Łukasz Szewczyk19.10.2016 (18:25)2 komentarze

Ponad 260 dostawców internetu w całej Polsce z TV Światłowodową

Telewizja Światłowodowa, czyli dystrybuowana przez EVIO Polska usługa interaktywnej telewizji cyfrowej, trafia do abonentów dzięki bliskiej współpracy już z ponad 260 dostawcami usług internetowych (ISP). W ich zasięgu jest ponad 800 tys. gospodarstw domowych.
Telewizja Światłowodowa
Jak wskazują analitycy rynek telewizji cyfrowej jest w trakcie transformacji. Według agencji badawczej Digital TV Research, w Europie Zachodniej już w minionym roku więcej użytkowników korzystało z płatnej IPTV niż z satelitarnych pakietów premium. Także eksperci Zion Research przewidują w tegorocznym raporcie, że globalny rynek IPTV czeka szybki wzrost. Jego wartość w 2015 roku szacowali na około 34,7 miliarda dolarów, zaś do 2021 roku ma on urosnąć do blisko 94 miliardów dolarów, co oznacza że średnia roczna stopa wzrostu w ciągu kolejnych 5 lat przekroczy 18 procent.
Przyszłość IPTV na rodzimym rynku - kluczowa rola partnerów
EVIO Polska dostrzegła potencjał w obszarze IPTV. Od samego początku kierowała się przekonaniem, że dzięki tej technologii już wkrótce dokona się przełom, którego beneficjentami będą zarówno abonenci, jak też lokalni operatorzy ISP. To właśnie partnerzy telekomunikacyjni, inwestujący w doprowadzanie sieci światłowodowych bezpośrednio do mieszkań użytkowników, w ogromnym stopniu przyczyniają się do przemian na rynku usług telewizyjnych.

- Migracja abonentów z ofert satelitarnych w kierunku światłowodów stała się faktem, a my wspólnie z lokalnymi operatorami czynimy wszystko, by wspierać ten trend. Lokalni dostawcy ISP inwestują w technologię FTTH, a dzięki współpracy z nami mogą szybko i bezinwestycyjne uruchomić w swojej sieci optycznej pełną usługę telewizji cyfrowej w modelu IPTV. To jest fundament, na którym budujemy rynek cyfrowej TV, jakiego oczekują konsumenci drugiej dekady XXI wieku - powiedział Mariusz Filipiak, prezes zarządu EVIO Polska.

Rosnące wymagania telewidzów napędzają rozwój światłowodowych usług IPTV
Rynek płatnej telewizji do niedawna zdominowany był niemal wyłącznie przez tradycyjnych operatorów kablowych i satelitarnych. Zwiększające się oczekiwania użytkowników, którzy chcieliby m.in. jak najszerszej oferty kanałów nie tylko w jakości HD, ale wkrótce też 4K, sprzyjają rozwojowi Telewizji Światłowodowej. Dzieję się tak, ponieważ usługa IPTV oparta wyłącznie na sieci optycznej (technologia FTTH), jest wolna od ograniczeń, z jakimi borykają się dostawcy wykorzystujący starsze technologie, np. przesył satelitarny albo hybrydowe sieci kablowe (HFC). Przesył światłowodowy pozwala zaoferować klientom praktycznie niegraniczoną liczbę kanałów w najwyższej rozdzielczości, bez uciekania się do takich "sztuczek", jak transkodowanie sygnału FullHD, aby kosztem jakości zmieścić więcej programów w ofercie.

Co sprawia, że operatorzy ISP do oferty coraz chętniej dołączają Telewizję Światłowodową?
Inwestujący w światłowody dostawcy usług internetowych to jeden z najdynamiczniej rozwijających się segmentów rynku telekomunikacyjnego. W oparciu o unijne dotacje budują sieci optyczne w miejscach, gdzie często istniała jedynie przestarzała infrastruktura miedziana. W tych lokalizacjach istnieje zapotrzebowanie klientów na atrakcyjne usługi multimedialne. Operatorzy pragnący zaoferować swoim abonentom usługę telewizyjną, opartą o rozlokowane niedawno sieci, nie muszą samodzielnie budować infrastruktury technicznej i pakietów programowych, jakie niezbędne są do dostarczania cyfrowej TV. Mogą skorzystać z gotowego rozwiązania, jakie proponuje EVIO.

- Odciążamy operatorów w zakresie inwestycji środków finansowych w technologię i sprzęt, zapewniając im swobodę w budowaniu własnej oferty. Istotnym argumentem dla naszych partnerów jest to, że mogą uzyskać profity ze sprzedaży usługi TV już przy niewielkiej liczbie abonentów - podkreśla Mariusz Filipiak, prezes zarządu EVIO Polska.

EVIO chce edukować na temat zalet technologii światłowodowej
Według danych panoramy rynku FTTH, opracowanej przez IDATE na zlecenie FTTH Council Europe, na koniec września 2015 roku w Polsce w zasięgu sieci FTTH/B znajdował się ponad 1 milion gospodarstw domowych. Dzięki inicjatywom takim, jak Narodowy Plan Szerokopasmowy, oraz odważnym inwestycjom lokalnych i ogólnokrajowych operatorów, z miesiąca na miesiąc powstają kolejne kilometry sieci światłowodowych. Raport UKE wskazuje, że na koniec ubiegłego roku ich długość wyniosła w Polsce prawie 420 tys. km . EVIO dostrzega potrzebę edukowania rynku na temat potencjału technologii światłowodowej, ponieważ mimo postępów w zakresie rozbudowy sieci optycznych, sektor ICT potrzebuje działać z jeszcze większą werwą, by dogonić Europę Zachodnią. Współpraca z 260 operatorami w ramach rozwoju Telewizji Światłowodowej, jest jednym z elementów promowania tego, jakie korzyści dzięki sieciom FTTH może uzyskać zarówno biznes, jak i użytkownicy końcowi.

O atutach technologii światłowodowej oraz przyszłości rynku usług telewizyjnych w zyskującym popularność modelu IPTV już wkrótce (3 i 4 listopada 2016 roku w Gdańsku) dyskutować będą specjaliści branży TV, nadawcy, operatorzy ISP oraz kablowi. Spotkają się oni na kolejnej edycji Kongresu Telewizji Światłowodowej, którego partnerem strategicznym jest EVIO Polska.

Komentarze (1 - 2 z 2)

Usługi światłowodowe to przyszłość np. kanały 4K (UHD) i super szybki internet !
 2  
A u mnie, w centrum Wrocławia 15 Mbit/s po starym, sparciałym kablu telefonicznym należącym do Orange, to maks co można wyciągnąć jeśli chodzi o internet przewodowy. I tak od wielu lat nic się nie zmienia.
 1