Materiał partnera12.07.2019 (7:00)1 komentarz

System rozpoznawania twarzy w Chinach - dobrodziejstwo technologii, czy zagrożenie dla człowieka?

Chiny to państwo o wielu obliczach. Z jednej strony to kraj, w którym panuje komunistyczny reżim, z drugiej miejsce, w którym wszystko jest możliwe. Przechodzenie na czerwonym świetle w Chinach to norma, wyjście w różowej pidżamie do sklepu również nikogo nie zbulwersuje. Wszystko jest na sprzedaż i wszystko można kupić. Wystarczy tylko podać cenę.
Rozpoznawanie twarzy
Podczas gdy w Chinach jest względnie bezpiecznie, notuje się wzrost przestępczości w chińskim mieście grzechu - Makau. Rada na to? Zainstalowanie kamer z systemem do rozpoznawania twarzy, który będzie śledził każdy Twój ruch. Face Recognition system jest powszechnie stosowany w Chinach. Obywatelom Chińskiej Republiki Ludowej nadaje się nawet tak zwany status popularności, mający być formą nagrody za dobre sprawowanie. W jakim stopniu jednak system ten rzeczywiście krzewi poprawne zachowania w społeczeństwie, a jak bardzo ingeruje w prywatność jednostki?

Zacznijmy jednak od początku i wyjaśnienia, w jaki sposób działa system do rozpoznawania twarzy. Pionierami facial recognition system byli Helen Chan Wolf, Charles Bisson i najbardziej znany z nich matematyk Woody Bledsoe, który stworzył podwaliny dla sztucznej inteligencji. Bledsoe pracował na Uniwersytecie w Texasie i włożył ogromny wysiłek w pracę nad stworzeniem systemu do rozpoznawania twarzy. Technologia ta działa w oparciu o rozpoznanie odległości pomiędzy tak zwanymi punktami orientacyjnymi, jakimi są usta, środek, zewnętrzne i wewnętrzne kąciki oczu, nos, wdowi szpic, etc. System porównuje je do zdjęć osób zgromadzonych w bazie danych i na tej podstawie ustala tożsamość.
Już pierwsi badacze zarejestrowali dwa podstawowe problemy: odległości między punktami na ludzkiej twarzy zmieniają się wraz ze zmianami ekspresji i wiekiem osoby; im większa baza danych (zdjęć), tym łatwiej zidentyfikować osobę. Co jednak jeśli w bazie danych nie znajduje się wystarczająca ilość zdjęć i system się pomyli?

Dzisiejszy system facial recognition zapewnia niemalże 100% precyzyjność. Jeśli jednak on zawiedzie, pozostają jeszcze inne, podobne metody biometryczne takie jak: skanowanie tęczówki oka, linii papilarnych na palcu, czy całej dłoni.

Jak powszechnie używana jest technologia rozpoznawania twarzy w Chinach?

Facial recognition w Chinach używane jest na porządku dziennym. Możesz płacić za zakupy w sklepie, dokonać odprawy na lotnisku, czy wypłacić gotówkę z bankomatu! Nam Polakom żyjącym w środkowej Europie trudno to sobie wyobrazić. Chiny są światowym liderem w używaniu technologii rozpoznawania twarzy. Podczas gdy w wielu przypadkach stanowi to znaczne ułatwienie komfortu życia, może przerodzić się także w opresję wobec jednostki i zagrazać podstawowym prawom człowieka. Facial recognition potrafi również odczytywać ludzkie emocje, w związku z czym 'potrafi' zgadywać, co ludzie myślą.

W Chinach kamery znajdują się na każdym kroku. Ich liczba przekroczyła już 170 milionów. Rozbudowany system monitoringu pozwala na obserwację zachowań ponad 1.5 miliarda obywateli tego kraju, nieraz ingerując w ich życie prywatne. Chiński rząd planuje zakup kolejnych kamer, a ich liczba ma osiągnąć ponad 570 milionów w ciągu kilku kolejnych lat. Ma to zwiększyć poczucie bezpieczeństwa na ulicach i zapewne rzeczywiście zmniejsza stopień przestępczości. Niestety daje to również pole do nadużycia względem praw jednostki, niejednokrotnie ocierając się o granice absurdu. Podczas gdy karanie ludzi za przechodzenie przez ulicę w niedozwolonych miejscach ma jeszcze sens, umieszczanie kamer w publicznych toaletach, by zapobiec kradzieży papieru toaletowego, przekracza granice zdrowego rozsądku.

