Łukasz Szewczyk24.01.2013 (10:16)13 komentarzy

Wkrótce bezpłatny internet LTE w Radomiu

Radom będzie pierwszym miastem, które zbuduje bezprzewodową sieć szerokopasmowego Internetu w technologii LTE. Sieć powstanie dla realizacji projektu "Bezpłatny Internet dla mieszkańców Radomia zagrożonych wykluczeniem cyfrowym".
Wkrótce bezpłatny internet LTE w Radomiu
Prezydent Radomia w imieniu gminy umowę z konsorcjum firm, w którym liderem jest Asseco Poland na "Zaprojektowanie i budowę szerokopasmowej sieci bezprzewodowej na terenie Gminy Miasta Radomia dla realizacji projektu "Bezpłatny Internet dla mieszkańców Radomia zagrożonych wykluczeniem cyfrowym". Wartość umowy to 5,9 mln zł.Zgodnie z jej zapisami w ciągu 9 miesięcy powinna zostać zaprojektowana i wybudowana, w nowoczesnej technologii LTE, bezprzewodowa sieć szerokopasmowa, która pozwoli na korzystanie z Internetu dla 1500 gospodarstw domowych zakwalifikowanych do uczestnictwa w projekcie "Bezpłatny Internet dla mieszkańców Radomia zagrożonych wykluczeniem cyfrowym". Przez kolejne 24 miesiące Wykonawca będzie sprawował serwis nad powstałą infrastrukturą.Wszystkie działania podjęte w obrębie projektu mają na celu przybliżenie miasta do modelu społeczeństwa informacyjnego. W przyszłości, tzn. po zakończeniu projektu, dzięki sieci możliwe będzie usprawnienie obiegu informacji pomiędzy jednostkami samorządowymi, czy monitoringu miejskiego przy jednoczesnym redukowaniu kosztów administracyjnych. Powstała infrastruktura ma dawać możliwość uruchamiania usług charakterystycznych dla miast inteligentnych, gdzie obywatel i placówki pożytku publicznego tworzą swoistą strukturę, w której zawsze aktualna informacja wymieniana jest bez przeszkód, a dostęp do niej jest swobodny.System LTE, w którym ma działać tworzona sieć, jest najnowszą technologią radiową na rynku światowym. Zdobywa ogromną popularność ze względu na swoje osiągi (przepływności) oraz dzięki zastosowaniu wielu nowinek technologicznych, które znacznie poprawiają pracę systemu względem wcześniejszych technologii (2G i 3G).Projekt zapewnia dostęp do Internetu uprawnionym gospodarstwom domowym, ale poprzez zbudowanie i uruchomienie infrastruktury sieci bezprzewodowej wraz z wdrożonym systemem zarządzania tą siecią oraz systemem bezpieczeństwa sieci - a nie wykupie usługi dostępu do Internetu u zewnętrznego operatora. Dla możliwości świadczenia usługi gmina ubiegała się i otrzymała od Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej status operatora telekomunikacyjnego. Postępowanie administracyjne w tym zakresie trwało ponad 6 miesięcy. Równie długotrwały był proces pozyskania odpowiedniej częstotliwości, w której będzie działała sieć. W związku z tą potrzebą Radom podpisał porozumienie z Powiatem Przysuskim, który posiadał rezerwację częstotliwości w zakresie 3600-3800 MHz.
UM Radom

Komentarze (1 - 10 z 13)

chytra baba z radomia juz sie cieszy,,,
 13  
Bzdura roku-a czestotliwosci to skad wezma? Radom startuje w przetargu?
 0  
Lipa że tylko w Radomiu a co inne miasta inne :(
 0  
4000 zł na 1 gospodarstwo domowe, dlaczego ktos tym ludziom coś takiego finansuje z naszych podatków?
 2  
Na czym polega wykluczenie cyfrowe?
 5  
A w Orange na dawnych liniach TP 2mb za 50zł .I to ma być demokratyczny kraj ?
 1  
Przecież jest aero2!!!
 4  
5.9mln PLN za Internet dla 1500 gospodarstw domowych ?
Przecież to wychodzi 3933 PLN na gospodarstwo !
I to w mieście które ma gęstość zaludnienia prawie 2000 osób/km2 a nie w jakiejś głuszy z chałupą co 30km.
Projekt "Bezpłatny Internet dla mieszkańców Radomia zagrożonych wykluczeniem cyfrowym" otrzymuje moją nominację do konkursu "Unijna malwersacja stulecia".
 5  
a skąd autor pobrał te treści, konkretnie??
 0  
Moim zdaniem miasto mogło się dogadać z Aero2
 2