Łukasz Szewczyk14.09.2012 (15:14)3 komentarze

Operatorzy opracują standardy dostępu do sieci komórkowych

Instytut Łączności (IŁ) zaprosił Orange, Plus, T-Mobile i Play do współpracy nad stworzeniem standardów dostępu do sieci komórkowych z wykorzystaniem otwartych interfejsów programowania (API).
smartfon telefon
Instytut przy wsparciu operatorów opracuje ujednoliconą technicznie specyfikację dostępu do sieci operatorów mobilnych z wykorzystaniem wyeksponowanego w Internecie interfejsu programowania API (ang. Application Programming Interface). Oznacza to, że aplikacja stworzona zgodnie z nowymi standardami będzie działała poprawnie z sieciami wszystkich operatorów mobilnych. Dzięki stworzeniu jednolitych zasad, firmy zajmujące się tworzeniem oprogramowania uzyskają dostęp do takich funkcji jak wysłanie wiadomości SMS, MMS, USSD czy też zlokalizowanie telefonu użytkownika.
Efektem prac będzie zawarcie porozumienia regulującego m.in. sposób i koszty wspólnych prac oraz kwestię praw do standardu.

Udostępnienie podmiotom zewnętrznym otwartych interfejsów programowania w sieciach komórkowych umożliwi rozwój nowych aplikacji i systemów telekomunikacyjnych. Zwiększy to możliwości wyboru dla odbiorców usług, a także zmniejszy bariery wejścia na rynek, co korzystnie wpłynie na wzrost konkurencji.

Prace nad listą wymogów technicznych będą przeprowadzone w sposób jawny i otwarty dla wszystkich uczestników rynku. Do prac Instytut może zaprosić również inne podmioty działające na rynku, które mogą być zainteresowane zawarciem porozumienia. Podmioty, które nie skorzystają z zaproszenia, będą mogły uczestniczyć w pracach nad projektem już po zawarciu porozumienia. Na stronie openapi.itl.waw.pl, oraz forum dyskusyjnym openapi.itl.waw.pl/pl/forum można dzielić się informacjami, wynikami prac oraz wymieniać opinie.

Komentarze (1 - 3 z 3)

I bardzo dobrze pomysł zdecydowanie mi się podoba i fajnie jakby wszedł do realizacji :)
 1  
Niech najpierw ujednolicą stawki MTR a nie biorą sie za bzdury.
 1  
Cokolwiek to znaczy, jeśli ma być lepiej w tej samej cenie to ok. Ja na stawki w Heyah nie mam powodu narzekać, ale połączenia np. z fioletem czy pomarańczą to by mogli dopracować.
 0