacji, opatrzonej nazwą kodową "Kepler".