Łukasz Szewczyk02.12.2019 (12:06)27

Telewizory OLED mogą się wypalić nawet w warunkach domowych. Klienci powinni podejmować pewne środki ostrożności

Spadek kosztów produkcji paneli OLED przyczynił się do wzrostu zainteresowania telewizorami wyposażonymi w matryce tego typu. Telewizory OLED pozwalają uzyskać głębszy, bardziej kontrastowy obraz niż odbiorniki LED, które nie są w stanie podświetlić poszczególnych pikseli. Ale panele organiczne ze względu na materiały wykorzystane do ich produkcji są podatne na zjawisko wypalania. Producentom sprzętu nie udaje się do końca obronić przed występowaniem tego problemu

Przejdź do artykułu

Komentarze (1 - 10 z 27)

Wypalanie to jedno, ale czy taki telewizor wytrzyma mi kolejne 15-20 lat jak LED, czy też będę zmuszony do wymiany szybciej?
 4  
Wypalanie to jedno, ale czy taki telewizor wytrzyma mi kolejne 15-20 lat jak LED, czy też będę zmuszony do wymiany szybciej?
Ja mam TV LCD/LED (bo LED to tak naprawdę nowszy LCD) 9-letni, ale nie wiem czy przetrwa bez naprawy kolejne kilka lat. Czasy bezawaryjnych TV bezpowrotnie minęły.
Są LED-y, które psują się tuż po okresie 2-letniej gwarancji, a nawet wcześniej.
A jeśli chodzi o OLED-y to wystarczy poczytać opinie tych, którzy realnie ich użytkują od co najmniej 1 - 2 lat.
Są w większości niestety krytyczne.
 5  
Ja kupiłem OLED od LG na początku roku ale z pełną świadomością ich wad ale jakże wielu więcej ZALET :)
Użytkuje głownie do oglądania Sportu i filmów/seriali ale także potrafi działać "długo" (kilka h) kanał informacyjny. Mimo tego nie obawiam sie wypalenia....bo?
TV NIE jest odłączany od prądu po wyłączeniu (zresztą co to za bzdurne oszczędzanie z tym wyłączaniem skoro większość z Was używa codziennie mikrofalówki która jednorazowo zużywa kilkaset W mocy niż działający 55" ekran OLED)
 12  
LG OLED full HD do wymiany.Wypalone logo tvn24 zaraz po zakończeniu gwarancji 25 miesiąc.
Uwaga
Nie wyłączać z prądu nigdzie nie jest tłustym drukiem napisane,bo czyści piksele.
 0  
Mój, użytkowany jako telewizor, wypalił się po niespełna roku.6548
 3  
Wypalanie się statycznych elementów (logo stacji, paski informacyjne) to jedno, ale jest jeszcze problem nierównomiernego wypalania się matrycy z powodu częstego oglądania filmów w formacie innym niż 16:9, na przykład 4:3 (czarne pasy po bokach) albo 21:9 (czarne pasy z góry i dołu). Jeżeli ktoś często tak ogląda, po pewnym czasie będzie widoczne nierównomierne zużycie matrycy, bo czarne pasy = brak świecenia, a więc w miejscu czarnych pasów matryca się nie zużywa, zaś w miejscu obrazu zużycie postępuje.

Wniosek: telewizory OLED w zasadzie nie nadają się do oglądania FILMÓW. ;) Wiele filmów jest w formacie kinowym, 21:9 lub zbliżonym, i przy oglądaniu na TV 16:9 są te czarne pasy. Z kolei starocia są w 4:3. Takie filmy są szkodliwe dla ekranów OLED (chyba że ktoś lubi obraz rozciągać albo zoomować - ja nienawidzę tego, wolę zawsze format oryginalny i oglądanie całego kadru, bez obcięć czy zniekształcania proporcji). Jeden teleilwizor OLED już w ten sposób popsułem - zbyt często oglądałem filmy z czarnymi pasami. Po niespełna dwóch latach wystąpił efekt nierównomiernego wypalenia matrycy. W miejscu, gdzie były czarne pasy, obraz jest jaśniejszy (matryca mniej zużyta), środek ekranu ciemniejszy (matryca bardziej zużyta).

Dla mnie technologia OLED to porażka, właśnie z powodu tych wypaleń. Drugiego telewizora OLED już nie kupię! Co mi z tego, że ma ten dobry kontrast, dobrą czerń, skoro ma tę poważną wadę (jak dla mnie, przekreślającą wszystkie zalety).

Czekam na techologię, która zapewni idealną jakość obrazu i jednocześnie nie będzie tak podatna na wypalenia. A na razie po chwilowym zachwycie OLEDem z ulgą wróciłem do LCD i oglądam co chcę i ile chcę bez zmarwienia, czy logo jest takie, czy nie takie, czy 16:9 czy nie 16:9, czy z czarnymi pasami czy bez. Niedoskonałą czerń czy gorszy kontrast jakoś przeboleję...
 6  
Mam lg model b6 od 3 lat, nic się nie dzieje.
 8  
Czyli mam rozumieć ze świadomie popsułeś sobie TV???? :P :)
Ja większość filmów jakie posiadam sa w natywnej rozdzielczości 4K takiej jak TV nawet FHD sa na pełnym ekranie, ustawienia standardowe mam 16:9 ale upscaling jest domyślnie włączony i jest polecany przez producenta/ów wiec jeszcze raz Twierdze ze na życzenie sobie zepsułeś ekran!
 21  
Nie wszystkie filmy sa w formacie 16:9. Chcesz kombinowac i dostosowywac obraz do 16:9, twoja sprawa. Dla mnie jest to profanacja. Ja i wielu innych kinomanow wolimy ogladac filmy zawsze w oryginalnym formacie. Czyli filmy w kinowym fornacie 2.35:1 ogladamy z pasami u gory i dolu, zas klasyke 4:3 ogladamy z pasami po bokach. Bez zadnego kombinowania! Jezeli jakiemus telewizorowi szkodza czarne pasy, to jest to badziewie, a nie normalny telewizor, i tyle w temacie.
 0  
Cały artykuł to bzdura totalna. Ja ma lg oled od 3 lat i nie raz potrafi działać po 8/10 godz dziennie i nic się z nim nie dzieję. Ten artykuł pisał chyba ktoś kto nie miał z takim tv nigdy nic wspólnego.
 8