Łukasz Szewczyk09.06.2012 (0:39)40 komentarzy

Szef T-Mobile: Wymieniamy całą sieć. Cała Polska w 3G

Przedstawiciele komórkowej sieci T-Mobile zapowiadają, że do 2014 roku jej klienci zyskają dostęp do szybszego internetu mobilnego w całej Polsce. Obecnie trwa wymiana całej infrastruktury.
T-Mobile rozpoczyna świętowanie swojego pierwszego roku w Polsce. Operator dla swoich klientów przygotował między innymi urodzinowe promocje z rabatem na abonament oraz gwarancją niskiej ceny. Podczas podsumowania pierwszego roku obecności T-Mobile w Polsce, prezes operatora zapowiedział realizację jednego z najważniejszych i największych projektów telekomunikacyjnych w kraju. Jego celem jest zapewnienie wszystkim klientom dostępu do szybkiego internetu mobilnego.
Właśnie wymieniamy całą sieć. Podkreślam: to jest kompletna wymiana całej infrastruktury, a nie modernizacja nadajników (...) W rejonie Nowego i Starego Sącza uruchomiliśmy już sieć zapewniającą m.in. internet o dużej szybkości. Teraz trwa wymiana nadajników w Suwałkach. (...) Docelowo w całej naszej sieci w Polsce będzie dostępna technologia 3G
- mówi w wywiadzie dla Gazety Wyborczej Miroslav Rakowski, szef PTC, operatora sieci T-Mobile.
Budowa sieci ma zakończyć się w 2014 roku, jednak szef T-Mobile Polska zapewnia, że zasięg 3G w całej Polsce będzie osiągalny szybciej. Najwcześniej nową jakość będzie można poczuć na tzw. ścianie wschodniej (od Suwałk po Rzeszów) oraz na zachodzie (od Szczecina po Zieloną Górę).

Operator podtrzymuje także swoje zapowiedzi wprowadzenia na rynek usługi, która będzie "wycinała" reklamy przy przeglądaniu stron internetowych. Sieć T-Mobile zapewnia, że technologicznie jest gotowa do wprowadzenia takiego rozwiązania, ale decyzja w tej sprawie podjęta zostanie, gdy jakość internetu będzie spadała z powodu zbyt dużej transmisji danych.
Gazeta Wyborcza/wł.

Komentarze (1 - 10 z 40)

Cóż, w Warszawie, na Annopolu nie mam nawet GPRS od T-M.
Nie ma to jak duża sieć. Duży może więcej.
 7  
W jakiejś gazecie biznesowej czytałem,że T-mobile zamierza w ciągu dwóch lat zlikwidować swoich ok.1500 nadajników w ramach oszczędności. Nawet to zlecili jakiejś firmie.Ciekawe jaki będzie zasięg po likwidacji,bo teraz przy głównych trasach to nie za bardzo.
 3  
Przecież nie mówi Rakowski że już jest 3G na ścianie wschodniej czy wogóle w całym kraju. On powiedział że będzie do 2014 roku. Oczywiście chodzi tu o NetWorkS czyli wspólną sieć T mobile i Orange. Nowe stacje bazowe będą LTE ready tzn kiedy dostaną częstotliwości w nadchodzącym przetargu będą mogli szybko uruchomić na nowych stacjach LTE właśnie. Pod koniec czerwca będzie oddanych kilka pierwszych obszarów zupełnie nowej sieci z HSPA + na 900 MHz.
 8  
Nie wszyscy mają fona z 3g!
T odpowiedziało tylko na ruch Plusa. T reglamuje się że ma zasięg wszędzie a w samej reklamie widać dziury na mapce. Któryś z przednówców pyta nię o 4g opdowiedź jest prosta "nie„ kto by chciał przez całą polske światłowody ciągnąć
 2  
Pożyjemy zobaczymy czy to okaże się prawdą ... ,narazie w moim domu 3g od T-Mobile brak jak w całym mieście a zasięg 2g marny.
 1  
@wojo. Ale przecież budują wspólną sieć z Orange i łącznie każda z tych dwóch sieci będzie miała 10 tys stacji bazowych po 5 tys każdy z operatorów. Czyli o ponad 3 tys więcej niż mają teraz. Likwidować będą nadajniki które się dublowały lokalizacjami. Pokrycie zasięgiem zdecydowanie się poprawi i to zarówno geograficzne jak i np zewnątrz różnych obiektów itp bo będzie ich znacznie więcej.
 9  
A jak w mojej wsi mają pozwolenie tylko na GSM 900 (ledwo zipie GPRS i EDGE) to, co wymienią i będzie 3G??? A gdzie pozwolenie?? No ludzie, bez jaj.
 3  
@up
U mnie też jest edge, (no czasami 3g z aero2) na gminie mam maszt łódzkiej sieci regionalnej i nie wiem czy to działa czy nie. Maszt i antena wyglądają na komórkowe, pomoże ktoś?
 1  
Już widzę jak na tej badziewiastej chińszczyźnie będzie 3G. Orange był niezadowolony, Solorz też zrozumiał i wybrał Eryka. P4 przestał sieć budować, bo na taniej chińszczyźnie to po prostu szkoda kasy. Tymczasem TM ma klientów w d.
Zapcha się sieć bardzo szybko. Już teraz w Warszawie mam problem z dostępem do sieci, a przecież jak zlikwidują trochę nadajników to się zasięg dla głosu nagle nie poprawi.
 1  
Jakoś mnie nie przekonuje że każda zmiana 2 na 1 jest lepsza. Zawsze będzie ktoś, kto był na granicy jednej z tych 2 skasowanych i po instalacji nowej straci. Może globalnie to poprawi zasięg - zobaczymy.

Na razie zasięgu nie mam. Co mi z tego że za 2 lata będzie lepiej?
 1