Łukasz Szewczyk19.03.2018 (12:52)16 komentarzy

Prezes Orange Polska zapowiada rewolucję 5G. Co zyskają klienci?

Przesyłanie danych w technologii 5G ma być dziesięć razy szybsze niż w 4G, a w kolejnych etapach technologia umożliwi sprawną komunikację między dziesiątkami miliardów urządzeń. Orange Polska pierwsze testy sieci mobilnej nowej generacji przeprowadzi już w 2019 roku. Wtedy do sprzedaży mają trafić pierwsze smartfony współpracujące z technologiami 4G i 5G.
Jean-Francois Fallacher - prezes Orange Polska
- Sieć 5G w przyszłości zrewolucjonizuje segment mobilny. Wszyscy wykorzystujemy coraz więcej danych za pomocą coraz większej liczby urządzeń, choć podstawowym narzędziem komunikowania wciąż jest smartfon. Nasze życie w coraz większym stopniu koncentruje się wokół tego urządzenia. Klienci skorzystają na uruchomieniu 5G. To technologia mobilna nowej generacji, która pozwoli oglądać filmy bez zakłóceń, zapewni lepszą jakość obrazu TV, sprawniejsze przeglądanie treści w internecie, szybsze przesyłanie zdjęć do mediów społecznościowych - podkreśla w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Jean-François Fallacher, prezes Orange Polska.
Technologia 5G w porównaniu do 4G stworzy wręcz rewolucyjne możliwości, oferując szybsze łącza komunikacji i większą pojemność sieci. Rozwijane obecnie 4G pozwala na dostęp do internetu z prędkością do 300 Mb/s. Natomiast sieć 5G stworzy możliwość przesyłania danych z prędkością wielokrotnie większą, liczoną w gigabitach na sekundę. Czas opóźnienia transmisji danych skróci się z dzisiejszych 50 milisekund do zaledwie 1 milisekundy, to zaś będzie miało ogromne znaczenie dla rozwoju internetu rzeczy oraz wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości.

- Grupa Orange zmierza ku technologii 5G. W następnej dekadzie stanie się ona codziennością dla naszych klientów. Przesyłanie danych przyspieszy nawet dziesięciokrotnie, uzyskamy lepszy czas reakcji sieci. 5G stanie się radiowym uzupełnieniem dla sieci światłowodowej i ułatwi stosowanie wielu nowych aplikacji z każdego sektora gospodarki - podkreśla Arnaud Vamparys, wiceprezes Orange France ds. radiowych sieci dostępowych, szef programu 5G.

5G umożliwi też wdrożenie na dużą skalę takich rozwiązań, jak smart city, skorzysta telemedycyna i diagnostyka online. Urządzenia monitorujące krytyczne parametry, np. poziom glukozy u cukrzyków czy stan zdrowia osób chorych na nowotwory, w sytuacjach alarmowych zainicjują kontakt z pacjentem i ewentualną interwencję służb ratowniczych.

Motorem prac nad technologią 5G jest internet rzeczy i coraz większa liczba urządzeń podłączonych do sieci. - Kolejnym bardzo ważnym zastosowaniem możliwości sieci 5G będzie coś, co nazywamy IoT - internetem rzeczy. Samochody, lodówki, okulary, zegarki - wszystkie te urządzenia będą połączone i będą się wymieniać ze sobą danymi - mówi Jean-François Fallacher.

Już od kilku lat nad rozwojem i wdrożeniem 5G pracują największe globalne koncerny technologiczne, w tym Orange, którego sieć światłowodowa będzie mogła być wykorzystywana także przy budowie sieci mobilnej nowej generacji. Orange Polska zapowiada, że pierwsze testy technologii 5G ruszą w 2019 roku.

- Przygotowania zaczynamy od testów, następnie chcemy przeprowadzić pilotaże na wybranych obszarach. W latach 2020-2021 planujemy uruchomić 5G na pierwszych obszarach. Następnie będziemy stopniowo rozwijać sieć. Jednak żeby osiągnąć zdolność operacyjną, niezbędne jest przydzielenie przez regulatora częstotliwości potrzebnych do 5G - mówi Jean-François Fallacher.

