Łukasz Szewczyk06.03.2019 (13:47)14 komentarzy

Coraz bliżej komercyjnego wdrożenia 5G w Polsce

Sieć 5G będzie początkiem kolejnego etapu rewolucji technologicznej W latach 2020-2035 technologia ma podnosić globalne PKB o 0,2 pkt proc. rocznie. Wdrożenie nowego standardu sieci komórkowych zbliża się wielkimi krokami do Polski. W Orange i Ericsson po raz pierwszy przeprowadziły testy sieci 5G działającej w częstotliwości 26-28 GHz.
Testy 5G
- Wpływ technologii 5G na nasze życie będzie ogromny. Będziemy mieć bardzo dużą prędkość internetu i małe opóźnienia, co pozwoli wykorzystywać 5G do sterowania autonomicznych samochodów i rozwijania internetu rzeczy. Dzięki tej technologii będzie można obsłużyć prawie milion urządzeń na kilometrze kwadratowym - mówi agencji Newseria Biznes Piotr Jaworski, dyrektor wykonawczy ds. sieci i technologii w Orange Polska.
W porównaniu do LTE technologia 5G stworzy rewolucyjne możliwości, oferując ultraszybką komunikację i większą pojemność sieci. Podczas gdy 4G LTE pozwala na dostęp do internetu z przepustowością liczoną w megabajtach, sieć 5G stworzy możliwość przesyłania danych z prędkością sięgającą kilku Gb/s, a czas opóźnienia transmisji skróci się z kilkudziesięciu do kilku milisekund.

- 5G to sieć o wielu przyszłych zastosowaniach. Dla klientów indywidualnych korzyścią będzie lepsza mobilna transmisja danych, z kolei w przypadku klientów biznesowych zastosowania można podzielić na dwie kategorie. Pierwszą jest rozpowszechnienie się internetu rzeczy, w ramach którego do sieci będą podłączone miliony czujników. Dzięki temu możliwa będzie np. realizacja idei smart cities. Po drugie, komunikacja między urządzeniami wykorzysta dużą przepustowość, niskie opóźnień i wysoki poziom bezpieczeństwa. A to są cechy pozwalające różnym segmentom przemysłu, jak np. produkcji, transportowi, opiece zdrowotnej i szkolnictwu, czerpać z technologii 5G realne korzyści - dodaje Martin Mellor, country manager Ericsson Polska.

- Nie można bagatelizować wpływu 5G na gospodarkę i Przemysł 4.0. Proszę sobie wyobrazić fabryki bezprzewodowe, w których będzie można prosto i szybko przeorganizować linię produkcyjną, żeby dostosować ją do kolejnych produktów wdrażanych przez konkretnego producenta - mówi Piotr Jaworski.

Jak podkreśla ekspert, technologia 5G będzie znaczącym czynnikiem wzrostu PKB i tworzenia nowych miejsc pracy. Szacuje się, że w latach 2020-2035 technologia 5G będzie podnosić globalne PKB o 0,2 pkt proc. rocznie. Raport Ericssona na temat mobilności przewiduje, że do 2024 roku sieć 5G będzie mieć już 1,5 mld użytkowników, co czyni z niej najszybciej rozwijającą się technologię mobilną na świecie.

W lutym Orange Polska i Ericsson wspólnie przeprowadziły testy sieci 5G w Zakopanem. Operator, bazując na urządzeniach dostarczonych przez Ericsson, po raz pierwszy przetestował sieć 5G na częstotliwości 26-28 GHz udostępnionej przez Urząd Komunikacji Elektronicznej. Stację bazową podłączono do sieci Orange Polska, co pozwoliło m.in. oglądać filmy poprzez aplikację Orange TV Go. Wykorzystane w tym celu urządzenia zgodne ze standardem 3GPP - pracujące na najwyższych planowanych obecnie dla 5G częstotliwościach - uruchomiono jako pierwsze w Polsce i jedne z pierwszych na świecie.

- Partnerstwo w dziedzinie stałego dostępu bezprzewodowego pomiędzy Ericsson a Orange Polska jest bardzo ważne, ponieważ pozwoli połączyć ze sobą różne technologie opracowane przez Ericsson czy Qualcomm i sprawdzić ich współdziałanie. Dlatego istotne jest zbadanie doświadczeń klientów oraz przeanalizowanie sposobów wdrożenia technologii z perspektywy operacyjnej - dodaje Martin Mellor.

