Łukasz Szewczyk27.04.2018 (14:25)1 komentarz

Wiosenna aktualizacja systemowa Xbox One. Sporo nowości dla graczy

Microsoft udostępnił użytkownikom Xbox One aktualizację systemową dla konsoli, wprowadzającej szereg nowych funkcji urządzenia, w tym między innymi obsługę technologii FreeSync dla niestandardowych trybów rozdzielczości ekranu, interaktywny tryb obsługi kontrolera na platformie Mixer, czy udostępnianie treści w serwisie Twitter bezpośrednio z konsoli.
Kampania Xbox One
Opcje wideo i wyświetlanie
Pierwszą z nowych funkcji obsługi obrazu jest tryb Auto Low-Latency Mode (albo w skrócie ALLM). Funkcja ta pozwala urządzeniom z rodziny Xbox One na komunikację z telewizorami i monitorami, które mają wbudowane ALLM. Dzięki temu po uruchomieniu gry wyświetlacz automatycznie przejdzie na tryb niskiego opóźnienia. Producenci telewizorów nazywają tę funkcję "trybem gry". Gracze docenią też nowo dodane wsparcie dla zmiennej częstotliwości odświeżania obrazu AMD Radeon FreeSync i FreeSync 2. Jest to funkcja, która pozwala zmniejszyć opóźnienia oraz "szarpanie" obrazu, tym samym polepszając jakość wizualną ulubionych gier. Od teraz cała rodzina urządzeń Xbox One będzie współpracować z wyświetlaczami posiadającymi certyfikat FreeSync. Xbox One S i Xbox One X będą też obsługiwać duży zakres dynamicznego kontrastu (High Dynamic Rage - HDR) dzięki AMD Radeon FreeSync 2.
Ponadto, Xbox One X i Xbox One S obsługują teraz wyjście w rozdzielczości 2560 x 1440 (1440p) dla gier i multimediów. Dzięki o ponad półtora miliona większej ilości pikseli niż w przypadku 1080p, rozdzielczość ta oferuje jeszcze większy wybór pomiędzy wyświetlaczami Full HD i 4K. Funkcja ta powinna być szczególnie atrakcyjna dla właścicieli Xbox One, którzy używają monitorów komputerowych w standardzie 1440p. Aplikacje multimedialne mogą teraz dodać opcję wyjścia 1440p zarówno na Xbox One X, jak i Xbox One S. Twórcy gier mogą również umożliwić uruchamianie gier w natywnej rozdzielczości 1440p na Xbox One X.

Wszystkie te opcje wideo można włączyć z menu Ustawienia na konsoli Xbox One. Wystarczy przejść do zakładki "Wyświetlanie i dźwięk", a następnie do zakładki "Wyjście wideo". Te ustawienia można włączyć tylko wtedy, gdy są one obsługiwane przez telewizor lub monitor.

Streamowanie i przechwytywanie obrazu
W tym miesiącu wprowadzono również nową interaktywną funkcję platformy Mixer o nazwie "Dzielenie się kontrolerem". Osoby streamujące rozgrywkę za pomocą aplikacji Mixer na Xbox One mogą współdzielić kontrolę nad swoją grą z widzami oglądającymi ją na stronie Mixer.com. Wystarczy włączyć przełącznik "Podziel się kontrolerem" w sekcji Transmisja i Przechwytywanie w Przewodniku, a nasi widzowie będą mogli grać wraz z nami dzięki wirtualnemu kontrolerowi w przeglądarce internetowej lub podłączając fizyczny kontroler do swojego urządzenia.

Na Xbox One można teraz uruchamiać transmisję z aplikacji Mixer z dowolnego miejsca, dzięki czemu streamowanie jest łatwiejsze. Jeśli użytkownik zdecyduje się przełączyć do gry lub wyjść do głównego menu, widzowie zobaczą animację pauzy do momentu, aż wrócisz do gry. Na pasku stanu nadawania na ekranie również pojawi się animacja pauzy.

Ponadto, przechwycone zrzuty ekranu oraz klipy można teraz udostępniać bezpośrednio na Twitterze (po wcześniejszym zweryfikowaniu konta) z zakładki Transmisja i Przechwytywanie w Przewodniku. Udostępnione treści, zamiast pojawiać się jako link, będą teraz wyświetlane i odtwarzane bezpośrednio na Twitterze.

