Łukasz Szewczyk30.06.2018 (13:23)8 komentarzy

Operatorzy SMS-ami będą ostrzegać przed burzami i nawałnicami

Startuje pilotaż systemu ostrzegania SMS-ami przed zagrożeniami. Dzięki podpisanemu porozumieniu z operatorami, informacja o zagrożeniu już teraz dotrze do wszystkich mieszkańców zagrożonego województwa.
Docelowy system ruszy w grudniu 2018 roku. Pozwala na to nowelizacja Prawa telekomunikacyjnego oraz niektórych innych ustaw z 11 czerwca 2018 roku. Nakłada ona na operatorów obowiązek niezwłocznego, nieodpłatnego wysłania, na żądanie dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, komunikatu do wszystkich użytkowników na określonym przez niego obszarze.
Obowiązek ten w pełnym wymiarze będzie realizowany od 12 grudnia 2018 roku (wtedy nowelizacja wchodzi w życie), ale już dziś operatorzy zgodzili się na uruchomienie pilotażu. Chodzi o to, aby w szczególności w okresie wakacyjnym wypoczywający mogli dostawać ostrzeżenia o ewentualnych zagrożeniach (np. o nagłych zjawiskach pogodowych takich jak intensywne burze czy gwałtowne nawałnice). Dzięki temu informacja o zagrożeniu dotrze do abonentów sieci znajdujących się na obszarze zagrożonego województwa.

- Zależało nam bardzo, by okres wakacyjny, który w Polsce jest najbardziej newralgiczny pod względem gwałtownych zjawisk pogodowych, wykorzystać do testów systemu. To pozwoli nie tylko na zmniejszenie ryzyka związanego np. z nawałnicami, ale także na optymalizację samego systemu - podkreślił Marek Zagórski, minister cyfryzacji.

Obywatele będą mogli zgłaszać swoje uwagi do systemu m.in. na adres mailowy: [email protected]. - Wierzymy, że dzięki temu systemowi skuteczność ostrzegania będzie dużo większa - zaznaczył Paweł Majewski, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, które pełni funkcję krajowego centrum zarządzania kryzysowego, 24 godziny na dobę monitoruje sytuację w kraju pod kątem wystąpienia różnego rodzaju zagrożeń. - Informacje otrzymujemy od różnych podmiotów krajowych i zagranicznych. Podobny mechanizm będzie funkcjonował w przypadku komunikatów o zagrożeniu dla ludności - powiedział Krzysztof Malesa, zastępca dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. - Ministrowie, kierownicy urzędów i instytucji centralnych oraz wojewodowie będą przekazywali informacje o zagrożeniu do centrum, które przekaże ją operatorom telekomunikacyjnym do niezwłocznego i nieodpłatnego wysłania.

Operatorzy pracują intensywnie nad technicznym wdrożeniem rozwiązania, które umożliwi docelowo wysyłanie takich powiadomień na obszarze mniejszym niż województwo.
Ministerstwo Cyfryzacji

Komentarze (1 - 8 z 8)

śmiechu warte to jest,ja już od dawna posiadam aplikacje pogody i ona mnie informuje o burzach i innych anomaliach pogodowych w powiadomieniach...
 7  
Poważnie?
 10  
nie , na żarty !!!
 11  
Nie lepiej zainwestować w system, który zamiast SMS będzie wyświetlał na ekranie "Emergency Alert"? Według mnie to lepsze rozwiązanie, bo dźwięk alertu jest inny niż SMS - brzmi jak alarm, przez co więcej ludzi zareaguje na ten dźwięk i od razu zobaczy ostrzeżenie. Jeżeli uruchamiamy system od nowa, chyba lepiej zainwestować w nowocześniejsze rozwiązanie?
 9  
Po co komu ten spam,
 12  
Redą nas Spamować .Czu chcesz czy tez nie.
 6  
Wszyscy krytykują pomysł bo aplikację mają i ona im pokaże.. a pomyślcie o tych co nie mają smartfonów tylko zwykły telefon... starszych, którzy nie umieją obsługiwać dotykowych... dla nich te smsy mogą się przydać :)
 19  
przecie już była aplikacja co za nasze pieniądze była stworzona i miała podobny cel,ale jak zwykle gó....o robiła....dlaczego nikt nie poniósł konsekwencje tego,a firma nie dostała kary,albo nie zwróciła pieniędzy ...
 5