Łukasz Szewczyk11.10.2017 (17:09)20 komentarzy

UPC zainwestowało już 1 mld zł w rozwój internetu światłowodowego w Polsce

Liberty Global, właściciel UPC Polska, od czterech lat realizuje program inwestycyjny GIGAWorld. W jego ramach, w latach 2013-2017, firma zainwestowała w rozwój superszybkiej sieci światłowodowej w Europie 14,5 miliarda euro, w tym blisko miliard złotych (408 milionów euro) w Polsce. Zasięg sieci UPC to już ponad 3,2 mln mieszkań.
Siedziba UPC
Firma konsultingowa OXERA przedstawiła raport obrazujący skalę inwestycji Liberty Global w Europie między początkiem 2013 roku a końcem pierwszego kwartału 2017 oraz wynikające z nich korzyści dla lokalnych społeczności. Na ich całkowitą wartość - 14,5 miliarda euro - składają się przede wszystkim koszty budowy nowej sieci szerokopasmowej oraz modernizacji istniejącej infrastruktury, ale także wydatki na poprawę wydajności, prowadzenie biznesu oraz najnowszej generacji sprzęt, z którego korzystają klienci.
- Jak wskazują szacunki Komisji Europejskiej, rynek cyfrowy rozwija się siedmiokrotnie szybciej niż pozostałe sektory gospodarki. Stąd inicjatywa Liberty Global GIGAWorld, której celem jest rozwój superszybkich światłowodowych sieci szerokopasmowych, zyskujących na znaczeniu w dobie rosnącego zapotrzebowania na usługi cyfrowe i internet rzeczy. Nasze inwestycje przyczyniają się dodatkowo do rozwoju firm i przynoszą korzyści społeczeństwu. Nadal zamierzamy inwestować w rozbudowę naszej sieci i oferowanie klientom coraz większej wartości - mówi Frans-Willem de Kloet, prezes UPC Polska.

Analitycy z OXERA wskazują wymierne korzyści ekonomiczne i społeczne zrealizowanych inwestycji. OXERA przeanalizowała korzyści netto dla społeczności wynikające ze wzrostu prędkości internetu, poprawy wydajności pracy oraz obniżenia cen usług spowodowanych wzrostem konkurencyjności. Całkowite korzyści społeczne inwestycji Liberty Global w Europie oszacowane zostały na 7,1 mld euro, a w samej Polsce na 510 mln euro. To oznacza, że generują one 125-proc. zwrot w korzyściach społecznych.

Biorąc pod uwagę całkowity wpływ ekonomiczny inwestycji, który obejmuje działalność dostawców firmy, a także cały dalszy łańcuch dostaw, beneficjentami inwestycji Liberty Global są nie tylko konsumenci, ale również firmy. Według szacunków OXERA, wydatki poniesione przez operatora wygenerowały kolejne transakcje na kwotę 23,7 miliarda euro, w tym na 647 milionów euro w Polsce.

Gotowość do oferowania giga prędkości
Znaczące inwestycje Liberty Global w Polsce umożliwiły przyspieszenie klientom UPC Polska internetu, dzięki czemu średnia prędkość internetu oferowanego w UPC Polska wzrosła do ponad 100 Mb/s. Co więcej, rozwój infrastruktury w Polsce pozwolił na zwiększenie - w ciągu ostatnich czterech lat - dostępu do sieci GIGAReady, opartej na światłowodowej technologii dla 516 tysięcy gospodarstw domowych.

Raport OXERA podsumowuje rozpoczętą przez Liberty Global w listopadzie 2016 roku inicjatywę GIGAWorld, obejmującą plany rozpowszechnienia w krajach Europy, w których działa grupa, internetu o prędkościach gigabitowych. Obecnie dostęp do sieci GIGAReady ma 50 milionów gospodarstw w Europie, ale dzięki ogłoszonym programom rozwoju, spółka zakłada przyłączenie do nich w najbliższych latach kolejnych milionów Europejczyków.

Komentarze (1 - 10 z 20)

A kiedy w końcu wyłożą kasę na rozwój oferty telewizyjnej? Skoro chcą iść z duchem czasu to może pora na nowe dekodery nastawione na obsługę 4K? Bo ten ich h..zon max co osiąga to 1080P i jeszcze trzeba go restartować co najmniej raz na 24h żeby nie zwariował.

Kiedy UPC wreszcie uzupełni ofertę o kanały m.in. takie jak AMC HD, Bollywood HD, H2 HD, FashionBox HD, Polsat Doku HD, Canal+NOW HD, Polsat Sport Fight HD, FightBox HD, DocuBox HD, 2x2 HD, Nickelodeon HD, Cbeebies, Duck.TV, VH1 Classic, Eska Rock TV, ZestTV, Redlight HD ????

Kiedy uporządkują pakiet "eXtra" poprzez wyrzucenie do pakietu podstawowego MAX wzorem Motowizji kanałów Ginx Esports TV i Nautical Channel HD oraz dodanie do pakietunowych kanałów erotycznych w jakości HD ????

Kiedy podmiana wszystkiego co się da na jakość HD? Wciąż kilka kanałów w ofercie jest w marnej jakości SD mimo że mają swoje odpowiedniki HD np TV REPUBLIKA, GINX ESPORTS TV, TVR.

