Łukasz Szewczyk08.12.2011 (20:08)16 komentarzy

Komisja Europejska zbada szybkość Internetu w Polsce. Szuka ochotników

Komisja Europejska szuka 6,6 tys. ochotników z Polski do pomiaru przepływności transmisji danych w sieciach szerokopasmowych.
Badanie obejmie 27 krajów UE oraz Islandię, Norwegię i Chorwację. Wyniki umożliwią Komisji Europejskiej skierowanie środków na inwestycje w sieci szerokopasmowe o dużej przepływności, realizowane w ramach Agendy Cyfrowej. Dostęp do wyników otrzymają dostawcy usług internetowych, urzędy regulacyjne i konsumenci.
- Każdy mieszkaniec UE powinien móc korzystać z otwartego i zgodnego z prawem dostępu do internetu, bez ukrytych ograniczeń czy godzenia się na niższe od deklarowanych przepływności transmisji danych - powiedziała Neelie Kroes - Informacje na temat rzeczywistej jakości dostępu do sieci szerokopasmowych musimy zebrać bezpośrednio od konsumentów. Wyniki pozwolą odpowiednio skierować wsparcie i inwestycje - mówi Neelie Kroes, Komisarz Komisji Europejskiej (KE) ds. Agendy Cyfrowej.

Aby zapewnić statystycznie reprezentatywną próbę, badanie musi objąć 100 000 ochotników. W Polsce zgłosiło się 400 osób - organizatorzy zapraszają kolejnych 6 600 uczestników. Każdy z nich regularnie będzie otrzymywał raporty dotyczące średniej prędkości swego łącza szerokopasmowego. Uczestnik, po bezpłatnej rejestracji, otrzyma urządzenie Whitebox, które przeprowadzi testy. Urządzenie należy podłączyć do przyłącza internetowego. W czasie, gdy abonenci nie korzystają ze swojego łącza, Whitebox realizuje automatyczne testy pomiaru przepływności transmisji danych i innych parametrów połączenia. Ten bezprzewodowy router TP-Link, wyposażony w specjalne oprogramowanie, nie gromadzi żadnych innych danych oprócz tych dotyczących wydajności szerokopasmowego łącza internetowego.

Badanie Komisji Europejskiej jest prowadzone przez firmę SamKnows, specjalizującą się w pomiarach parametrów transmisji danych w sieciach szerokopasmowych. Chętni do udziału powinni zarejestrować się w witrynie www.samknows.eu.
SamKnows

Komentarze (1 - 10 z 16)

jedno z wymagań: "Musisz być klientem jednego z głównych dostawców usług internetowych w swoim kraju."
Innymi słowy testy tak obiektywne jak referenda w komunistycznej Rosji.
Poza tym nie ma żadnych upominków, nawet głupiego bryloczka z logo UE, myślą że prąd to za darmo jest.
 0  
piszą tam, że można go zatrzymać (SamKnows Whitebox) po zakończeniu badania, tyle że jako router bez wifi co mogę z takim sprzętem zrobić? Na co może mi się przydać w domu taki sprzęt?
 0  
[email protected]
Można go zatrzymać i ma wifi nawet antena jest
 0  
to ze zatrzymac mozna to wiem, ale co będę mógł z nim zrobić? Na co mi się przydać może?
I nie, wifi nie ma
www samknows.eu/index.php/pl/faq#IQ2
 0  
Ma wifi i to nawet 3 antenki bo to TL-WR1043ND. Wiem bo z miesiąc temu dostałem zestaw:)
 0  
hmm, a obsługuje standard n?
 0  
Oczywiście, MIMO 3x3.
 0  
Chętnie wezmę żeby zobaczyli że moje cudowne szerokopasmowe Orange CDMA (zwane przez operatora stacjonarnym) wiesza się samoistnie 10 razy dziennie, tyle że jak zeżre mi 4GB z limitu na swoje pomiary to sobienie poużywam...
 0  
100 000 minus 400 = .... ? Idź do podstawówki uczyć się liczyć...
 0  
A ty idź do podstawówki uczyć się czytać ze zrozumieniem.
100 000 ludzi to z 30 państw łącznie, polska pula to 7000 osób, więc skoro zgłosiło się 400 osób, to ile zostaje głąbie kapuściany?
 0