Stacja wykorzystana w Zakopanem jest zgodna z najnowszą fazą standardu 5G - Release 15, stworzoną przez międzynarodową organizację 3GPP. Działa w tzw. trybie "Non Stand Alone", co oznacza, że do przyłączenia się do sieci wykorzystuje sieć 4G LTE, ale transfer danych przebiega po sieci 5G. To rozwiązanie pozwala na współpracę tych dwóch generacji sieci mobilnej.

- Chcemy być dobrze przygotowani do wdrożenia 5G, dlatego zamierzamy przeprowadzić testy ze wszystkimi dostawcami na rynku, którzy oferują najlepsze rozwiązania - mówi Piotr Jaworski.

Orange jako pierwszy w Polsce rozpoczął poza laboratorium testy sieci 5G w paśmie 3,5 GHz, zarówno na urządzeniach testowych, jak i komercyjnych. Testy w paśmie 26-28 GHz są ich kontynuacją, a celem przygotowanie operatora do komercyjnego wdrożenia sieci 5G. W tym roku Orange planuje przeprowadzić kolejne testy sieci 5G i jak podkreśla rozwój programu pozostaje w synergii z rozbudową sieci światłowodowej.
Newseria

Komentarze (1 - 10 z 14)

Filmy na Orange Go TV można przeglądać na 3G (HSPA).
 2  
Czy jak znajdę się w zasięgu sieci 5G to będę musiał jeszcze chodzić do toalety?
 2  
Nie można bagatelizować wpływu 5G na zdrowie.
 1  
Usmażycie się.Obudźcie się ludzie!!!
 2  
Pamiętam jak w latach 80-tych powstawała telewizja satelitarna to w Tvp prl mówiono i w gazetach pisano że to anteny satelitarne i dekodery będą promieniować ,że anteny będą spadały z dachów i zabijały . A teraz czytam opinie ? że będziemy się smażyć a ptaki będą spadać z nieba!
 12  
Mieszkam około 60 metrów od masztu GSM (różni operatorzy) i robiliśmy kilka niezależnych pomiarów i okazuje się że jakieś promieniowanie jest ale poniżej normy a czym dalej od masztu około 100 mterów to promieniowanie rośnie ale w normie pl. W latach 20-tych i 30-tych to już wtedy pisano ,ostrzegano przed szatańskimi wynalazkami .he,he
panika z innej epoki 6.03.2019 (20:19:36)
 1  
Zwykłe maszty GSM nie da się porównać do 5G.To jest promieniowanie jak w mikrofali wnikaące w skóre.
Nie każda technologia musi być wdrożona bez względu na zdrowie.Choroby skóry i nowotwory będa normą ale
telefonik bedzie wam szybciej chodził słodkie fotki beda szybciej przesylane.
 2  
Widzę, że na tym portalu 'znaffcy' od siedmiu boleści podobni jak ci antyszczepionkowcy. Przynajmniej widać jaki sort czyta ten portal.
Ps. Polecam edukowanie się, czytanie, znajdywanie autorytetów, a nie powtarzanie po osobach o równie żenującym pozimie wiedzy, chcących stworzyć trochę popłochu. Z wpływem na zdrowie 5G jest identycznie jak ze szczepionkami - jednej osobie coś się wydaje, zauważyła martwego ptaka, przeprowadzono setki badań, które wykazało, że to nie ma żadnego związku, ale społeczeństwo sobie znalazło nowego wroga :D
 6  
@tommi 67: a co ma TV sat do 5G? Satelity masz za oknem? Wtedy to byla propaganda PRL. A nadajniki 5G za oknem mial bedziesz, a rzad juz pracuje, aby zwiekszyc dopuszczalne gestosci mocy nawet 100 razy. I tu jest problem a nie w samym 5G
 2  
@tommi 67: a co ma TV sat do 5G? Satelity masz za oknem? Wtedy to byla propaganda PRL. A nadajniki 5G za oknem mial bedziesz, a rzad juz pracuje, aby zwiekszyc dopuszczalne gestosci mocy nawet 100 razy. I tu jest problem a nie w samym 5G
"a rzad juz pracuje, aby zwiekszyc dopuszczalne gestosci mocy nawet 100 razy" he,he lubisz plotki?
panika z innej epoki 7.03.2019 (8:05:32)
 2