Czemu UPC nie bierze się w ogóle do roboty w tym zakresie?
 22  
jogi -------z ust mi to wyjales ,,,zajmuja sie wszystkim tylko nie tym co potrzeba,,,,,na AMC HD,,POLSAT DOKU HD ,HISTORY 2 HD,,to bedziemy czekac do 2030r,,,a najbardziej to mnie w-k-u-r-w-i-a--ja konsultanci,,,,,obecnie place za cinemax 10 zlotych i filmbox 16,,,,,jest promocja na te pakiety obecnie po 5 zlotych,,gadam z gosciem na czacie ze to chce ,,wysylam mu regulamin tej promocji a gosc rznie pawiana,,z laska chce mi dac filmbox za 10 zlotych,,muwie mu ze chce to co jest w regulaminie tej promocji,,a gosciu mi mowi ze mam zly adres dla tej promocji,,oddpisuje mu ze w regulaminie nic nie pisze ze ktos ma zly adres,,,,,odpisuje mi ze nie jest kompetentny zeby udzielic mi tej promocji,,,,odpisuje mu i pytam sie goscia a kto jest..........cisza,,,,,,,,rozmawialem z kilikunastoma konsultantami na czacie i wszyscy wciskaja mi CIEMNOTE,,,nie sa wladni za miesiac wysylam wypopwiedzenie i niech mnie pocaluja w kakaowe oko
 14  
Oferta programowa w UPC od kilku lat stoi w miejscu.

Jak wrzucą coś nowego, to program w stylu Polo TV. Żadnych wartościowych nowości, tylko sieczka dla pół-mózgowców.
 11  
Co do promocji jak miałeś regulamin to nie dzwoni się na infolinię ogólną bo nie dadzą danej oferty której akurat ten dział nie ma, Dzwon na,infolinię DUK (dział utrzymania klienta) lub wyślij rezygnacje i zadzwonia z tego działu.
 4  
to ładnie przepłacasz. Ja mam FilmBox za 1 zł i Cinemax za 1 zł na czas nieokreślony :-D ale tych promocji juz nie ma teraz max co mozna ugrać to własnie 5 zł na 12 m-cy o których piszesz.
 5  
oferta tv stoi w miejscu od paru lat... brak konkretnych kanałow tylko sama sieczkz. Najlepszy kanał filmowy (AMC) po za ofertą, najsłabsza oferta fighterska (brak FightBox, Polsat Sport Fight), najgorsza oferta dokumentalna - sama sieczka typu wojny magazynowe itp (brak programów z dokumentem na poziomie i w dobrej jakosci DocuBox, Polsat Doku, H2, Viasat History/Nature HD), najgorsza oferta muzyczna - sama sieczna typu disco polo (brak VH1 Classic, Eska Rock TV). Dla dzieci najgorsze kanały a te które oferują ciekawe treści nietuzinkowe treści są po za ofertą (brak 2×2 HD, Nick HD, duck.tv, Cbeebies).
W paczce Extra erotyki w slabej jakosci sd ( brak chocby Redlight HD). Totalna porażka, a oni nic z tym nie robią!!!
 9  
Ciągle grzebią coś przy tym internecie na który nikt nie narzeka / jak już coś to mogliby podnieść prędkość uploadu a nie tylko downoad podnoszą/ a krytyki oferty telewizyjnej która jest pod każdym newsem dotyczącym UPC, która towarzyszy im na facebooku itd jak by nie dostrzegali bo od wielu lat praktycznie nic nie robią w tym zakresie. Szwankujące dekodery, słaba oferta programowa (jest dużo byle czego, nie ma kilku konkretów które znacznie podniosłyby jakość oferty), wygórowane ceny - np koszt pełnej paczki Canal+ to jakiś skandal, kanał żeglarski i o grach w pakiecie z porno - żarty jakieś...
 9  
TV w UPC to dno:
1) oferta programowa to chłam do kwadratu
2) układ programów - to jakaś kpina z użytkowników (wszystko rozpieprzone w całym zakresie od 101 do 7xx) bez składu i ładu
3) dekodery to szmelc
4) żadnych nowych programów od wielu, wielu miesięcy
5) gdzie podstawowe programy jak: AMC HD, Polsat Doku HD, Canal+NOW HD, VH1 Classic, Eska Rock TV
6) cena pakietu Canal+ 69 zł to chyba jakiś żart
 11  
Narzekać w komentarzach pod postami na różnyh stronach można ale co ro zmieni? Oprócz tego wezcie wykręćcie czasem 813813813 albo napiszcie do nich przez strone/facebook swoje uwagi. Jak zobaczą że jest grono osób oczekujących na dane kanały to może coś z tym zrobią a na pewno prędzej tak z czymś ruszą bo komentarze na media2 to oni mają w... głębokim poważaniu. Najlepiej dzwonić jako potencjalnie nowy klient zainteresowany ofertą i mocno zdecydowany oraz pytać o dany kanał którego nie ma w ofercie po czym po uzyskaniu informacji że takowego nie ma powiedziec "a to dziekuje, jednak nie chce Państwa telewizji". Wtedy ci konsultanci muszą odnotować czemu ktoś sie nie zdecydował i jak bedzie takich notek wiele to zaczną może coś robić bo takie stękanie gdzieś w necie nic nie da. Pozdrawiam wszystkich. DZIAŁAJCIE!
 6  
W końcu kanał Echo 24 HD zawitał w UPC (kanał 361 Mediabox i 134 Horizon & Kaon) dostępność w miejscowościach: Opole, Oleśnica śląska, Syców, Wieruszów, Ścinawa k. Wołowa, Brzeg, Szczawno Zdrój, Bolesławiec, Karpacz, Wrocław, Bielawa, Gostyń Poznański, Głuchołazy, Praszka, Środa Śląska, Piechowice, Krotoszyn, Tułowice, Jelenia Góra, Piława Górna, Rawicz, Zdzieszowice, Mysłakowice, Dzierżoniów, Nowogrodziec, Kowary, Brzeg Dolny, Kalisz, Leszno, Tomaszów Bolesławiecki, Wałbrzych, Namysłów, Trzebnica, Kędzierzyn Koźle, Nysa, Lubin, Głogów, Trzebień
 2