Paweł Żmuda21.05.2012 (13:14)19 komentarzy

Co dalej z fińskim koncernem? Nokia wkrótce straci wszystko?

Nokii nie pomogło zatrudnienie Stephena Elopa, ani wejście w smartfony z Windows Phone. Kondycja finansowa fińskiego koncernu jest bardzo zła. Według analityków producent pożera zapasy gotówki. Kiedy się skończą?
Konkurencja ze strony Samsunga, HTC czy Apple'a sprawiła, że kondycja Nokii jest przerażająca. Firma, która była kiedyś niepodzielnym królem rynku, sukcesywnie traci udziały, przynosi kolejne straty i próbuje najróżniejszych sztuczek na zwiększenie sprzedaży. Dziennikarze agencji Reuters postanowili zapytać analityków o to jak widzą najbliższą przyszłość Nokii. Przyszłość maluje się w czarnych barwach.
Według specjalistów od rynku komórkowego, fiński producent jest bardzo bliski roztrwonienia wszystkich oszczędności. W pierwszym kwartale straciła 1,3 mld euro. W przeciągu ostatnich 5 kwartałów, z konta Nokii wyparowało 2,1 miliarda euro. Analitycy twierdzą, że do końca roku Nokia straci kolejne 2 miliardy.

Obecnie Nokia ma 4,9 mld euro oszczędności. Jeśli zachowa tempo spadków, może pozbyć się wolnych środków już w ciągu 2 lat. Warto przypomnieć sobie, że jeszcze w 2007 roku rezerwy Nokii sięgały aż 10 mld euro.

W pierwszym kwartale bieżącego roku Nokia mogła pochwalić się 27% spadkiem sprzedaży telefonów w stosunku do poprzedniego kwartału. Firma sprzedała aż 39% mniej smartfonów. Fiński producent ma tylko 19,8% udział w rynku telefonów komórkowych. Na pierwszej pozycji króluje już Samsung.

Specjaliści z Reutersa widzą jedno światełko w tunelu. Jeśli wszystko pójdzie po myśli fińskiego koncernu w 2012 roku uda się sprzedać 20 milionów smartfonów z Windows Phone (warto zestawić to z zamówieniem 9 milionów Samsungów Galaxy S III). W przyszłym roku na rynek ma trafić 46 milionów urządzeń z Windows Phone i logo Nokii na obudowie. Inwestorów może uspokoić jeszcze jeden fakt.

Dziś fińska firma jest mocno związana z Microsoftem, który płaci jej za wykorzystanie Windows Phone'a. Jeśli Nokia wpadnie w jeszcze większe tarapaty można spodziewać się, że koncern z Redmond zdecyduje się na złożenie propozycji nie do odrzucenia. Z resztą - plotki o ewentualnym przejęciu Nokii krążą już od bardzo dawna. Może wtedy Nokia odbije się od dna ku któremu dąży?
Reuters

Komentarze (1 - 10 z 19)

A wystarczyłoby nie wiązać się tak mocno z Microsoftem, tylko rozwijać własny, bardzo obiecujący system, ewentualnie wypuścić też parę modeli z Androidem... A tak jest jedno wielkie g...

