Magdalena Fris22.06.2012 (11:36)6 komentarzy

Czołowi producenci telewizorów zawierają sojusz

Firmy LG Electronics oraz TP Vision (reprezentująca markę telewizorów Philips) oficjalnie utworzyły sojusz Smart TV Alliance, do którego dołączają obecnie kolejni producenci telewizorów.
Smart TV Alliance
Celem sojuszu jest współpraca, mająca zwiększyć zalety "inteligentnych telewizorów" (Smart TV) przez utworzenie otwartego środowiska dla producentów aplikacji. Środowisko to nie będzie chronione patentami, umożliwiając tworzenie atrakcyjnych usług niezależnych od platformy. Ustanowienie sojuszu Smart TV Alliance poprzedziła informacja o nawiązaniu współpracy przez wymienionych powyżej producentów telewizorów, podana do wiadomości podczas targów IFA 2011 w Berlinie. Nazwy podmiotów dołączających do sojuszu będą publikowane w jego serwisie internetowym.
Branża urządzeń Smart TV była do tej pory bardzo trudnym rynkiem zarówno dla producentów telewizorów, jak i dla twórców aplikacji. Wynikało to z faktu, że telewizory różnych marek używały różnych platform i technologii. Sojusz Smart TV Alliance tworzy szerszą arenę rynkową, zachęcając programistów do tworzenia bardziej wartościowych aplikacji na telewizory w coraz większej liczbie. Ponadto nowa platforma udostępnia producentom i konsumentom wyjątkowo bogate źródło filmów na żądanie, usług muzycznych, gier, sieci społecznościowych itp.
-- powiedział Bong-seok Kwon, przedstawiciel LG Electronics i prezes sojuszu Smart TV Alliance.

Alain Perrot, członek zarządu Smart TV Alliance reprezentujący TP Vision, jest przekonany, że możliwość szybszego i tańszego tworzenia aplikacji przyniesie korzyści wszystkim zainteresowanym stronom:
Zamiast tracić cenny czas na wgrywanie i testowanie kodu na różnych platformach, programiści mogą skoncentrować wszystkie siły twórcze na budowaniu jak najlepszych aplikacji dla konsumentów. To zdecydowanie zwiększa atrakcyjność rozwiązań w tej branży.
Aby ułatwić nowym partnerom dołączenie do współpracy i umożliwić prowadzenie efektywnej dyskusji, producenci inteligentnych telewizorów i twórcy sojuszu Smart TV Alliance założyli również organizację Smart TV Alliance Consortium (www.SmartTV-Alliance.org). Jednym z podstawowych celów tego konsorcjum jest działanie na rzecz opracowywania specyfikacji technicznych, które pozwolą programistom zakodować aplikację tylko raz, a następnie uruchamiać ją na dowolnym telewizorze (niezależnie od platformy).
Aby umożliwić taki tryb programowania, sojusz Smart TV Alliance zamierza udostępnić pierwszą wersję swojego pakietu narzędzi programistycznych (SDK). Programiści będą mogli pobrać pakiet SDK z serwisu Smart TV Alliance bez żadnych opłat i wykorzystać go w swoich aplikacjach. Pakiet SDK jest oparty na otwartych technologiach internetowych, takich jak HTML5. Umożliwia uruchamianie gotowych aplikacji WWW na urządzeniach Smart TV produkowanych przez firmy należące do sojuszu, niezależnie od tego, jaką platformę wykorzystuje telewizor.

Sojusz Smart TV Alliance planuje rozbudować tę pierwszą wersję i pod koniec bieżącego roku opublikować specyfikacje SDK 2.0, a następnie wydać samo oprogramowanie SDK w wersji 2.0. Umożliwi ono programistom tworzenie aplikacji na telewizory produkowane w 2013 r. przez firmy należące do sojuszu.

Sojusz Smart TV Alliance ma przynieść korzyści wszystkim jego członkom, producentom telewizorów, programistom i dostawcom treści. Mogą do niego dołączyć wszystkie zainteresowane przedsiębiorstwa i organizacje. Najnowsze wiadomości o działaniach i planach sojuszu, w tym informacje o członkostwie, pakietach SDK i planowanym forum dla programistów, można znaleźć w jego oficjalnym serwisie WWW (www.SmartTV-Alliance.org).

Komentarze (1 - 6 z 6)

No nareszcie szkoda że tak późno
 5  
To oznacza brak aktualizacji dla tv LG z 2012
 0  
Samsung zmiażdżył pod względem zaawansowania wszystkich konkurentów w branży SmartTV i LG musi zbudować koalicję, aby mieć cokolwiek do powiedzenia...
 1  
wprowadziliby androida byloby po klopocie
 0  
@maqs6: Ta, i zaraz mielibyśmy 5 wirusów i dwa antywirusy na Smart TV a później by się okazało, że jakaś aplikacja szpieguje co ogląda użytkownik i przesyła te informacje dalej.
Nie mam nic przeciwko androidowi ale niech Google trzyma swoje łapy daleko od telewizorów.
Co do samego tematu uważam, że jednolita platforma czy to sprzętowa czy programowa to świetna rzecz. Standaryzacja to postęp.
Dobrym przykładem są dla mnie telefony komórkowe i ładowarki do nich. Obecnie produkowane w większości mają wejście mini bądź micro usb. I wszyscy są szczęśliwi-jedna ładowarka, wiele telefonów. A pamiętacie jak kiedyś praktycznie z każdym nowym modelem (ostatecznie serią) telefonów wychodziła inna ładowarka? Masakra. Mam z 10 ładowarek w szafce z innymi końcówkami. To samo jest u producentów mp3, mp4 i innych sprzętów. Każdy robi na własne kopyto i czasem by coś naładować przekopujesz się przez morze ładowarek. Teraz mam to samo z kamerą (nie internetową). Standaryzacja to postęp-zawsze.
 0  
Nowoczesne telewizory mają tę zaletę w porównaniu z tubowymi,że lżej je wyrzucić przez okno po meczu.
 0