Łukasz Szewczyk15.06.2017 (17:42)10 komentarzy

Koniec roamingu! Od teraz w UE dzwonimy "jak w kraju". Operatorzy podniosą ceny?

Zgodnie z unijnymi przepisami, od dzisiaj (15 czerwca 2017 roku) we wszystkich krajach Wspólnoty zostaną zniesione opłaty roamingowe za SMS-y i połączenia wykonywane z zagranicy. Zmiana może odbić się na naszych rachunkach. Będzie drożej?
Koniec roamingu! Od teraz w UE dzwonimy "jak w kraju". Operatorzy podniosą ceny?
Decyzją Unii Europejskiej od 15 czerwca 2017 roku we wszystkich państwach członkowskich zostaną zniesione dodatkowe opłaty za rozmowy i SMS-y naliczane podczas pobytu za granicą. Koszty połączeń będą naliczane według krajowego cennika operatora. Użytkownicy ofert no-limit zyskali możliwość korzystania z nich także za granicą. Dzięki unijnej zasadzie "Roam Like at Home" obniżone zostaną też koszy połączeń z internetem i komórkowego transferu danych.
W ostatnich dniach polscy operatorzy komórkowi, w tym m.in. Orange, T-Mobile, Plus czy Play, przedstawili nowe oferty, dostosowując je do unijnych wytycznych.

"Zniesienie opłat roamingowych to prawdziwy europejski sukces. Od tej chwili obywatele Unii, którzy podróżują po jej terytorium, będą mogli telefonować, wysyłać SMS-y i łączyć się z internetem ze swoich urządzeń mobilnych za taką samą opłatą jak w swoim kraju. Zlikwidowanie opłat roamingowych to jedno z największych i najbardziej wymiernych osiągnięć, jakimi może się poszczycić UE" - czytamy w stanowisku UE, która jednocześnie podkreśla, że od teraz podczas podróży po UE Europejczycy będą mogli swobodnie się komunikować za pośrednictwem swojego telefonu za tę samą cenę jak w swoim kraju. "Zniesienie opłat roamingowych jest jednym z podstawowych warunków powstania jednolitego rynku cyfrowego UE i stanowi kolejny etap tworzenia zjednoczonego i zrównoważonego europejskiego społeczeństwa cyfrowego, które jest otwarte na wszystkich obywateli Unii" - czytamy w oświadczeniu.

Roaming tańszy, rachunki większe?
Informacje o zniesieniu roamingu to zdecydowanie dobra informacja dla użytkowników. Jednak polscy operatorzy podkreślają, że usługi telefonii komórkowej w Polsce są już teraz dużo tańsze niż w pozostałych krajach UE, a zlikwidowanie opłat za roaming spowoduje, że będą ponosić straty i dopłacać do klientów.

"Polacy, w porównaniu do obywateli innych państw Unii Europejskiej, płacą za połączenia jedne z najniższych stawek. Jest to w dużej mierze zasługa konkurencji na rynku, o którą walczyłam m.in. jako prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) i Minister Cyfryzacji. Moim priorytetem jest utrzymać ten stan rzeczy, ponieważ niskie koszty są kluczem do dalszego dynamicznego rozwoju cyfrowej gospodarki w Polsce i korzyścią, którą każdy Polak realnie odczuwa w swoim portfelu. Rozporządzenie (...) stawia w uprzywilejowanej pozycji dwóch operatorów, posiadających infrastrukturę nadawczą w całej Europie i mogących amortyzować koszty związane ze stawkami hurtowymi. Literalne podejście do zasady "Roam like at home" powoduje, że operatorzy z infrastrukturą jedynie krajową muszą ponosić znacznie większe koszty, co z kolei zaburza uczciwą konkurencję. Taka sytuacja kończy się podwyżkami opłat dla użytkowników, jak miało to miejsce w Wielkiej Brytanii czy Danii" - zwraca uwagę Anna Streżyńka, minister cyfryzacji w liście do jednej z europosłanek.

