Łukasz Szewczyk15.09.2012 (17:07)2 komentarze

Polska dołączy do Europejskiej Agencji Kosmicznej

Polska, jako 20 kraj członkowski, dołączyła do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA - European Space Agency). Członkostwo w agencji da polskim firmom i instytucjom naukowym dostęp do najnowszych technologii i pozwoli na udział w rozwoju europejskiego sektora kosmicznego
Branża kosmiczna to jedna z najnowocześniejszych i najbardziej zaawansowanych technologicznie gałęzi przemysłu. Dzięki przystąpieniu do ESA, polskie przedsiębiorstwa zdobędą nieograniczony dostęp do kontraktów związanych z unijnym programem kosmicznym. - Zapewni to szybki wzrost innowacyjności i konkurencyjności naszych firm poprzez rozwój zaawansowanych technologii - powiedział wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak
Polska w ESA - podpsanie umowy / fot. Ministerstwo Gospodarki
Polska w ESA - podpsanie umowy / fot. Ministerstwo Gospodarki
W opinii wiceszefa polskiego rządu członkostwo w agencji usprawni również działania administracji publicznej, dzięki wprowadzeniu rozwiązań opartych na technikach satelitarnych oraz wpłynie na poprawę bezpieczeństwa narodowego.
Przystąpienie Polski do ESA wiąże się z obowiązkiem uiszczania corocznej opłaty członkowskiej. Agencja gwarantuje jednak, że ponad 80 proc. składki wraca do państwa w postaci grantów i projektów związanych z techniką kosmiczną. To pewnego rodzaju transfer środków budżetów krajowych do sektora kosmicznego.

ESA istnieje od 1975 roku i jest jedną z głównych agencji kosmicznych na świecie. Ma budżet o wielkości około 4 mld euro rocznie. Prowadzi wiele misji kosmicznych i wystrzeliwuje - także na zasadach komercyjnych - sztuczne satelity Ziemi. Wydatki ponoszone przez ESA zasilają gospodarki krajów należących do tej organizacji, tak więc polskie firmy będą miały szansę zyskać na kontraktach realizowanych w ramach projektów agencji.

Obecnie do ESA należy 19 krajów: Austria, Belgia, Czechy, Dania, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Luksemburg, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Rumunia, Szwajcaria, Szwecja, Wielka Brytania oraz Włochy. Na mocy porozumienia o współpracy we władzach ESA zasiada także przedstawiciel Kanady.

Do tej pory Polska współpracowała z ESA jako Europejski Kraj Współpracujący (od 2007 r.). W ramach tej współpracy zrealizowano 42 projekty PECS (Planu dla Europejskich Krajów Współpracujących) o łącznym budżecie 11 mln euro.

Komentarze (1 - 2 z 2)

Teraz sie przekonali , że rząd buja w obłokach ?
 4  
nam to by się przydał wyje..any w kosmos rząd;)
 0