Kluczowa dla wprowadzenia sieci kolejnej generacji w Polsce będzie dostępność odpowiednich zasobów pasma w częstotliwości 3,6-3,8 GHz. To jedyne zasoby radiowe, które w krótkim czasie mogą być przeznaczone do budowy sieci. Obecnie operatorzy mają dostęp do bloków o szerokości do kilkudziesięciu MHz pasma, do wykorzystania pełnych możliwości 5G potrzebne są bloki skupiające przynajmniej 100 MHz.

Ministerstwo Cyfryzacji, które na początku 2018 roku opublikowało "Strategię 5G dla Polski", chce, by na potrzeby sieci 5G zostało przeznaczone pasmo radiowe w częstotliwości 700 MHz, zakres 3,4-3,8 GHz oraz pasmo o częstotliwości powyżej 26 GHz. Sieć 5G miałaby działać w Polsce od 2020 roku.

Eksperci Orange Polska podkreślają, że podstawą są globalne standardy rozwoju sieci 5G. Ich pierwsza wersja została opracowana przez organizację 3rd Generation Partnership Project (3GPP), która skupia firmy zainteresowanie rozwojem systemów telefonii komórkowej. Dzięki temu pierwsze urządzenia z siecią 5G mogą być gotowe już w 2019 roku.

- Spodziewamy się, że pierwsze smartfony współpracujące z technologiami 4G i 5G pojawią się europejskim na rynku w połowie 2019 roku, a na szeroką skalę będą sprzedawane od 2020 roku. Dlatego Orange Polska aktywnie włącza się w przygotowania do wdrożenia tej nowej generacji sieci i urządzeń. Najważniejsze, by każdy kraj wykorzystał możliwości, jakie niesie ze sobą 5G, a każdy operator mógł zaoferować 5G obok istniejącej już sieci 4G oraz by można było wykorzystywać te same sprzęty do zagospodarowania nowych częstotliwości 5G - przekonuje Arnaud Vamparys.
Newseria

Komentarze (1 - 10 z 16)

Wyższy rachunek!!! I nic poza tym.
 19  
A co z pustymi plamami w wielu miejscowościach, gdzie brakuje stabilnego UMTS (3G)? Do swobodnego korzystania z internetu wystarczy 3 MB/s a i tak przerasta to sieci poza aglomeracjami.
 20  
Święte słowa. Połowe drogi do pracy mam zasięg w rewolucyjnej technologii 2G! Może najpierw tym się zająć?
johnyB - najprawdziwszy 19.03.2018 (14:03:40)
 14  
to jest tak samo jak z technologia 4K. kilka % ludzi ma tv dostosowane do tego formatu. 95% ludzi ma format HD lub full HD. kanaly w polsce nie nadaja nawet full HD ale platformy zastanawiaja sie, a jedna nawet nawija ludziom ok 4K. dostosujcie kanaly do full HD a potem myslcie o nastepcy czyli 4K. tutaj jest podobna sytuacja.
 22  
Ja to nie 10 razy szybszego 5G, a chciałbym, żeby LTE śmigało WSZĘDZIE ze stabilną prędkością 100 Mb/s. Gdyby bowiem obecny standard 4G wywiązywał się ze swoich możliwości, to wątpię, że ktoś myślałby o 5G. To tak samo jak z kanałami HD, które gdyby były nadawane z porządnym bitrate, to mało kto pragnąłbym tak bardzo 4K.
 17  
Ale wiecie, że na zdjęciu jest rzecznik prasowy a nie prezes?
 6  
Niech wszędzie będzie po conajmniej 15mb/s tak aby móc oglądać filmy 1080p
 14  
Jak znam życie to Orange Pologne będzie chciało radiowo uzupełniać światłowód w większości tam gdzie kablówki już od kilkunastu lat oferują Internet przewodowy.
 6  
Ludzie po co mi 5G
Jak nie działa 4g
Jak nie dziąła 3g
Jak nie działa 2g bo przerywane są połączenia
 5  
u mnie w domu nie praktycznie nie odbieram Waszego 2G a co dopiero o 5G. Orange najgorsza sieć!
 4