Łukasz Szewczyk04.01.2008 (11:28)6 komentarzy

Rząd dofinansuje mobilny podpis elektroniczny

Wkrótce będziemy "podpisywać się" za pomocą telefonu komórkowego. Należąca do One-2-One spółka MobiTrust podpisała umowę z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego na dofinansowanie projektu - Bezpieczny Mobilny Podpis Elektroniczny.
Ministerstwo przekaże do końca 2008 roku ponad 1,188 mln zł. Nakłady na realizację projektu spółki sięgną do 2008 roku 2,770 mln zł. Kwota dofinansowania z Ministerstwa przeznaczona zostanie na badania przemysłowe i przedkonkurencyjne. Projekt zakłada także prace wdrożeniowo-inwestycyjne w całości finansowane przez spółkę MobiTrust.
System Mobilnego Podpisu Elektronicznego (MPE) umożliwia złożenie podpisu elektronicznego za pomocą telefonu komórkowego. Głównym komponentem systemu jest karta SIM, która realizuje funkcje kryptograficzne i bezpiecznie przechowuje klucz prywatny użytkownika.

Komentarze (1 - 6 z 6)

no na rescie doczekalismy!!! ciekawe jak to bedzie wygladalo z realizacja?! znajac zycze to pewnie dopiero za rok, a szkoda
 0  
Fajny pomysł by wykorzystywać telefon komórkowy w podpisie elektronicznym. Na pewno praktyczniejszy niż w postaci dodatkowych kart chipowych itp.
 0  
zgadzam sie bardzo dobry krok ze strony Ministerstwa
 0  
Na razie opy mocno ociągają się z blokowaniem skradzionych kart SIM.
Nie wyobrażam sobie podpisu elektronicznego przy użyciu "komórki" bez uregulowania tego zagadnienia.
 0  
w kwestii blokowania skradzionych SIMów....klusz priv jest zabezpieczony PINem, jak 3x źle wpiszesz, to Ci sie automatycznie kasuje cała zawartość PKI na SIMie
 0  
W Plusie mobilny e-podpis kosztuje już 10 złotych za miesiąc. To zdecydowanie taniej, niż karta chipowa...
 0