Wiele wskazuje na to, że już wkrótce "zniesienie roamingu" odbije się na naszych portfelach. Jak już informowaliśmy, niektórzy operatorzy w Europie już ograniczają promocje, podnoszą opłaty czy nawet rezygnują z roamingu w wybranych taryfach wprowadzając do oferty abonament wyłącznie krajowy. Jak podkreślają eksperci, rozpiętość zakresu tych działań jest ogromna. Niektóre telekomy zamierzają wyłączyć usługi roamingu w wybranych taryfach. Inne chcą się złożyć wnioski do lokalnych regulatorów celem odstąpienia od RLAH na 12 miesięcy, by ograniczyć straty. Część podwyższa ceny dla wszystkich użytkowników albo rezygnuje z wielu atrakcyjnych krajowych promocji. Wielu dużych operatorów dokonało również modyfikacji taryf i np. pobiera teraz dodatkową opłatę za przekroczenie transmisji w kraju. Są też operatorzy, którzy wprowadzili abonament wyłącznie krajowy co oznacza, iż telefon działa właściwie tylko w kraju macierzystym klienta.

Według nieoficjalnych informacji, także polscy operatorzy pracują nad modyfikacjami swoich ofert, szczególnie "no limit".

Komentarze (1 - 10 z 10)

Za kilka dni PLAY ogłosi nowe taryfy.
Drooooooooooooooooooooooooooooooooooooooższe!
 5  
Większej bajki nie czytałem,wyłączą roaming,tak jasne wtedy abonament ma pełnoprawne możliwość rozwiązania umowy..... bez kary ,podwyżki u nas,jasne ,od zniesienia roamingu to u nas wiedzieli od tylu lat,jakość ich to nie zmusiło do podwyżek, tylko dawali coraz taniej,czy to samo działo się na Europie, nie ,mam abonament w Niemczech Vodafone i mam taką samą kwotę od 6 lat ,pakiety się tylko zmieniają.....
 7  
Nie wyłączą roamingu. Zaczekają aż skończy Ci się nowa umowa i podpiszesz kolejną, już na nowych, droższych warunkach ;)
 10  
W nowych ofertach dadzą w dotychczasowej cenie opcję bez roamingu, a za drugie tyle z roamingiem. I tak ci co nie używają roamingu nie odejdą, bo będą myśleli, że dzięki temu mają taniej, bo UE chciała źle, ale oni uratowali sytuację. To nic, że minuta realnie to mniej niż grosz w PL i UE, ale wiara wierzy, że to kosztuje więcej. A jak ktoś chce roaming na aktualnych zasadach, to dostanie ofertę 2x droższą. I tym sposobem na tych osobach zarobią 2x więcej. To jest już ustalone z p. Streżyńską. UKE uzna, że to ok, KE oleje, bo w sumie będzie zgodne z prawem, a tak naprawdę będzie to podwyżka.
Uważam, że jak jakiś operator zablokuje roaming dla swoich klientów roaming, to KE powinna zablokować roaming w jego sieci, bo dlaczego ten ma zarabiać na nim? To powinno działać w obie strony.
 3  
Tak, tak, a my zgodnie od razu będziemy płacić więcej...kupię jak najtańsza ofertę, jak najmniejsze pakiety minut, internetu, będę płacił mniej niż teraz i zobaczymy...reasumując,to moim zdaniem jeżeli nie powstanie zmowa cenowa operatorów, to drastycznie nic się nie zmieni...straszenie...
 2  
Nieźle. Z co z roamingiem u tych mniejszych dostawców. a2mobile i reszta?
 0  
a2 wprowadziło zgodnie z prawem z tego co wiem, a virgin cos kombinował. co do innych nie wiem
 0  
a co kombinował? Właśnie do A2mobile chcę się przenieść bo tam nie ma umowy na rok, tylko po miesiącu można się wynieść.
 0  
U nich konkurencyjne sa te pakiety społecznościowe i inne i ża 20 zł masz no limit. Jak skończy mi się umowa to przejdę.
 0  
Ale jeszcze to ze nie wiążesz się na rok, tylko po miesiącu można zrezygnować.
 0