Funkcje Audio i Ułatwienia Dostępu
W oparciu o opinie użytkowników, wprowadzono także dodatkowe ulepszenia do systemu Narrator na konsoli Xbox One. Głośność narratora można teraz regulować niezależnie od głośności dźwięku systemowego. W menu Narrator wprowadzono również nowy tryb uczenia się urządzenia wejścia. Po włączeniu tego trybu, Narrator na Xbox One poda nazwę każdego przycisku, który zostanie naciśnięty na podłączonym urządzeniu wejściowym.

W zakładce Ułatwienia dostępu w Ustawieniach konsoli można skonfigurować poziom światła o wysokim kontraście oraz opcje narratora. Członkowie programu Xbox Insiders mogli korzystać z tej opcji już od jakiegoś czasu. Teraz każdy użytkownik Xbox One może wybrać między jasnymi i ciemnymi motywami wyświetlacza w zależności od pory dnia. Można również spersonalizować swój motyw, aby automatycznie przechodzić z ciemnego w jasny w zależności od tego, kiedy wschodzi i zachodzi słońce w naszej lokalizacji. Dodano również nową, wysokokontrastową opcję motywu świetlnego, która sprawia, że elementy na ekranie są jeszcze lepiej widoczne.

Osoby lubiące słuchać muzyki podczas grania, mogą teraz selektywnie balansować dźwięk z gier i muzykę w tle w Przewodniku. Wystarczy przejść do aplikacji odtwarzającej muzykę w tle w Przewodniku. Naciśnij "A", aby otworzyć nowy panel muzyczny z dodatkowymi ustawieniami dźwięku, w tym nowym suwakiem, który pozwoli dostosować balans tła muzycznego i dźwięku z gry. Również w menu głównym Xbox One wprowadzono ulepszenia dźwięku. Dźwięki systemu w głównym menu i w Przewodniku zostały całkowicie zmodernizowane, tak aby obsługiwać dźwięk przestrzenny, więc dźwięki systemu Surround będą odpowiadały czynnościom wyświetlanym na ekranie.

Aplikacje
Przeglądarka Microsoft Edge na Xbox One została zaktualizowana do bardziej nowoczesnego wyglądu i stylu. Udoskonalenia historii przeglądania i zakładki Ulubione ułatwiają powrót do często odwiedzanych witryn. Inne nowe funkcje obejmują wyciszanie kart, odczytywanie treści na głos i automatyczne wypełnianie. Teraz można również pobierać i przesyłać zdjęcia, muzykę i filmy wideo z Microsoft Edge na Xbox One; pobraną zawartość można następnie przeglądać za pomocą aplikacji File Explorer.

Kluby, centrum gier i turnieje
Turnieje społecznościowe we wspierane gry są teraz dostępne bezpośrednio w Centrum gier. Oznacza to, że nie trzeba już być właścicielem lub administratorem klubu, aby zorganizować turniej. Aby rozpocząć turniej, otwórz Centrum gier dla tytułu wspierającego turnieje. Przejdź do zakładki "Multiplayer" i wybierz opcję "Turnieje społeczności", a następnie "Utwórz turniej".

Wiadomości klubowe zyskały również nowe filtry, które pozwolą zorientować się w nowościach, hitach i najważniejszych postach. Dodatkowo, można teraz zablokować dodawanie komentarzy do swoich postów w klubach, centrach gier i zakładce dla społeczności, więc jedyną osobą kontrolującą narrację jest użytkownik. Jeśli jesteś właścicielem lub administratorem klubu, możesz teraz filtrować zaproszenia na podstawie kilku kryteriów, takich jak Gamerscore, czas gry, reputacja, status Xbox Live Gold oraz rekomendacje od członków klubu. Filtry zaproszeń do klubu będą obowiązywać do czasu ich zmiany przez administratora, więc jeśli ustawisz lub zmienisz filtry zaproszeń do klubu, będą one dostępne przy następnym logowaniu.

Oprócz publicznie dostępnych nowości na Xbox One, część użytkowników może również korzystać z dodatkowych eksperymentalnych funkcji konsoli. Funkcje te są dostępne tylko dla części użytkowników Xbox, aby ocenić zainteresowanie nimi i zebrać opinie. Wiele osób uczestniczących w programie Xbox Insiders miało już okazję zapoznać się z tymi funkcjami. Jeśli chcesz dołaczyć do grona użytkowników Xbox Insider, to jest to niezwykle łatwe! Wystarczy pobrać aplikację Xbox Insider Hub na konsolę Xbox One lub komputer z systemem Windows 10 i wybrać żądany krąg dostępu.

Komentarze (1 - 1 z 1)

Kiedy zacznie się możliwość udostępniania na Facebooku?
 0