Łukasz Szewczyk10.08.2012 (1:07)16 komentarzy

UKE: Internet miejski nie szybszy niż 512 kb/s, limit 750 MB

Urząd Komunikacji Elektronicznej zmienia swoje stanowisko w sprawie świadczenia przez jednostki samorządu terytorialnego bezpłatnej usługi dostępu do sieci Internetowej. Jakie zmiany?
UKE: Internet miejski nie szybszy niż 512 kb/s, limit 750 MB
Oferowanie przez jednostki samorządu terytorialnego (JST) bezpłatnej lub za opłatę niższą niż cena rynkowa usługi dostępu do sieci Internet dla ogółu ludności, jest w Polsce zjawiskiem coraz powszechniejszym. Taka działalność zawsze będzie oddziaływać na lokalny rynek telekomunikacyjny.
Według UKE, oddziaływanie to w jednym przypadku może być pozytywne i przejawiać się między innymi zapewnieniem osobom wykluczonym cyfrowo możliwości korzystania z usługi dostępu do Internetu, czy też zwiększeniem zainteresowania technologiami informacyjno - komunikacyjnymi. Z drugiej strony taka działalność JST może jednak powodować stagnację lokalnego rynku telekomunikacyjnego oraz zakłócić rozwój konkurencji na tym rynku.

Mając powyższe na uwadze, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej postanowił zmienić wcześniejsze stanowisko odnośnie działalności JST w zakresie oferowania dostępu do internetu. Nowe stanowisko zawiera wskazania dla JST w zakresie dostosowania ich działalności do warunków lokalnego rynku telekomunikacyjnego w celu zapobiegania zakłócania rozwoju równoprawnej i skutecznej konkurencji na rynkach telekomunikacyjnych, jak również zapewnienie większej przejrzystości procedury prowadzonych postępowań.

Zmiany w stanowisku dotyczą w szczególności: dopracowania definicji związanych z działalnością JST; uszczegółowienia warunków na podstawie których JST mogą podejmować działalność w zakresie świadczenia usługi darmowego lub za cenę niższą niż rynkowa dostępu do Internetu; wymaganych minimalnych ograniczeń technicznych w świadczeniu usługi dostępu do sieci Internet; doprecyzowania konieczności przeprowadzenia konsultacji projektowanej/zgłaszanej do UKE działalności JST; szczególnych przypadków odstępstw od ograniczeń w zakresie świadczenia bezpłatnej lub za opłatę niższą niż cena rynkowa usługi.

Nowe parametry techniczne usługi dostępowej:
Świadczona przez JST usługa dostępu do sieci Internet nie powinna zastępować komercyjnych usług oferowanych na rynku. Powinna umożliwiać dostęp do podstawowych funkcjonalności sieci Internet. Wymagane przez Prezesa UKE minimalne warunki techniczne świadczenia usługi dostępu do sieci Internet bez pobierania opłat lub za opłatę niższą niż cena rynkowa:
• Wysyłanie i odbieranie danych z maksymalną prędkością połączenia - nie więcej niż 512 kbit/s;
• Czas jednorazowej sesji w ramach dostępu nieodpłatnego nie będzie dłuższy niż 60 minut, przy czym ograniczenie połączenia dotyczyć będzie urządzenia końcowego lub użytkownika, jeżeli będzie on rejestrowany.
Miesięczny limit transferu danych - nie więcej niż 750 MB dla użytkownika, z zastrzeżeniem indywidualnego podejścia uzasadnionego sytuacją na poszczególnych rynkach lokalnych, które może spowodować obniżenie tej granicy lub odstąpienie od tego ograniczenia;
• Przyznanie użytkownikowi lub urządzeniu końcowego indywidualnego kodu dostępu do sieci Internet w celu rozliczania ograniczeń.
UKE

Komentarze (1 - 10 z 16)

Taką prędkość to ja mam od Aero2 i to bez limitu... a szerze powiem, że jest to minimum jak by był 1Mbit za darmo to bym nic nie kupował dodatkowego bo wtedy wszystko dało by się oglądać bez buforowania.
 2  
 z0r
Taką prędkość to ja mam od Aero2 i to bez limitu... a szerze powiem, że jest to minimum jak by był 1Mbit za darmo to bym nic nie kupował dodatkowego bo wtedy wszystko dało by się oglądać bez buforowania.
aero2 masz jeszcze z grubsza przez rok.

tu chodzi o darmowy internet oferowany przez gminy. w wiekszych miastach dosc malo popularny, ale w gminach wiejskich calkiem czesto wykorzystywany jako jedno z niewielu narzedzi, ktore pomagaja mieszkancom byc na czasie.
HodowcaZwierzatFuterkowyh 10.08.2012 (6:47:11)
 2  
Aero2 w pasmie 900 Mhz zostanie wyłączony 21 grudnia 2014. Aero2 będzie też oferował internet w LTE przez okres 36 miesięcy, liczone od 10 maja 2012 lub 21 grudnia 2012. Wszystko o Aero2 jest ładnie opisane na stronie JDtech.
 3  
Lipa jest taka że ten Aero 2 działa tylko w większych miastach
 2  
lipa też jest taka, że czasami można zapomnieć o 512 , a jest 100-200kbps , bo wszystko zależy od obciążenia nadajnika. i lipa jest też taka, że czasami dns nie wybiera stron i trzeba czekać kilka minut aż zaskoczy i wczyta stronę
 0  
@HodowcaZwierzatFuterkowych: Żeby korzystać z internetu trzeba mieć komputer, a jeżeli stać Cię na komputer to i na internet. Oferowanie bezpłatnego, mocno limitowanego internetu przez gminy to nic innego jak wyrzucanie pieniędzy w błoto. Za niewielkie pieniądze miesięcznie można mieć atrakcyjny dostęp do internetu ze znacznie większym limitem oraz przepustowością.
 2  
Mała korekta. Obie podane przez ciebie daty zakończenia świadczenia BDI na sieci LTE 2500 TDD przez Aero2 są niepoprawne. Warunki koncesji wyraźnie stwierdzają, że okres 3 lat mierzony jest od momentu osiągnięcia 50% pokrycia ludności (w tym 200 gmin wiejsckich) i to oczywiście w zamyśle właśnie tą technologią a nie UMTS 900. Mają na to czas do końca 2014 roku. Tyle, że już z końcem 2012 roku będą mieć kłopoty z wypełnieniem warunków tej koncesji, gdyż zobowiązani są do pokrycia 25% ludności do tego terminu. Jak na razie LTE2500 TDD dostępne jest jedynie w czterech lokalizacjach w Warszawie.
 0  
od kiedy Aero2 bedzie oferował za darmo internet ale w LTE ?
 1  
Pamiętajcie, że w życiu nie ma nic za darmo !!! Za wszystko co jest "za darmo" płacimy my.
 1  
Ludzie chcą internet za darmo ale ja się pytam dlaczego ma być za darmo chleb też macie za darmo? ja nie chce nic za darmo chcę zarobić i zapłacić. Daliby ludziom normalnie zarobić to by wszystko w tym kraju grało.
 3