Łukasz Szewczyk03.12.2012 (9:48)13 komentarzy

Statystyczny Polak wysyła rocznie 1,5 tys. wiadomości SMS (wideo)

Dwadzieścia lat temu nastąpił przełom w komunikacji. Pierwszą krótką wiadomość tekstową wysłał 3 grudnia 1992 roku Brytyjczyk Neil Papworth. Dla wielu SMS to wciąż nieoficjalna forma komunikacji. W ciągu roku Polacy wysyłają prawie 56 mld SMS-ów.
Statystyczny Polak wysyła rocznie 1,5 tys. wiadomości SMS (wideo)
SMS od początku miał być krótką, nieformalną, rozrywkową formą komunikacji. Jego wynalazca Neil Papworth, pracownik Vodafone, składał w ten sposób życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia swoim kolegom. Jednak przełomowym momentem było odkrycie menadżerów firm telekomunikacyjnych, którzy zaobserwowali, że SMS stał się ulubioną formą komunikacji nastolatków.
Jak na dwudziestolatka przystało, SMS jest w formie, jest bardzo aktywny, dynamiczny i bardzo podoba się, zwłaszcza młodym ludziom - mówi Agencji Informacyjnej Newseria Marcin Dulnik, rzecznik platformy SerwerSMS.pl
Przeprowadzone przez SerwerSMS.pl badania potwierdziły, że Polacy bardzo lubią tę formę komunikacji. Aż 75 proc. pytanych wskazało, że korzysta z SMS-ów codziennie. Im niższy przedział wiekowy, tym liczba deklaracji wyższa (w grupie 18-20 lat to 83,3 proc., a wśród osób po 60tce - 46,7 proc.).
Statystyczny Polak wysyła blisko 1500 SMS-ów rocznie. Myślę, że to jest bardzo dużo, ponieważ łącznie suma tych SMS-ów to ponad 52 miliardów według ostatniego raportu UKE. Raporty GUS wskazują na jeszcze większą liczbę SMS-ów, które Polacy wysyłają w ciągu roku, bo ponad 56 miliardów. Więc ten ruch SMS-owy jest bardzo duży - mówi Marcin Dulnik


Badani wśród najważniejszych cech tej formy kontaktu wymieniali głównie: szybkość dostarczania wiadomości (66,6 proc.), niski koszt (64,9 proc.) prostotę użytkowania (47,1 proc.) oraz łatwy dostęp (45,6 proc.). Według autorów badań te cechy SMS-ów skłaniają ku nim także prywatne firmy i urzędy, które chcą dotrzeć do konkretnej grupy odbiorców.
Ten trend w tej chwili jeszcze raczkuje w tym sensie, że na prawie 2,5 tys. gmin w Polsce tylko 250, według naszych szacunków, uruchomiło usługę powiadomień SMS dla mieszkańców. Czyli w dalszym ciągu pozostaje bardzo duża grupa gmin, która pozostaje poza tą komunikacją - wyjaśnia rzecznik firmy
Dziś z krótkich wiadomości tekstowych chętnie korzystają sklepy internetowe, sektor finansowy oraz część prywatnych przychodni lekarskich.
Powiadomienia SMS są bardzo skuteczne, tzn. docierają do nas bardzo szybko, konkretnie na nasz telefon, który praktycznie jest cały czas przy nas, nie rozstajemy się z nim - mówi Marcin Dulnik
Jak prognozuje firma SerwerSMS.pl w opublikowanym w tym roku raporcie, pozycja SMS-ów przez najbliższych pięć lat jest niezachwiana. Do tej pory krótkim wiadomościom tekstowym nie zaszkodziły nawet portale społecznościowe, jak Twitter czy Facebook.
Perspektywy rozwoju usługi SMS rysują się bardzo ciekawie. Mimo tego, że coraz więcej mobilnych komunikatorów zyskuje popularność, to według wyników naszych badań użytkownicy smartfonów wolą wysyłać SMS niż korzystać z komunikatorów opartych o popularne portale społecznościowe. To jest bardzo ciekawy trend - zapewnia ekspert
Newseria

Komentarze (1 - 10 z 13)

to nieprawda bo ja nie wysyłam żadnych smsów, prawie nie korzystam z telefonu i internetu. kto robił te badania chyba sami operatorzy komórkowi albo ludzie którzy siedzą im w kieszeni.
 0  
to jesteś nietypowy :)
ja wysyłam smsy ale głównie z internetu
 2  
smsy to wysyłają głównie gimnazjaliści , 1,5 tysiąca smsów to ja nie wysłałem przez 10 lat
 1  
@polak statystyczny to jest uśredniona wartość jeśli aż tak bardzo tego nie rozumiesz. Jeśli Ty nie wysyłasz sms to ktoś nadrabia za Ciebie.
 4  
Ja, gimnazjalista, nie wiem czy nawet 50 SMS-ów wysłałem od początku roku.
 3  
ja gimnazjalista, wysyłam 1000 smsów tygodniowo mam darmówki. Nie róbcie z siebie takich zacofańców, bo zaraz mi tu napiszą, że nie wiedzą co to sms. polska wieś!
 4  
ja nawet 150 smsów nie wysyłam w ciągu roku, wolę rozmowy.
 0  
Wysyłam więcej bo od 200 do 700 w ciągu mc-a -ps. mam no limit co miesiąc do wszystkich :D
 2  
Ale jeszcze więcej pisze wiadomości na gg,fb :),też w kom :]
Treść edytowana 1 raz (ostatnio 3 grudnia 2012 o 18:10:22 przez pakierhakierxd).
 2  
podobno ostatnio jakaś pl firma przeprowadzała badania jaka grupa osób (wiek, wykształcenie, itd) wysyła wiadomości tekstowe z internetu. Słyszał ktoś może? bo szukam i szukam w sieci, ale nie mogę znaleźć. Będę wdzięczna jeśli ktoś podrzuci mi linka.
 0