Łukasz Szewczyk28.01.2012 (15:35)48

ACTA: Jak piracą Polacy? Kradną prawie 6 mld zł rocznie

Nielegalne kopie programów komputerowych, pliki muzyczne i filmowe, wreszcie podróbki towarów. Wartość rynku pirackiego w Polsce sięga 5,8 mld złotych. Największa część nielegalnego tortu przypada na podróbki towarów oraz kopie programów komputerowych - wynika z raportu Money.pl.

Przejdź do artykułu

Komentarze (1 - 10 z 48)

Porozumienie ACTA nie tylko wprowadza cenzurę internetu jaka dotychczas była tylko w Chinach i daje rządowi i korporacjom możliwość zatrzymania i uciszenia bez dowodów każdego kto jest dla nich niewygodny. To porozumienie zakazuje wszystkich zamienników markowych produktów. Np. nie będzie zamienników drogich części samochodowych, tonerów do drukarek, ubrań i wielu innych... pomyślcie o ile pieniędzy więcej będzie trzeba przez to wydać, a to dopiero początek. Nie będzie też zamienników drogich leków (płać kupę kasy korporacjom albo umieraj). A najgorsza jest ochrona patentów na organizmy genetycznie modyfikowane (obecnie większość kukurydzy, soi, a także świń jest genetycznie modyfikowana). Wkrótce korporacje doprowadzą do wyginięcia naturalnych upraw (pyłki roślin genetycznie modyfikowanych przenoszą się na uprawy naturalne i mieszają z nimi swoje geny, w ten sposób rolnik, który nawet nie chciał siać GMO ma już takie rośliny na swoim polu i musi płacić korporacjom za licencje). W ten sposób w ciągu kilku lat korporacje przejmą kontrolę nad wszystkimi uprawami, a potem będą mogły dowolnie podnosić ceny nasion (przez ACTA rolnik traci prawo zatrzymania części nasion na następny wysiew). Domyślacie się już co się wtedy stanie...? Zapamiętajcie datę 26 lutego 2012, bo to początek nowej epoki. Witamy w NWO! /skopiuj ten komentarz i dodaj gdzie się da by każdy mógł się dowiedzieć jaka jest prawda/"
 11  
Prawda jest taka, że wszyscy płaczą o piractwie ale nikt nie chce z nim NAPRAWDĘ walczyć. Wystarczy "przycisnąć" serwisy hostingowe i sieci P2P a problem piractwa stanie się marginalny.
A teraz proste pytanie - dlaczego tego nie robią.
 1  
Ciekawe jak oni to licza? Pewnie mnożą ilość piratów razy cena na rynku :lol:
 6  
"W Unii Europejskiej skalę piractwa i straty dla twórców, Anna Biernacka szacuje na blisko 10,5 mld dolarów."

To jest propaganda. Pokazywanie, ile to tracą. Wielkie liczby. Lecz jak można nazwać stratą coś, co nigdy nie byłoby kupione? Kto powiedział, że jeśli dana osoba ściągnie film, za który musiałby zapłacić 50zł w sklepie faktycznie kupiłaby ten film, gdyby nie miała możliwości ściągnięcia go? Może jednak po prostu nie kupiłaby go tylko poczekała, kiedy będzie w telewizji, lub w ogóle odjeżdżała.

Strata, to by była, gdyby ktoś wszedł do sklepu i ukradł własnoręcznie ten film.

Piractwo, ściąganie nielegalnych treści nie jest równe stracie. Jest to jakaś potencjalna strata, jej zalążek.
Proszę zrobić badania, sondę i przekonać się jaki procent internautów, którzy pobierają nielegalne treści przez internet, gdyby nie miała takiej możliwości, to czy by je kupiła.
Pamiętajmy, przy tym, że jeśli ktoś ściągnie w miesiąc 15 filmów i je obejrzy i może gdyby nie miał takiej możliwości, by je pobrać nielegalnie, to może i by kupił, lecz nikt nie powie, że kupi właśnie 15 filmów, może zaledwie 2-3 bo na więcej go nie stać.

Dlaczego nie ma takich badań? Czemu nie opiera się o nie ile tak faktycznie jest tej straty. Ile % ściągających faktycznie by kupiło dany produkt.
 19  
Złote klamki w domach, samochody za miliony, Twórcy powinni się cieszyć, że ktoś jeszcze chce ich słuchać i oglądać. Co będzie jak ludzie darują sobie waszą twórczość?
Bo bez waszej twórczości można żyć, ale jak wy twórcy będziecie żyć?
 10  
Gdyby się udało zlikwidować piractwo (wątpliwe) to nie będą mieć tej kasy Bo po prostu nikt jej nie wyda na takie rzeczy Raczej nigdy nie uda się ograniczyć piractwa Zablokują jedno od razu powstanie nowy sposób
 5  
TFUrcy najbardziej skamlą. Tu nie o twórczość chodzi ale aby inwigilować internautów. Precz z PO i ich idolem Tuskiem - ruskiem. A po co pierwszy POleciał za nasze pieniądze podpisywać pakty ACTY z diabłem ?
aj waj jak ich okradajo 28.01.2012 (17:39:40)
 1  
Nie stać mnie na to by kupić wszystko legalne - ciężko pracuję, zarabiam powyżej przeciętnej, ale nadal nie stać mnie na wszystko. Kupuję legalne Gry komputerowe - wspieram ich, bo tworzy je sztab mega ekspertów, kupuję muzę która bardzo mi się podoba - to jakieś 10% tego, co mam - kupuję tylko tą, którą chcę "wspierać", bo nie stać mnie na to, by kupić wszystko "jak leci". Legalne programy w firmie mam tylko dlatego, ze dotalam dotację z UE dla nowej firmy - normalnie nie byłoby mnie jeszcze długo na to stać. I tak - planuję Kupować legalne, jeśli tylko zarobię tyle, że będę mogła sobie pozwolić.. Dlaczego ktoś mnie pospiesza?? A wiecie co jest najgorsze? Że te wszystkie moje legalne gry i seriale i tak nie są legalne..BO NIE ZACHOWAŁAM PARAGONU!! - czyli - nie mogę udowodnić, że ich nie ukradłam z półki .. Czyli .. dalej zapłaciłabym karę lub poszła do więzienia.. Za legalnie kupione rzeczy.... Nie trzyma się to kupy ....
 3  
nie dam za MP3 5 ZETA W ZYCIU
 2  
Pracą? Co to znaczy? Nie mogę znaleźć pasującego odpowiednika w słowniku o_O
 0