Michał Rogowicz21.01.2009 (12:25)brak komentarzy

McAfee o zagrożeniach w 2009 roku

Firma McAfee opublikowała prognozy dotyczące wzrostu zagrożeń elektronicznych w 2009 r. Główna tendencja, która pojawi się w 2009 r., to dalsze wykorzystywanie kryzysu finansowego w celu oszukiwania użytkowników poprzez proponowanie im fałszywych usług w zakresie transakcji finansowych.
Prognozy firmy McAfee w zakresie zagrożeń na 2009 r.:

Zagrożenia kryją się w sieci
Cyberprzestępcy przenieśli się również do sieci (cloud), gdyż Internet stał się ich głównym medium, i korzystają z atrakcyjnych możliwości technologii Web 2.0. Firma McAfee oczekuje, że ta tendencja utrzyma się w 2009 r., w końcu wypierając bardziej tradycyjne kanały dystrybucji szkodliwego oprogramowania.
Spersonalizowane zagrożenia mówią językiem użytkownika
Zagrożenia będą nadal podejmować działania mające na celu ominięcie środków bezpieczeństwa. Jednym z przykładów są pliki binarne jednorazowego użytku stanowiące stosowany przez atakujących ekwiwalent jednorazowych numerów kart kredytowych, których klienci indywidualni używają podczas dokonywania zakupów przez Internet.

Szkodliwe oprogramowanie zaatakuje urządzenia użytkowników indywidualnych
McAfee spodziewa się wzrostu liczby ataków z wykorzystaniem pamięci USB i flash stosowanych w aparatach fotograficznych, ramkach do zdjęć i innych urządzeniach elektronicznych powszechnego użytku. Tendencja ta utrzyma się z uwagi na prawie zupełny brak ograniczeń w stosowaniu pamięci flash w środowiskach przedsiębiorstw, a także wzrost popularności tych urządzeń wśród użytkowników indywidualnych.

Niebezpieczna sieć WWW i szkodliwe reklamy
W ubiegłym roku firma McAfee zaobserwowała również, że podziemie autorów szkodliwego oprogramowania wykorzystywało powszechnie przyjęte procedury, usiłując „sprzedawać” oprogramowanie, które wprowadzało w błąd albo bezpośrednio służyło do popełnienia oszustwa.

Firma McColo: skutki upadku
Ruch spamu radykalnie osłabł, gdy operatorzy Internetu utarli nosa firmie McColo Corp. udostępniającej w hostingu serwery na potrzeby rozsyłania spamu i w rezultacie stanowiącej źródło aż 60 proc. spamu na świecie. W 2009 r. będziemy świadkami dalszej zmiany postaw przedsiębiorstw i instytucji.
McAfee