Łukasz Szewczyk05.09.2013 (17:36)4 komentarze

Tablet zamiast podręcznika? W Małopolsce rusza Cyfrowa Klasa

Nowe technologie coraz odważniej wkraczają do polskich szkół. Wraz z nowym rokiem szkolnym w Małopolsce ruszyła pierwsza Cyfrowa Klasa. Czy multimedialne tablety zastąpią papierowe podręczniki?
Pierwsza Cyfrowa Klasa w Małopolsce
Cyfrowa Klasa to autorski projekt Platinet, krakowskiego producenta urządzeń mobilnych oraz jednego z głównych graczy na polskim rynku dystrybucji nośników i akcesoriów komputerowych. Firma przekazała w marcu 2013 roku Szkole Podstawowej nr 85 w Krakowie 28 tabletów własnej marki Omega MID 9711 z ekranem 9,7 cala oraz wszelkie akcesoria niezbędne do prowadzenia multimedialnych zajęć. Do akcji, pilotowanej przez zespół złożony z nauczycieli oraz przedstawicieli Platinet S.A., zaangażowana została jedna z klas czwartych. 2 września 28 uczniów rozpoczęło kolejny semestr nauki, w którym część lekcji prowadzona będzie w formie interaktywnych zajęć z wykorzystaniem tabletów.
Ostatnie miesiące poświęciliśmy na dostosowanie przekazanych przez nas sprzętów do wymagań zaproponowanych przez szkołę. Rozpoczynający się właśnie rok szkolny to moment, w którym klasa stanowi kompatybilny system informatyczno-edukacyjny, zarządzany przez nauczycieli. Rozwiązanie to niesie ze sobą szereg korzyści, nie wspominając już o odciążeniu domowego budżetu i plecaków naszych pociech - mówi Krzysztof Potok, Prezes Platinet S.A
"Cyfrowa Klasa" działa w systemie Android, dla którego dostępne są liczne darmowe aplikacje edukacyjne. Dzięki temu możliwe jest zdecydowane ograniczenie kosztów związanych z integracją nowoczesnych rozwiązań z funkcjonującymi programami nauczania. Ponadto każdy z uczestników projektu może również korzystać z Dysku Google, co pozwala np. na odrabianie lekcji w domu i natychmiastowe udostępnienie prac nauczycielom. Za jego pomocą uczniowie mogą też bez problemu pobierać na domowy sprzęt pliki tekstowe, audio czy video, stanowiące uzupełnienie dla treści przekazywanych podczas szkolnych zajęć.
Obecne pokolenie uczniów, nawet z najmłodszych klas podstawówek, codziennie korzysta z nowych technologii. Warto więc zaszczepiać w nich nawyk wykorzystywania tabletów czy smartfonów w celach edukacyjnych, a nie wyłącznie rozrywkowych. Proces cyfryzacji rzeczywistości, w której obracają się nasze dzieci z każdym rokiem przyspiesza, dlatego wierzymy, że projekty, takie jak "Cyfrowa Klasa", pozwolą w pełni wykorzystać możliwości, jakie dają nie tylko uczniom, ale również nauczycielom, bezpłatne e-podręczniki czy dedykowane aplikacje edukacyjne - podsumowuje Krzysztof Potok
Platinet

Komentarze (1 - 4 z 4)

Mam nadzieję, że jednak nauka pisania (ołówkiem czy długopisem) i czytania normalnych książek i gazet nie zostanie całkowicie wyeliminowana. Kontakt z żywą książką, dotyk, zapach druku - to efekty zmysłów, których nie da tablet.
 2  
Ech szczypan to nie o to chidzi. Po prostu firmy produkujące te urządzenia tak jak kiedyś Nestle przekonują na skalę globalną, o tym, że to jest najlepsze dla młodych ludzi. A potem wejdzie inna firma i powie, że te tablety są be, bo wytwarzają pole magnetyczne, a ich nie itd...
 3  
Robi się z młodych ludzi tłumoków już na starcie. Zamiast napisać literę, łatwiej w nią kliknąć. Po co się wysilać, skoro komputer zrobi sam 90% roboty.
Malować też będą w paincie na tablecie zamiast farbą na kartonie.

Edukacja idzie w bardzo złą stronę niestety. Mnie to nie dotyczy, bo wykształciłem się na kilkudziesięciu kilogramach książek i zeszytów. Ale strach pomyśleć, co będzie za pół wieku.
 4  
No pewnie, lepiej aby zamiast jednego tableta dzieciaki dalej dźwigały ciężkie tornistry wypełnione po brzegi makulaturą którą w kolejnym roku trzeba będzie zastępować inną makulaturą aż im się kręgosłupy pokrzywią i stworzymy społeczeństwo paralityków. Ważne aby wydawcy mieli kupę kasy ze sprzedaży różnych wersji swoich cegieł!!!
Uważam, że pomysł zastąpienia podręczników tabletami jest genialny!! Oby tylko się jak najszybciej upowszechnił w całej Polsce.
 0