Paweł Żmuda11.05.2012 (14:15)7 komentarzy

Nokia staje na głowie, by zwiększyć sprzedaż Lumii. Co wymyślono tym razem?

Podczas CTIA 2012 przedstawiciele Nokii zapowiedzieli unikalne partnerstwo z twórcami aplikacji na smartfony Lumia z Windows Phone na pokładzie. To kolejna próba ratowania twarzy?
Nokia staje na głowie, by zwiększyć sprzedaż Lumii. Co wymyślono tym razem?
Nowym (a właściwie to starym) pomysłem Nokii są aplikacje. Ekosystem Windows Phone'a nie jest jeszcze tak rozwinięty jak Apple'owski App Store czy Google Play. Szansą dla Noki ma być ogłoszone na CTIA 2012 partnerstwo z 11 dużymi graczami.
Nokia poinformowała, że unikalne aplikacje na telefony Lumia przygotowywać będą firmy takie jak PGA Tour, ESPN, EA, Groupon, Rovio, PayPal, Newsweek, Box, TIME, Tripdots, oraz AOE Entertainment. Na czym polegać będzie współpraca Nokii z partnerami?

Nowe aplikacje stworzone przez wymienionych wyżej twórców mają początkowo trafiać wyłącznie na smartfony Lumia. Nowa aplikacja Groupona będzie dostępna tylko na Nokię przez 6 miesięcy, a np. nowy ESPN Hub aż do maja 2013 roku. Jak ma wyglądać wyłączność w wypadku EA, PayPala, czy magazynów Newsweek i Time - nie wiadomo, ale warto pamiętać, że firmy te prezentowały już swoje produkty na Windows Phone'a, więc to raczej dobry marketing niż faktyczne korzyści dla użytkowników. Czy to wystarczy? Szczerze mówiąc, to zbyt mało, by ostatecznie przekonać do zakupu fińskiego smartfona z Windows Phone'm. Zwłaszcza, że konkurencyjne smartfony kuszą nie tylko lepszymi parametrami technicznymi, lecz także znacznie bogatszą bazą aplikacji w sklepach.

Nieco inaczej wyglądać ma współpraca z twórcą Angry Birdsów - Rovio. Studio ma zbudować własny zespół programistów, którego zadaniem będzie tworzenie gier dla linii Lumia i dla całego Windows Phone.

Mówi się, że tonący brzytwy się chwyta. Nokie z Windows Phone na pokładzie nie są zbyt lubiane przez europejskich operatorów, a firma systematycznie traci udziały na rynku smartfonów. Nokia zadecydowała o współpracy z Microsoftem i musi zrobić wszystko, by wyjść z tego z twarzą. Inaczej posypią się głowy.
wired.com

Komentarze (1 - 7 z 7)

powinni pomyslec o cenach i partnerstwie z klientami, beda klienci to duze firmy przyjda same.
 4  
polaczek zarabia 1200pln Niemiec 1500 euro to daje do myślenia.
 8  
Rzorak - co prawda to prawda, szlag mnie trafia bo sam muszę pracować na zlecenie dla krwiopijców za 1200 zł; zasranego Work SA, pozdrawiam was chciwe świnie :)
 2  
niech sobie staja na glowie, na rekat - wszystko mi jedno
nokii nie kupie dopoki nie bedzie miala ANDROIDA, bo Windows Mobile na ktorego nie ma poki co zbyt wiele aplikacji nie przyciaga mojej uwagi.
 0  
*na rekach
 0  
@ 0
ukkgk ponad 100 000 to niewiele??? Ile jest aplikacji sensownych na andka??? Pierdzenie cię bawi?? Jak ktoś raz zasmakuje WP to już na antka nie spojrzy...
 0  
Mam L800 i jestem z niej bardzo zadowolony, poza tym mam jeszcze htc desire na Miui i też nie narzekam. Oba 3mają dwa dni.
Mam nadzieję że nowy soft Tango rozwiąże dotychczasowe problem m.in. z brakiem transferu plików via bluetooth czy udostępnianiem internetu via wifi.
Wziął bym Lumię 800 jeszcze raz!
 0