W Chinach policjanci powszechnie używają okularów ze wbudowanym czytnikiem służącym do skanowania twarzy. Dkanuje się nawet twarze osób, które wchodzą na teren miejskiego rynku, by zrobić zakupy. System rozpoznawania twarzy używany jest również do nadawania poszczególnym obywatelom tak zwanego social score, czyli punkty określające jak bardzo poprawnym obywatelem jesteś. Innymi słowy, technologia ta jest bardzo rozpowszechniona w Chinach i planuje się dalsze badania nad jej rozwojem.

Wzrastająca przestępczość w Makau

Makau, a dokładnie Specjalny Region Administracyjny Makau to obszar cieszący się dość wysoką autonomią. Chińska Republika Ludowa odpowiada za obronę militarną i sprawy zagraniczne Makau, podczas gdy reszta tj. system administracyjny, prawny, gospodarczy i monetarny znajdują się poza strefą wpływów Chin. Makau prowadzi także osobną politykę celną i imigracyjną, utrzymuje własną policję i samo wyznacza delegatów uczestniczących w międzynarodowych konferencjach. Dzięki temu Makau uznawane jest za jeden z najbogatszych regionów na świecie, a jego głównym źródłem dochodu jest turystyka i hazard. Dowiedz się więcej na stronie Kasyno Orzeł.

Niestety dość liberalne zasady panujące w kraju spowodowały gwałtowny wzrost przestępczości. Zgodnie z danymi zaledwie w roku 2018. stopień kryminalności w Makau wzrósł aż o 8%, w tym w kasynach aż o 14%. Chiński rząd planuje jej zmniejszenie poprzez zainstalowanie kolejnych 1600 kamer, w tym te znajdujące się w kasynie zostaną wyposażone w system rozpoznawania twarzy.

Ma to na celu szybką identyfikację graczy wchodzących do kasyna i odstraszanie potencjalnych przestępców od dokonania oszustwa. Wreszcie, system umożliwia też bardzo łatwe rozpoznanie delikwenta w tłumie i ujęcie go podczas próby ucieczki.

Jeśli wydaje Ci się, że nigdy nie zetknąłeś się z technologią facial recognition, jesteś w błędzie. Osoby, które mają konto na Facebooku, powinny natychmiast skojarzyć, że Facebook rzeczywiście rozpoznaje osoby na zdjęciu i niejednokrotnie wysyła nam sugestię oznaczenia ich. Technologia ta stosowana jest również w smartfonach w celu zablokowania dostępu do nich przez nieuprawnione do tego osoby. Czy rozpoznawanie twarzy przez Facebooka jest dobrą rzeczą? Można by z tym dyskutować. Za to ochrona naszych danych znajdujących się na smartfonie to zdecydowanie pozytywne zastosowanie tej technologii.

Podsumując, rozwój technologii staje się obosiecznym ostrzem. Z jednej strony w znacznym stopniu ułatwia nam życie codziennie, z drugiej może przerodzić się w bezwzględne narzędzie kontroli. Rozwój technologii jest dobry, ale wszystko zależy od sposobu jej użycia.

Komentarze (1 - 1 z 1)

Jeżeli piszecie, że Chiny to komunistyczny reżim to co powiecie na Unię Europejską - kraina wolności i miłości mlekiem i miodem płynąca ??
Pora brać odpowiedzialność za to co się pisze. Zamordyzm w UE jest coraz większy i też po cichu mówi się o powszechnym systemie rozpoznawania twarzy. Podobne rozwiązania panują na wielu europejskich lotniskach. Tak więc reżim komunistyczny mamy też w Europie.
Jaka zatem różnica między Chinami, a UE ? - tam jest wolność działania, która w UE jest stale ograniczana. Dodatkowo w Chinach jest dynamiczny rozwój gospodarczy, w UE - stagnacja zachodząca na recesję.
 1