Łukasz Szewczyk09.01.2014 (13:45)4 komentarze

Orange: Bilety NFC w komunikacji miejskiej

Od początku 2014 roku pasażerowie komunikacji miejskiej w Krakowie będą mogli zapłacić za bilet telefonem komórkowym, wykorzystując technologię NFC. Stolica Małopolski będzie pierwszym miastem w Polsce, w którym pasażerowie będą mogli skorzystać z tego nowoczesnego rozwiązania.
Projekt Bilety NFC w komunikacji miejskiej w Krakowie powstał dzięki współpracy Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie, firmą SkyCash Poland oraz Orange Polska. Wystarczy, że pasażer zbliży telefon komórkowy z zainstalowaną aplikacją SkyCash do naklejki przedstawiającej najpopularniejsze bilety komunikacji miejskiej zakodowane w postaci tagów NFC oraz kodów QR lub zeskanuje kod a następnie, po pojawieniu się na wyświetlaczu telefonu wybranego biletu, zatwierdzi jego zakup. Taki sposób realizowania opłat za przejazdy nie wymaga posiadania gotówki, karty płatniczej czy biletu papierowego i pozwala na proste i wygodne korzystanie z komunikacji miejskiej przez całą dobę.Orange Polska, za projekt Bilety NFC w komunikacji miejskiej w Krakowie, został już uhonorowany Nagrodą Innowacyjności w Transporcie i tytułem Ambasadora Innowacyjności 2013. Zostało ono przyznane za wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań umożliwiających płatności za przejazd, dzięki aplikacji zainstalowanej w telefonie oraz wykorzystaniu najnowszych technologii w codziennym życiu pasażera i użytkownika telefonu komórkowego. Nagroda została wręczona podczas gali II Forum Innowacji Transportowych w Warszawie.
Technologia NFC to standard komunikacji bezprzewodowej pomiędzy różnego typu urządzeniami. Jest wykorzystywany m.in. w kartach płatniczych, którymi można płacić "zbliżeniowo" oraz telefonach komórkowych do parowania telefonu ze słuchawką Bluetooth czy do odczytywania wizytówek lub do płacenia telefonem, kiedy to na karcie SIM NFC znajduje się bankowa karta płatnicza, np. Orange Cash.Kody QR to kody dwuwymiarowe, w których zakodowane są różne informacje. Rozpoznajemy je jako niewielkie kwadratowe mozaiki. Mogą być używane w zasadzie wszędzie: w gazetkach reklamowych, mogą zawierać w sobie kartę pokładową na samolot bądź kupon zniżkowy do sklepu.

Komentarze (1 - 4 z 4)

i w tym momencie pokazana jest głupota ŚKUP'u
 4  
dla mnie to i tak mało warte unowocześnienie. Fajniejszą opcją było by miesięczny na telefonie z nfc.
 3  
I brawo a kzk gop chce wprowadzic system oparty na karcie skarbonkowej wyposazenie autobusow w specjalne kasowniki i wszystko za skromne 160mln zl i tu dopiero jest mysl inwestycyjna;)
 0  
wielka mi innowacja tag nfc i koniecnosc zakladania konta na skycash i włączenia transmisji danych w smartfonie. Spersonalizowana karta miejska na simie nfc to jest innowacyjne rozwiązanie.
 0