Łukasz Szewczyk13.12.2012 (14:07)9 komentarzy

Kolejna rewolucja technologiczna. Plus wprowadza smartfony LTE

Komórkowa sieć Plus, jako pierwszy operator w Polsce, wprowadza do oferty smartfony, które pozwalają na korzystanie z szybkiego mobilnego internetu LTE. Sieć została przygotowana na obsługę transmisji danych LTE w telefonach, nie tracąc możliwości zestawiania połączeń głosowych w trakcie korzystania z LTE.
W latach 2005-2011 ruch internetowy wykonywany w sieci przez klientów Plusa wzrósł blisko 109-krotnie i jest to tendencja stała, charakterystyczna dla całego świata. Analitycy telekomunikacyjni, jak np. Arthur D Little, szacują, że w najbliższych trzech latach wielkość transferowanych w sieci danych wzrośnie jeszcze bardziej i osiągnie 35 tysięcy PB (petabajtów) miesięcznie. Towarzyszy temu wzrost sprzedaży smartfonów, które w sieci Plus stanowią już około 60% sprzedawanych telefonów, a co za tym idzie, rośnie także korzystanie za ich pośrednictwem z internetu. Użytkownik smartfonu nie ogranicza swojej aktywności jedynie do sprawdzenia poczty mailowej, dostępu do mediów społecznościowych czy portali informacyjnych. Coraz popularniejsze są gry online oraz oglądanie materiałów na różnych portalach, czy wręcz filmów bezpośrednio z internetu.Plus zakończył w grudniu testy funkcjonowania smartfonów LTE i pracuje obecnie nad udostępnieniem tego rozwiązania klientom. Do komercyjnego uruchomienia usługi przygotowana została już sieć operatora, w której zastosowano rozwiązanie zwane Circuit-Switch Fallback (CSFB) pozwalające na płynne przechodzenie między technologią 4G LTE, w której klient może korzystać z szybkiego dostępu do internetu, a siecią 3G/2G, w której wykonywane są inne usługi, w szczególności połączenia głosowe.
Smartfony LTE w Plusie
Smartfony LTE w Plusie
Funkcjonalność CSFB oznacza, że:
• Klient może korzystać na swoim smartfonie z internetu w najszybszej technologii LTE.
• W sytuacji, gdy klient znajduje się w zasięgu LTE i chce wykonać lub odebrać połączenie głosowe zostaje automatycznie przełączony do sieci 2G/3G. Procedura CSFB, czyli przejście z LTE do 3G trwa ok. 1-2 sekundy, po czym zostaje nawiązane połączenie głosowe. W przypadku połączenia pomiędzy dwoma użytkownikami LTE procedura ta jest wykonana dwukrotni - na telefonie inicjującym połączenie i otrzymującym połączenie.
• Po zakończeniu połączenia głosowego telefon samoczynnie wraca do LTE. Prócz sprawdzenia samej technologii, Plus przeprowadził również testy smartfonów obsługujących nową technologię. W sprzedaży już są dostępne Nokia Lumia 820 i Nokia Lumia 920 obsługujące transmisje danych LTE. W połowie stycznia pojawią się Samsung S3 oraz Samsung Note2, a testowane są kolejne aparaty od innych dostawców, m.in. Huawei Ascend P1, LG Optimus.Smartfony LTE pozwalają na transmisję danych z prędkościami do 100 Mb/s, co w praktyce szybkie błyskawiczne ładowanie stron www i sprawdzenie poczty, szybkie pobranie dużych plików dokumentów, płynne gry online na telefonie, oglądanie w internecie filmów bez denerwującego wszystkich "buforowania". Smartfon LTE pozawala wreszcie na zastosowanie telefonu jako routera i podzielenie się dostępem do intenetu z innymi osobami.Klient, aby skorzystać z LTE na swoim smartfonie potrzebuje tylko czterech rzeczy: aparatu obsługującego technologię LTE, karty USIM LTE, sieci LTE oraz odpowiedniej oferty operatora na usługę "smartfon LTE", która jest już przygotowywana i będzie dostępna w Plusie połowie stycznia 2013 r.
Plus

Komentarze (1 - 9 z 9)

LTE i LTE a potem płacz, że sieć zapchana bo każdy tylko LTE a są tacy co z internetu stacjonarnego zrezygnowali na rzecz LTE heh niedługo obudzą się z ręką w nocniku.
 4  
co nie zmienia faktu, ze Plus posiada najlepszą od strony technologicznej ofertę wraz z największym zasięgiem (najwięcej stacji bts) wśród operatorów w Polsce.
 4  
Tak plus ma obecnie najnowocześniejszą infrastrukturę ale trochę przesadza z tym LTE reklamując go jako hiper szybki internet dla całej rodziny a i jeszcze oferta z routerem na kilka kompów no ludzie ogarnijcie się limit 10Gb jeszcze dzielić.

Jakby reklamowali go zgodnie z przeznaczeniem czyli jako 2-gi dostęp do sieci mobilny to byłoby ok ale oni na siłę wciskają kit że to super hiper internet wszystko ściągniesz w kilka sekund itd. tylko o limicie danych jakby zapomnieli.
 10  
A gdzie iPhone 5?? A zapomniałem wg. Plusa iPhone 5 nie działa w ich sieci LTE co dziwne bo obsluguje te samo LTE co Lumie 820 i 920 oraz przereklamowane jako "zaje***te" Samsungi Galaxy S III oraz Note II.
 3  
LIMITY!!! Po co mi szybki internet LTE, skoro jestem ograniczony limitem pobieranych danych, czego nie ma np. w sieciach kablowych. Niby 17GB za 59,90 to nie mało ale mimo wszystko jest ograniczenie. W przypadku korzystania z TV online Polsatu IPLA taki limit danych może zniknąć w 2 tygodnie
 6  
LTE w Plusie i CP to prędkość max 4-6 Mb/s
 0  
No widzisz a ja mam internet w sieci www.airmax.pl w technologii mimo gdzie stacja ma równiez 150Mb a tam przynajmniej zawsze mam prędkość stałą 24Mb/s przez całą dobę, mam tez LTE z plusa na samsungu i9305 i tylko rano osiągne 6Mb/s wieczorami to już kompletna klapa ten internet nadaje sie tylko do smartfonow a nie jako stacjonarny dla domowników
 0  
"Smartfony LTE pozwalają na transmisję danych z prędkościami do 100 Mb/s (...)" - szkoda, ze nie oferowane 150 Mb/s. A co z tabletami z LTE w Plusie - tez w przyszlym roku? No i jak zaoferuja iPada Mini to oznaczaloby to, ze obsluguje LTE 1800.
 0  
Plus dzięki takim urządzeniom może skutecznie konkurować na rynku telekomunikacyjnym bo w LTE nie jej nie ma oprócz oczywiście cyfrowego polsatu, który to wprowadził LTE do Polski i Plusa. Bardzo dobrze, że w końcu dostaniem smartfony popularne na zachodzie z obsługą LTE.
 0