Windows Phone raczej nie ma szans na zdobycie liczącej się części rynku - to przygotowana przez Microsoft imitacja iOS, a po co kupować imitację, skoro jest oryginał? Miłośnicy Androida też raczej się nie skuszą na propozycję od Microsoftu z racji na kompletne ubezwłasnowolnienie użytkownika. Windows Phone jest więc - i raczej pozostanie - ciekawostką i systemem niszowym.
 5  
Chłopie gadasz bzdury, miałeś Nokie z WP7 w ręku??? Napewno kafelki nie przypominją iOS. Działa rewelacyjnie to nie jest windows mobile, bo kupa ludzi go z nim myli. Mam lumie 710 i jestem naprawdę zadowolony, android nie może sobie nawet koło WP7 stanąć.
 4  
właśnie jesteśmy świadkami "tonięcia drugiego Titanic'a"...
 12  
Błagam, tylko nie Samsung. Telefony te gubią zasięg przy byle okazji. Ja i moi znajomi pozbyliśmy się tego szajsu. Jakież było moje zdziwienie, kiedy student z pociągu wjeżdżającego na dworzec Warszawa Zachodnia nie mógł złapać zasięgu Plusa z Szajsunga Avila, podczas gdy malutka, damska Nokia mojej żony łapała full zasięg u tego samego operatora.
 4  
Nokia miała świetnie zapowiadający się system operacyjny - MeeGo. Zastosowała go jednak tylko w jednym modelu (Nokia N9) i zdecydowała, że jest to ostatni model. Powód - "zamierzamy skupić się na Windows Phone. Założę się, że porzucenie MeeGo było warunkiem umowy z Microsoftem (MG mógłby zaszkodzić WP). Druga rzecz - Android. Nokia mogłaby sprzedać wiele urządzeń z tym systemem operacyjnym. ICS 4.0 z nakładką Belle, wieloma aplikacjami od Nokii, np. Nokia Maps. Smartfony Nokii mają ładny wygląd, Umowa z CZ skutkuje świetnymi aparatami. Ciekawym rozwiązaniem byłby smartfon z aparatem znanym z Nokii 808 PureView i Androidem. Ale co wybrała Nokia? Cyrograf z M$, Symbian i Windows Phone! Sama jest sobie winna spektakularnego upadku. A rozwiązanie było tak proste. 2 linie: Android i MeeGo, + ew. linia Windows Phone.
 11  
Napewno kafelki nie przypominją iOS.
Owszem, wyglądem nie przypomina. Ale ideologią działania oraz ilością ograniczeń użytkownika to dokładna kopia pomysłu, jaki Apple sprzedaje od paru lat. Ale jeśli ktoś ma ochotę, aby producent telefonu decydował za niego, co i jak może robić, to proszę bardzo. Większość osób nie godzi się jednak na taką formę ubezwłasnowolnienia.
 4  
Dla mnie wm7 ma za dużo ograniczeń więc wolę androida :)
 3  
Szkoda ze tak źle jest . Mam sentyment i przy pierwszej okazji jak będę miał wolna kasę to kupie N8. Używam lg bo skusiła mnie dobra bateria ale reszta już nie jest tak kolorowa. A miałem N82 i musiałem sprzedać i żałuję tego
 0  
Pamiętam nokie 5110 (mój pierwszy telefon) później 6310i (najlepszy jaki miałem) poźniej E 52, kupiłem też jako drugio dusim 101- miał złe oprogramowanie, kupiłem słuchawkę BH - 108 do obsługi 2 telefonów - złamał się pałąk na ucho - tandetne wykonanie. Teraz mam Iphonea i wszystko działa, mam też smasunga galaxy S2, chciałem kupić lumię 800 ale jak zobaczyłem że nie ma z przodu kamerki do wideorozmow to podziekowałem. TO JEST KONIEC NOKII. Szkoda dobrej kiedyś marki..... ale cóż wygrywają lepsi
 3  
mogę dokładnie to samo napisać . Dla mnie Nokia skończyła się właśnie na modelu 6310. ("banana" też miło wspominam). Potem zaczeła się era kolorowych wyświetlaczy i nokia długo zostawała w tyle , ktoś wpadł na pomysł mnożenia modeli , niestety ilość nie przełożyła się na jakość . Wychodziło sporo modeli z niedopracowanym softem , obudowy zaczęły mieć luzy i były bardzo podatne na...ścieranie. Niestety władze firmy były przekonane , że ludzie dalej będą wierni firmie. Pomylili się. Do tego to długie przywiązanie do...symbiana. Wbrew opiniom wejście w system microsoftu , to krok w dobrą stronę . Tyle , że mocno spóźniony. To doskonały system, szybki i nie żre baterii jak android.
 14