Łukasz Szewczyk20.10.2017 (14:40)4 komentarze

UOKiK ma zastrzeżenia do fuzji Multimedia Polska i UPC

UOKiK wystosował zastrzeżenia do przejęcia przez UPC kontroli nad Multimedia Polska. Według urzędu koncentracja może ograniczać konkurencję w kilkunastu miastach w Polsce. Zastrzeżenia nie przesądzają jednak o końcowej decyzji w tej sprawie.
Siedziba UPC
UPC Polska czeka na zielone światło w sprawie przejęcia sieci Multimedia Polska. Ze względu na możliwe zagrożenie dla konkurencji postępowanie zostało skierowane do drugiego etapu.
- Analiza UOKiK wykazała, że koncentracja może doprowadzić do ograniczenia konkurencji na rynkach dostępu do płatnej telewizji i internetu stacjonarnego w kilkunastu miastach w Polsce. Dlatego przedstawiliśmy UPC zastrzeżenia do koncentracji. Przedsiębiorca ma teraz 14 dni na odpowiedź, może ten termin wydłużyć o kolejne dwa tygodnie - mówi Prezes UOKiK, Marek Niechciał.

Badanie urzędu w zakresie telewizjipokazało, że przedsiębiorcy rywalizują z dostawcami innych rodzajów płatnej telewizji, m.in. satelitarnej, czy IPTV, nie konkurują natomiast z naziemną telewizją cyfrową. Obie usługi różnią się m.in. ilością kanałów. O ich odrębności świadczy również fakt, że po wprowadzeniu darmowej telewizji naziemnej, operatorzy kablowi nie zanotowali masowej straty klientów. Taka sytuacja miałaby miejsce, gdyby te dwie usługi rywalizowały ze sobą, ponieważ polscy konsumenci przy wyborze produktu, kierują się głównie ceną.

Natomiast w ujęciu geograficznym - rynkiem właściwym, na którym operatorzy telewizji kablowej prowadzą działalność i konkurują z innymi dostawcami usług płatnej telewizji jest obszar miasta/miejscowości. Wynika to m.in. z ograniczeń związanych z zasięgiem ich sieci, a tym samym rywalizacji o klienta na konkretnym terenie.

Biorąc pod uwagę siłę uczestników koncentracji na lokalnych rynkach dostępu do płatnej telewizji urząd uznał, że koncentracja może doprowadzić do znacznego wzmocnienia pozycji UPC i ograniczenia konkurencji w 15 miastach w Polsce.

Podobnie jest w przypadku internetu. Tu również przedsiębiorcy świadczący usługi stacjonarnego dostępu do internetu konkurują ze sobą na obszarach poszczególnych miejscowości. Ponadto, analiza UOKiK wykazała, że trzeba rozróżnić rynki stacjonarnego i mobilnego dostępu do sieci. Wynika to m.in. z prędkość, jakość i stałość łącza oraz preferencji konsumentów, którzy nie chcą zastępować jednej usługi drugą. Jako powód podają m.in. chęć korzystania z internetu poza domem (internet mobilny) lub brak limitów danych (w przypadku stałego łącza).

Po przejęciu Multimediów Polska, siła UPC mogłaby doprowadzić do ograniczenia konkurencji na rynkach dostępu do internetu stacjonarnego w 15 miejscowościach.

W sprawach, w których istnieje uzasadnione prawdopodobieństwo istotnego ograniczenia konkurencji w wyniku dokonania koncentracji, prezes UOKiK przedstawia przedsiębiorcy lub przedsiębiorcom uczestniczącym w koncentracji zastrzeżenia wobec planowanej transakcji. Zastrzeżenia zawierają uzasadnienie i nie przesądzają o końcowym rozstrzygnięciu postępowania.

Zgodnie z przepisami przedsiębiorcy mają 14 dni na odniesienie się do zastrzeżeń. Ten termin może zostać wydłużony na ich wniosek o kolejne dwa tygodnie.

Komentarze (1 - 4 z 4)

Tylko nie to UPC TO ZŁODZIEJE jak nie ma konkurencji to oferta słaba i mają wyranane na wszystko
 12  
Ja bym się raczej martwił gdy nie ma innej propozycji niż UPC w Twojej lokalizacji o ograniczony dostęp do takich gier jak League of Legends ze względu na skoki czasów opóźnień ,które potrafią nieźle uprzykrzyć życie.
 11  
Nie ma innej takiej firmy z kasą jak UPC, która chce przejąć Multimedie a Multimedia chce się sprzedać bo nie ma za dużo kasy.
 8  
widać jedno tylko że UPC CHCE przejąć MULTIMEDIA POLSKA dla uzuskania monopolu w kraju .A oferta programowa kiepska jest .
 2