Łukasz Szewczyk14.06.2018 (16:18)8 komentarzy

Pierwsza transmisja telewizyjna TVP z wykorzystaniem realistycznego dźwięku Dolby Atmos

Widzowie w Polsce po raz pierwszy w historii mogli obejrzeć mecz piłkarski na żywo z wykorzystaniem technologii dźwięku Dolby Atmos. Telewizja Polska 12 czerwca transmitowała mecz towarzyszki Polska - Litwa z realistycznym dźwiękiem Dolby Atmos
DolbyAudio
TVP jest pierwszym na świecie nadawcą publicznym, który udostępnił transmisję na żywo z dźwiękiem Dolby Atmos w krajowej dystrybucji - bezpłatnie i bez żadnych ograniczeń.
Realizację tego projektu umożliwił specjalny wóz transmisyjny wyposażony w system odsłuchu audio 5.1.4 pozwalający na produkcję realistycznego dźwięku na żywo. Dziesięciokanałowy (5.1.4) dźwięk zintegrowany z sygnałem HD-SDI był przesyłany ze stadionu łączem światłowodowym do siedziby TVP, a następnie kodowany przy użyciu kodera Dolby Atmos. W porównaniu ze standardową transmisją dźwięku, rejestracja realistycznego dźwięku wymagała zmiany tylko jednego mikrofonu na stadionie -- mikrofon surround 5.1 został zastąpiony mikrofonem 3D.

TVP nadała transmisję na żywo z dźwiękiem Dolby Atmos 12 czerwca i była to relacja z meczu towarzyskiego Polska-Litwa przed Mistrzostwami Świata. Nadawca publiczny odnotował fenomenalne wyniki oglądalności -- do 8,2 miliona w ostatniej minucie, co stanowi rekord, a średnia oglądalność meczu wyniosła 6,3 miliona widzów. Wyniki te zapewniły TVP 46,5-procentowy udział w rynku podczas transmisji na żywo.

Dolby Atmos emituje dźwięk poruszający się w trzech wymiarach, który można precyzyjnie umiejscowić, w tym także nad głową. W ten sposób zapewnia odbiorcom realistyczne wrażenia akustyczne, a kibicom -- najbardziej wciągającą i pełną emocji rozrywkę.

Komentarze (1 - 8 z 8)

Ja tam nie odczułem żadnej różnicy w dźwięku podczas meczu. Pewnie dlatego, że nie oglądałem tego spektaklu...
 11  
Po raz pierwszy słyszałem wyraźnie publiczność. Słychać było co skandują i śpiewają. Różnice usłyszałem na małych głośniczkach telewizyjnych (nie był to nawet soundbar).
 1  
i co z tego?ile osób ma sprzęt aby to usłyszeć?to tak samo jakby powiedzieli,że puścili obraz w 8k,czy więcej:)
 1  
Ale ja to słyszałem na odbiorniku Sony kupionym za tysiąc złotych 5 lat temu. Nie trzeba mieć ekstra wypasionego sprzętu, aby poczuć różnicę.
 3  
zacytuję SatKurier aby rozwiać twoje złudzenia "zgodnie z informacjami posiadanymi przez redakcję żaden z odbiorników DVB-T obecnych w sprzedaży na polskim rynku nie obsługuje bezpośrednio rozszerzeń Dolby Atmos, więc jedyną szansą na uzyskanie finalnej konfiguracji 5.1.4 jest jak podejrzewamy wyjście bitstream i odpowiedni zestaw kina domowego"
 6  
@Abcdefg
Jedyne co słyszałeś to swoją iluzję.
Żaden odbiorników kupionych 5 lat temu nie odbiera tego systemu. Dźwięk w takim odbiorniku był nadawany bez zmian.
Maciej z Roadmia popierający podłą zmianę 15.06.2018 (22:20:13)
 0  
Telewizor moze byc starszy, wazne, zebys mial podpiety do STB soundbar lub system kina domowego z Dolby Atmos. Set Top Boxy do odbioru Naziemmnej, robia tzw Pass-through, czyli przepuszczaja transparentnie sygnal.
 0  
niech do prządku puszczą 5.1 - dolby 5.1 to na canal+ jest (wyciszasz centralny i komentatora praktycznie nie słychać - choćby Liga Mistrzów) a w TVPiSie komentator na całym froncie jest puszczany, nie da się go wyeliminować
 0