Łukasz Szewczyk14.05.2018 (9:57)20 komentarzy

Cyfrowy Polsat w dużych miastach powalczy z kablówkami. Jest zgoda na przejęcie Netii

UOKiK wydał zgodę na przejęcie przez Cyfrowy Polsat kontroli nad Netią. Przeprowadzone postępowanie i badanie rynku wykazały, że transakcja nie spowoduje ograniczenia konkurencji.
Cyfrowy Polsat
Wniosek Cyfrowego Polsatu o zgodę na przejęcie Netii wpłynął do UOKiK pod koniec grudnia 2017 roku. Działalność przedsiębiorców pokrywa się przede wszystkim w zakresie usług dostępu do płatnej telewizji, internetu mobilnego oraz telefonii komórkowej. W styczniu 2017 r. postępowanie przeszło do drugiego etapu. Konieczne było przeprowadzenie badania rynku, które miało m.in. oszacować udziały rynkowe Cyfrowego Polsatu i Netii. UOKiK wysłał ankiety do konkurentów uczestników transakcji, zapytał również o opinię Urząd Komunikacji Elektronicznej.
- Wyniki badania pokazały, że koncentracja nie doprowadzi do ograniczenia konkurencji. Na rynkach związanych z internetem i telefonią udziały Cyfrowego Polsatu wzrosną nieznacznie i nadal będzie musiał konkurować z innymi przedsiębiorcami. Podobnie jest w przypadku płatnej telewizji. Transakcja nie doprowadzi do istotnego ograniczenia konkurencji na poszczególnych rynkach lokalnych - mówi Marek Niechciał, prezes UOKiK.

Zgodnie z przepisami, transakcja podlega zgłoszeniu do urzędu antymonopolowego, jeżeli biorą w niej udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce.

Cyfrowy Polsat będzie multioperatorem
Przypomnijmy, że Grupa Cyfrowy Polsat na początku grudnia 2017 roku ogłosiła strategiczną inwestycję - zakup akcji telekomunikacyjnej spółki Netia. Cyfrowy Polsat złożył zlecenia nabycia łącznie pakietu ok. 32% akcji w Netii, a docelowo zwiększenie udziałów do 66 proc.

Inwestycja w Netię zapewnia Grupie Cyfrowy Polsat wsparcie w trzech obszarach: infrastruktury, atrakcyjnej bazy klientów oraz wejścia na nowy rynek dla Grupy Polsat - duże miasta i aglomeracje miejskie. Transakcja pozwoli na szybkie zwiększanie pojemności sieci mobilnej w dużych skupiskach ludzkich i jej jednoczesne odciążenie w miejscach, gdzie po transakcji klientom Grupy Cyfrowy Polsat będzie można zaproponować Internet światłowodowy. Jednocześnie tak rozwinięta infrastruktura Netii daje możliwość prowadzenia sprawnej rozbudowy sieci zarówno stacjonarnej, jak i mobilnej w przyszłości, tam gdzie Grupa będzie widziała potencjał dalszego rozwoju swojego biznesu.

Po transakcji Grupa Cyfrowy Polsat wejdzie z ofertą multiplay na nowy, wielkomiejski rynek, zarezerwowany dotychczas dla dużych operatorów kablowych. Internet stacjonarny od Netii będzie naturalnym etapem rozwoju oferty multiplay Grupy Cyfrowy Polsat i będzie stanowił jej wzbogacenie, zwiększające dostępność oferty, zarówno dla klientów indywidualnych, jak i biznesowych, oraz jej różnorodność i elastyczność. Po zakończeniu transakcji klienci zarówno Grupy Cyfrowy Polsat, jak i Netii zyskają nowe usługi, bogatsze pakiety usług konwergentnych oraz realne dodatkowe korzyści, jak np. niższe rachunki z tytułu łączenia usług, łatwość zakupu w szerokiej sieci sprzedaży - zarówno w kanałach tradycyjnych, jak i elektronicznych, uproszczony proces obsługi klienta itp. Natomiast dzięki obecności infrastruktury stacjonarnej Netii w 800 największych biurowcach w Polsce Grupa Cyfrowy Polsat otrzyma po sfinalizowaniu transakcji możliwość stworzenia elastycznej i kompleksowej oferty dla klientów biznesowych.

Komentarze (1 - 10 z 20)

Nowa szczekaczka pisiorowska.
 10  
Sam jesteś taka szczekaczka matole
 1  
Dziwnym trafem zgoda UOKiK'u zbiegła się z przekazaniem władzy nad wiadomościami Polsatu pani Gawryluk, mocno zaprzyjaźnionej ze środowiskiem PiS...
 9  
Wszystko ok ale co z Netią czy nazwa zostanie czy przejdzie na Cyfrowy Polsat co z pakietami telewizyjnymi do wyboru w Netii ? np. Canal + czy zostanie w ofercie ( bo nc+ nie zgodzi się na obecność Canal+ w CP ) .Co zrobi CP z poprawą jakości kanałów HD czyli czy przejdzie na IPTV . Czy dalej będzie modernizacja na światłowód .Co z ofertą 4K i dekoderem 4K . Bo konkurencja już dawno odjechała . A abonenci w ciemno umów nie przedłużą !
 10  
kablówka to ma być czyli razem CANAL PLUS
 2  
Dla mnie OK. Czyli teraz zamiast z łącz Play rozumiem że operator będzie korzystał z łącz plusa chodzi o telefon mobilny do usługi internetu światłowodowego Netii. Ciekawe czy teraz za 300/50 będę płacił mniej czy więcej. Obecnie jest to kwota 59 zł miesięcznie. Ciekawe ile zaproponuje max Polsat w Netii było 900/300 więc prędkość kosmiczna.
CP ma dobre promocje więc chyba nie będzie gorzej niż w Netii.
 0  
Nie poto przeszedłem z CYFROWEGO POLSATU do NETII aby znowu być w CP . Jak z NETII straci się CANAL + to ja rezygnuję i przechodzę do osiedlowej kablówki .
 8  
Też się zastanawiam jaka będzie oferta, czy usuną c+.
 2  
@Aiten. Dobre pytania myślę że CP dalej będzie rozwijać infrastrukturę światłowodową jak robiła to Netia. Raczej na tym polu nie dadzą ciała. Obecnie nie wyobrażam sobie juz pracy na miedzi.
Jeśli chodzi o c+ to chyba wyleci z oferty no bo tak jak wspomniałeś to główny pakiet nc+ i na tym operator ten zarabia. Jeśli pozwoli na furtkę dla CP to straci grono klientów. Paradoksalnie nawet CP będzie miał problem jak wytłumaczyć klientom dlaczego osoby w sieci kablowej mają C+ a ci na satelicie nie. Dlatego jeśli w kablu to i w satelicie, a to nie na rękę nc+
Jeśli chodzi o 4k to raczej nie teraz. Operator stawia na super HD.:-)
 4  
A może MULTIMEDIA POLSKA
 11